Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

"Sołdek" wrócił na swoje dawne miejsce przy nabrzeżach Ołowianki. Jest już po remoncie. Zobaczcie wideo!

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Statek - muzeum „Sołdek” po dwumiesięcznym remoncie wrócił w sobotę, 19.12.2020 r., na swoje dawne miejsce przy nabrzeżach Ołowianki. Na razie jednak nie można go zwiedzać.

„Sołdek” przeszedł kompleksowe naprawy, pierwsze od 35 lat, w Gdańskiej Stoczni "Remontowa". Jednostce m.in. wymieniono stal na poszyciu i konstrukcji, ponownie pomalowano kadłub, wyremontowano ładownie, wykonano też konserwację komina głównego. Po remoncie statek został przyholowany na dawne miejsce przez dwa pchacze, bo jednostka samodzielnie już się nie porusza.

Sołdek wrócił na swoje miejsce. Co ze zwiedzaniem?

Na razie nie można zwiedzać „Sołdka”. Będzie to możliwe najwcześniej za kilka miesięcy. Trwają bowiem prace nad nową wystawą stałą „Sołdek i jego czasy”, która będzie opowiadać o historii polskiej techniki okrętowej.

Sołdek w suchym doku Gdańskiej Stoczni Remontowej, 19.11.2020

Sołdek trafił do stoczniowego doku. Słynny statek-muzeum jes...

Remont statku był możliwy dzięki środkom z projektu „2 statki - wspólne morze. Sołdek i Vityaz: dziedzictwo morskie Polski i Rosji” oraz dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Całkowity koszt projektu to ponad 2 mln euro, z czego Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku otrzymało dofinansowanie w wysokości powyżej 700 tys. euro.

„Sołdek" jest pierwszym zbudowanym w Polsce po II wojnie światowej statkiem pełnomorskim. Nosi imię przodownika pracy ze Stoczni Gdańskiej, trasera Stanisława Sołdka. Statek jest rudowęglowcem, napędzanym czterocylindrowym silnikiem parowym. 22 października 1949 roku "Sołdek" pod dowództwem kapitana Zbigniewa Rybiańskiego udał się w swój pierwszy rejs do Szczecina, gdzie 25 października 1949 roku miało miejsce uroczyste podniesienie bandery. Do 2 stycznia 1981 roku "Sołdek" odbył 1479 podróży morskich. W ciągu 31 lat statek przewiózł ponad 3,5 miliona ton ładunku i zawinął do ponad 60 portów. Obecnie jest jest placówką muzealną, należy do Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku.

Zobacz także:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki