Sołtys jest najbliżej ludzkich spraw [ROZMOWA]

Kazimierz Netka
Udostępnij:
Z Mieczysławem Strukiem, marszałkiem województwa pomorskiego na temat sołtysów i ich ogromnej roli w działalności na rzecz lokalnej społeczności rozmawia Kazimierz Netka

Objął Pan honorowym patronatem nasz nowy plebiscyt, co Pana do tego przekonało?
Po raz pierwszy redakcja „Dziennika Bałtyckiego” ogłosiła plebiscyt, w którym wybierani będą najlepsi sołtysi i najlepsze sołectwa Pomorza. To niezmiernie ważne, bowiem sołtysi są najbliżej swoich mieszkańców, działają na rzecz swojej społeczności, zwłaszcza integracji wsi, poprawy jej estetyki, realizacji projektów związanych z szeroko rozumianą kulturą .

Sołectwo to najniższy, ale najważniejszy szczebel samorządu w Polsce. Jaki więc powinien być dobry sołtys?
Urząd sołtysa istnieje w naszym kraju od XII wieku. Ta historyczna ciągłość sprawiła, że zakorzenił się on mocno w świadomości mieszkańców wsi. Dzisiaj piastowanie tej godności oznacza nie tylko samo administrowanie. To również skuteczne reprezentowanie sołectwa w gminie i dbałość, aby postulaty zebrania wiejskiego znalazły swoje odzwierciedlenie w projekcie budżetu gminy i planie jej rozwoju. Dobry sołtys musi być także sprawnym organizatorem, który potrafi rozbudzić aktywność lokalnej społeczności i motywować mieszkańców do włączania się w sprawy własne i sołectwa. Sprawne piastowanie tej funkcji jest dowodem szczególnej działalności i aktywności w pracy na rzecz lokalnej społeczności, ponieważ podejmowane inicjatywy w istotnej mierze przyczyniają się do rozwoju i modernizacji sołectwa, są także doskonałym przykładem na to, jak wiele można osiągnąć, mając wiedzę, energię, ciekawe pomysły i angażując w ich realizację wiejską społeczność.

Idealny sołtys powinien chyba też mieć dobry kontakt z mieszkańcami?
Wszelkie działania w sołectwie służą zbiorowym potrzebom wspólnoty jego mieszkańców. To działania, które można określić mianem działań na rzecz dobra wspólnego. Podparte ambitnymi celami i konsekwencją w dążeniu do ich realizacji budzą powszechny szacunek i uznanie. Sołtys podejmuje działania służące modernizacji terenów wiejskich i aktywizacji lokalnego życia obywatelskiego. Jego zaangażowanie w konkretne sprawy wynika przede wszystkim z tego, że słucha mieszkańców i widzi ich potrzeby, potrafi z nimi rozmawiać i wie, co im leży na sercu, a także czego oczekują od sprawujących „władzę” a czego od społeczności wiejskiej. Ważną kwestią jest też fakt, że kandydowanie na to stanowisko może być wynikiem własnych potrzeb, bo przecież sołtys to mieszkaniec jednostki pomocniczej gminy czyli sołectwa. W mniejszych społecznościach łatwiej jest ustalić wspólne priorytety, dokonać gradacji i wytypować najpilniejsze potrzeby do realizacji. To właśnie sołtys potrafi te wszystkie problemy przenieść na właściwe miejsce i doprowadzić do skutecznego działania.

Wśród pomorskich sołtysów jest wielu społeczników, którzy całkowicie oddają się życiu wsi i jej mieszkańców…

Wydawać się może, że to funkcja całkiem łatwa do pełnienia. Jednak urząd sołtysa to wielka odpowiedzialność. Jak każdy urząd piastuje się go kadencyjnie. Tu potrzeba sprawnego lidera. To właśnie widać choćby w naszym regionie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie