Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solidarity of Arts w Gdańsku. Swing i klasyka + [PROGRAM]

Tomasz Rozwadowski
Just Jazz, Courtesy of Patti Austin
Na tegorocznym festiwalu Solidarity of Arts będą dwa koncerty "z plusem" - jeden poświęcony swingowi, drugi - H.M. Góreckiemu.

Doroczny gdański festiwal Solidarity of Arts, określany przez organizatorów jako "sierpniowe święto sztuki wysokiej na Pomorzu", odbędzie się w tym roku po raz siódmy. Obecna edycja będzie mieć miejsce od 14 do 18 sierpnia.

PRZYŚLIJ ZDJĘCIA Z SOLIDARITY OF ARTS I WYGRAJ LUSTRZANKĘ

Program jest jak zwykle obfity, choć nie tak jak w latach poprzednich, i interdyscyplinarny. Ale dla szerszej publiczności SofA to przede wszystkim "koncerty z plusem", format koncertowy wymyślony przez Krzysztofa Maternę, z którym porozmawialiśmy krótko o tegorocznym programie.

Swing nie tylko po polsku

Koncerty z plusem opierały się dotychczas na trzech założeniach. Po pierwsze, bohaterem koncertu zawsze był wybitny muzyk, który zapraszał do wspólnego grania gości, często równie znakomitych jak on sam. Po drugie, w programie dominowała szeroko pojęta muzyka jazzowa. Po trzecie, koncert zajmował jeden wieczór.

W tym roku koncerty będą dwa, jeden skoncentrowany na jazzie (15 sierpnia), drugi na muzyce poważnej (16 sierpnia). Koncerty te nie będą miały wyraźnego bohatera, w sensie konkretnego wykonawcy; przewinie się przez nie wiele muzycznych gwiazd, ale żadna ich nie zdominuje.

Bez zmian pozostanie jednak najważniejsza cecha koncertów z plusem - to, że odbywają się na kilku estradach, po których płynnie przenosi się muzyczna akcja. Niezmienne też jest miejsce, plac nad Motławą przylegający do kompleksu budynków Polskiej Filharmonii Bałtyckiej.

Bohaterem w tym roku będzie swing - zapowiada Krzysztof Materna. - Rytm i okres w historii jazzu. W świecie zachodnim swing panował w okresie od lat 20. do 40. W Polsce zaczął się później, a trwał aż do lat 60. W naszym kraju, jako że był nielegalny i tępiony w latach stalinizmu, jest częścią polskiej wolnościowej tradycji.
Swingowy materiał wykonają przede wszystkim wybitni polscy wokaliści jazzowi - Ewa Bem, Hanna Banaszak, Aga Zaryan, Stanisław Soyka. Wielkie zainteresowanie wzbudzą zapewne światowe gwiazdy jazzowej wokalistyki wykonujące polskie standardy piosenkowe - zespół New York Voices zaśpiewa "Jej portret", Patti Austin "Serce to jest muzyk", Kurt Elling "„Bądź moim natchnieniem“".

Czwarta symfonia

Po "Swing +" przyjdzie czas na "Górecki +". Tu dominantą będzie twórczość wielkiego polskiego kompozytora Henryka Mikołaja Góreckiego (1933-2010), którego twórczość cieszy się rosnącym światowym powodzeniem. Głównym punktem programu będzie pierwsze gdańskie wykonanie IV Symfonii Góreckiego, utworu, którego światowe prawykonanie miało miejsce przed rokiem, już po śmierci kompozytora.

- Podkreślamy nasze główne założenie: rozszerzamy audytorium dla sztuki wysokiej - mówi Krzysztof Materna. - Liczymy przy tym na dobrą pogodę, ponieważ instrumenty używane w orkiestrach symfonicznych są bardzo czułe na wilgoć. Jeszcze nigdy podczas naszych koncertów nie padało, mamy nadzieję, że i tym razem pogoda wykaże się dyscypliną. W trosce o naszą publiczność ustawimy 2 tys. miejsc siedzących, czyli maksymalną liczbę, jaką pomieści plac.

Oprócz Orkiestry Polskiej Filharmonii Bałtyckiej wystąpią znakomite polskie zespoły kameralne - akordeonowe Motion Trio i smyczkowy Atom String Quartet, a wśród solistów zabłysną pianista Leszek Możdżer i skrzypek Mariusz Patyra, jedyny polski zwycięzca Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Niccolo Paganiniego.

Program Solidarity of Arts 2015:

Program festiwalu
14 sierpnia, piątek
miejsce:
Dwór Artusa w Gdańsku, Długi Targ 44
godzina 21:00
Ceremonia wręczenia Nagród Prezydenta Miasta Gdańska – Neptuny 2015
z udziałem:
Mirosław Baka, Dorota Kolak, Wojciech Marczewski, 
 
 
15 sierpnia, sobota

miejsce:
Dziedziniec Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Ołowianka 1
godzina 19:45
Uroczyste odciśnięcie dłoni w Alei Gwiazd
z udziałem:
Gwiazdy widowiska Swing+
 
Otwarte dla mediów
 
 
miejsce:
Scena Plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Ołowianka 1
godzina 20:30
Widowisko jazzowe SWING+
z udziałem:
Patti Austin, Kurt Elling, Stanisław Soyka, Hanna Banaszak, Aga Zaryan, Adam Sztaba, WDR Big Band, New York Voices, Roger Berg Big Band, Pasadena Roof Orchestra, Wojciech Karolak z zespołem
 
WSTĘP WOLNY poza strefą golden circle. W strefie golden circle (najbliżej scen) – wstęp płatny 5 zł. Bilety: eventim.pl/swingplus

 
 
16 sierpnia, niedziela
miejsce: 
Scena Plenerowa Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Ołowianka 1
godzina 20:00
GÓRECKI+
z udziałem:
Leszek Możdżer, Mariusz Patyra, Motion Trio, Atom String Quartet, Orkiestra Symfoniczna Polskiej Filharmonii Bałtyckiej, Ernst van Tiel
 
WSTĘP WOLNY poza strefą golden circle. W strefie gc (rzędy krzeseł najbliżej scen) – wstęp płatny 6 zł. Bilety: bilety24.pl oraz kasy PFB, nr tel. 58 320 62 62; Poza strefą gc ilość miejsc siedzących ograniczona.
 

 
 
19 sierpnia, środa
miejsce:
Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1
godzina    19:00
Performer
z udziałem:
Oskar Dawicki
 

 
23 sierpnia, niedziela
miejsce:
Polska Filharmonia Bałtycka, Ołowianka 1
godzina 19:00
Gwiazdy prezentują światowe premiery – koncert
z udziałem:
Paweł Łukaszewski, Paweł Pudło, Enjott Schneider
 
Bilety (11-30 zł): tel. 58 320 62 62, [email protected], www.filharmonia.gda.pl oraz bilety24.pl

[email protected]

 

Bądź z nami na Facebooku - KLIKNIJ I PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki