Solidarność zbiera podpisy pod projektem emerytur stażowych. „To rozwiązanie ma być prawem, a nie obowiązkiem” – mówi związek

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Solidarność prowadzi ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Ruszyła też kampania promująca tę inicjatywę związku. Niektórzy eksperci na projekcie nie pozostawiają suchej nitki – twierdzą, że emerytury stażowe będą bardzo niskie.
Solidarność prowadzi ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Ruszyła też kampania promująca tę inicjatywę związku. Niektórzy eksperci na projekcie nie pozostawiają suchej nitki – twierdzą, że emerytury stażowe będą bardzo niskie. Andrzej Banas / Polska Press
Udostępnij:
Solidarność prowadzi ogólnopolską akcję zbierania podpisów pod projektem ustawy o emeryturach stażowych. Ruszyła też kampania promująca tę inicjatywę związku. Niektórzy eksperci na projekcie nie pozostawiają suchej nitki – twierdzą, że emerytury stażowe będą bardzo niskie. Solidarność przypomina, że emerytura stażowa ma być prawem, a nie obowiązkiem. – Każdy będzie mógł samodzielnie zdecydować, czy na nią przejść, czy też nie – tłumaczą autorzy propozycji.

Emerytury stażowe. Założenia projektu Solidarności

Projekt Solidarności zakłada, że na emeryturę stażową będą mogły przejść:

  • kobiety po 35 latach pracy,
  • mężczyźni, których staż pracy wyniesie 40 lat.
  • Wymagane będzie też zebranie minimalnego kapitału emerytalnego, aby świadczenie wynosiło nie mniej niż obecna emerytura minimalna (1 250,88 zł brutto).

Chodzi o to, by państwo do świadczenia nie musiało dopłacać. Aby obywatelski projekt ustawy trafił pod głosowanie posłów, Solidarność musi zebrać przynajmniej 100 tys. podpisów. Szef Solidarności Piotr Duda liczy, że będzie ich dużo więcej. Podpisy zbierane są w siedzibach regionalnych związku. Każda osoba posiadająca pełnię praw wyborczych może złożyć swój podpis pod projektem (szczegółowe informacje na stronie emeryturazastaz.pl).

– Bierzemy sprawy w swoje ręce i korzystamy z narzędzia, jakim jest demokracja bezpośrednia. A jesteśmy skuteczni – przypomnę tylko święto Trzech Króli, płacę minimalną czy referendum emerytalne – mówił Piotr Duda na konferencji prasowej podczas prezentacji projektu emerytur stażowych.

Równocześnie Solidarność prowadzi kampanię reklamującą inicjatywę i zapraszającą Polaków do jej poparcia. Filmiki tłumaczące ideę emerytur stażowych można zobaczyć m.in. w mediach społecznościowych.

Emerytury stażowe. Opinie ekspertów

Tymczasem eksperci na projekcie nie pozostawiają suchej nitki. Szczególnie poszkodowane, jak twierdzą, będą kobiety. Zgodnie z propozycją Solidarności, mogłyby one kończyć pracę już w wieku 53 lat, przy założeniu, że rozpoczęły ją mając 18 lat.

– Kobiety, które są w systemie powszechnym i przejdą na emeryturę mając 54 czy 53 lata, przy obecnym sposobie obliczania emerytury w 90 proc. przypadków otrzymają ją w minimalnej wysokości, czyli wynoszącej niewiele ponad tysiąc złotych. Samotnej kobiecie będzie naprawdę ciężko wyżyć z emerytury stażowej. No chyba, że zmienimy sposób obliczania emerytur lub wprowadzimy jakieś dodatkowe zasady. Bez zmiany systemu emerytalnego, emerytury stażowe są pomysłem bardzo złym – mówi dr Łukasz Wacławik, ekonomista, specjalista od ubezpieczeń społecznych z Akademii Górniczo-Hutniczej.

Zwolennicy emerytur stażowych odpowiadają na krytykę eksperta twierdząc, że przejście na nie będzie dobrowolne. Argumentują, że propozycja jest skierowana przede wszystkim do osób, które od kilkudziesięciu lat pracują fizycznie. Ich zdaniem, tym osobom jest trudno dotrwać do emerytury ustalanej na obecnych zasadach.

„Każdy będzie miał prawo dokonać wyboru, czy chce dalej pracować, czy zakończyć swoją aktywność i dzięki wypracowanemu przez lata kapitałowi przejść na zasłużony odpoczynek. Bo emerytura stażowa będzie prawem, a nie obowiązkiem. Opowiadając się za emeryturami stażowymi, działasz nie tylko w swoim interesie, ale przede wszystkim w imieniu wszystkich pracowników, którzy ciężką pracą zapracowali lub zapracują na zasłużony odpoczynek” – tłumaczy Solidarność na stronie promującej projekt.

Dr Łukasz Wacławik uważa, że dla osób, które od lat ciężko pracują, można byłoby przygotować innego rodzaju ułatwienia.

– Jest bardzo dużo pomysłów na to, jak takim osobom pomóc. Na przykład dłuższe urlopy. Można też pomyśleć o zmianach związanych ze zwolnieniami lekarskimi. Dziś na tzw. L4 otrzymujemy 80 proc. pensji. Ludzie z długim stażem pracy mogliby dostawać 95 proc. Lepiej starać się poprawiać ich stan zdrowia i dawać im wytchnienie niż otwierać im drogę do emerytur, które będą głodowe – twierdzi Wacławik.

Emerytury stażowe. Projekt przygotowuje też prezydent RP, OPZZ już składało projekty ustaw. Nowa Lewica proponowała takie emerytury w maju

Własny projekt ustawy o emeryturach stażowych przygotowuje prezydent RP Andrzej Duda, który obiecał tego typu rozwiązanie już w czasie pierwszej kampanii wyborczej. Od dawna wprowadzenia emerytur stażowych chce OPZZ, które składało już w tej sprawie projekty ustaw.

– My już od 2014 r. proponujemy na wszelkich możliwych forach, żeby te emerytury wprowadzić. A nawet, żeby zostały one wpisane do konstytucji. Wszystkie działania, m.in. organizacji związkowych w kierunku rzetelnego wprowadzenia emerytur stażowych, są ważne i godne poparcia – twierdzi Adam Liszczewski, przewodniczący rady OPZZ województwa pomorskiego.

Dodajmy, że Nowa Lewica zaproponowała emerytury stażowe w maju w ramach szerokiego pakietu ustaw dla pracowników.

Takie mają być zasady emerytur stażowych. Czy Andrzej Duda dotrzyma obietnicy i wprowadzi tzw. emerytury stażowe? Kancelaria Prezydenta RP informuje, że projekt na pewno powstanie. Według najnowszych informacji, uzgodnione zostały już warunki przejścia na emeryturę stażową. Sprawdź, jakie będą zasady.Szczegóły przeczytasz na kolejnych stronach ---->

Takie mają być zasady emerytur stażowych. Nowy wiek emerytal...

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze 1

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

J
Jan
Dlaczego nie umożliwicie zbierania podpisów w sprawie emerytur stażu pracy w szerszym zakresie na przykład przez związki w zakładach pracy.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie