reklama

Śniadanie Daje Moc – misja rozpoczęta!

Materiał partnera zewnętrznegoZaktualizowano 
Nauka, zabawa i nieziemska przygoda! To wszystko czeka na dzieci, które wezmą udział w najnowszej edycji programu Śniadanie Daje Moc. W tym roku szkolnym zmierzą się z kolejnymi śniadaniowymi wyzwaniami. Już po raz szósty uczniowie klas 0-3 szkół podstawowych będą uczyć się zasad zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennej diecie. Tym razem, podczas całkiem nowych zajęć – „Misji Śniadaniowych”, pełnych gier i zabaw przygotowanych przez organizatorów programu – Partnerstwo dla Zdrowia.

O tym, jak ważne jest zdrowe śniadanie w codziennej diecie, przekonały się dzieci z ponad 7300 szkół podstawowych, które wzięły udział w minionej edycji programu Śniadanie Daje Moc. Wiedza, którą zdobyły podczas zajęć a także ich zaangażowanie, zaowocowały pobiciem Rekordu Guinnessa w przygotowywaniu zdrowego śniadania. Rok temu aż 6778 uczestników pokazało całemu światu, że śniadanie to najważniejszy posiłek dnia i ich lekcja trafiła do Księgi Rekordów Guinnessa. Sukcesu uczestnikom programu pogratulował na swoim blogu znany brytyjski kucharz Jamie Olivier, do którego wcześniej należał rekord w tej kategorii.
Teraz nowa edycja stawia przed uczniami kolejne śniadaniowe wyzwanie. Tym zadaniem będzie ratowanie świata podczas niesamowitych gier - „Misji Śniadaniowych”.

W 2015 roku dzięki fantastycznym uczniom z całej Polski pobiliśmy Rekord Guinnessa!
To niesamowite osiągnięcie, ale w żadnym razie to nie koniec naszej drogi. Chcemy dalej zwracać uwagę na rolę śniadania w codziennej diecie dzieci. Dlatego w tym roku program Śniadanie Daje Moc to bardzo pomysłowe i wciągające lekcje w formule „Misji Śniadaniowych”. Mamy nadzieję, że w tym roku szkoły także licznie przystąpią do programu i wspólnie nauczymy najmłodszych zasad zdrowego odżywiania – mówi Ewa Gayny, przedstawicielka Partnerstwa dla Zdrowia.
„Misje Śniadaniowe” VI edycja programu Śniadanie Daje Moc to całkiem nowe aktywności i zadania. Po raz pierwszy opiera się na „Misjach Śniadaniowych”, w których brać będą udział wychowankowie szkół podstawowych. Ta odmienionaformuła wykorzystuje elementy atrakcyjnej dla dzieci grywalizacji– edukacji z elementami gry i rywalizacji. Opracowane przez metodyka scenariusze lekcji, pełne ciekawych gier, zabaw i eksperymentów zostały uzupełnione o wciągającą fabułę. Bohaterami „Misji Śniadaniowych” są mali agenci - Tolai Maks, którzy wspólnie z uczniami z całej Polski będą uczyć kosmicznego Wszystkojada 12 zasad zdrowego odżywiania. Czy im się uda? Przekonamy się podczas corocznego Dnia Śniadanie Daje Moc - 8 listopada, który w tym roku zrealizowany zostanie pod hasłem „Klasa to za mało”. W tym dniu odbędzie się finał „Misji Śniadaniowych”, a na wspólne, ogólnoszkolne śniadania w całej Polsce,oprócz nauczycieli wraz z dziećmi, zostaną także zaproszeni rodzice i lokalne społeczności.
„Misje Śniadaniowe” to także konkurs, w którym uczniowie i nauczyciele będą rywalizować z innymi uczestnikami programu z całej Polski. Zadaniem szkół będzie wykonanie zdań w ramach 3 misji: klasowej, domowej i specjalnej. Za realizowanie każdej z nich będą przyznawane punkty, a najlepsi wygrają atrakcyjne nagrody.

Śniadanie Daje Moc – ocena nauczycieli
Jak pokazują wyniki badania, przeprowadzonego przez Partnerstwo dla Zdrowia, jakość odżywiania się dzieci poprawia się z roku na rok, a uczestnictwo w programieŚniadanie Daje Moc wzmacnia ten trend1. Ponad połowa nauczycieli zauważa, że dzieci chętniej sięgają po zdrowe produkty. Coraz rzadziej uczniowie przynoszą do szkoły niewłaściwe śniadanie, częściej dostają w ramach drugiego śniadania produkty mleczne i wodę. Pedagodzy podkreślają, że duży wpływ na te zmiany ma udział szkoły w programach edukacyjnych.
Nauczyciele klas 0-3 szkół podstawowych oceniają program niezmiennie bardzo wysoko. Średnia ocena to 5.0 (w skali ocen szkolnych). Pedagodzy bardzo chętnie korzystają ze scenariuszy
i pomysłów na zagospodarowanie lekcji z dziećmi. Aż 78% nauczycieli biorących udział w programie wskazuje materiały edukacyjne jako najbardziej wartościowy jego element. Równie często wymieniane były obchody Dnia Śniadanie Daje Moc. W roku szkolnym 2015/2016 blisko 80% uczestników poświęciło na realizację programu co najmniej 5 godzin. To zwiększenie liczby godzin oraz szybszy proces pozytywnych zmian żywieniowych wśród uczestników są potwierdzeniem wartości programu i potrzeby jego realizowania.

Program Śniadanie Daje Moc w skrócie:

Organizator programu: Partnerstwo dla Zdrowia - koalicja firm: Danone, Lubella, Biedronka oraz Instytutu Matki
i Dziecka, od 2006 roku przeciwdziała niedożywieniu dzieci w Polsce oraz propaguje wśród najmłodszych zdrowe nawyki żywieniowe. Działania Partnerstwa obejmują dwa filary. Pierwszy to tworzenie produktów z misją społeczną. Drugi zaś to działania edukacyjne – program Śniadanie Daje Moc.

Najważniejsze cele programu:
1. Zwiększanie świadomości nt. zdrowego odżywiania i roli śniadania w diecie dziecka;
1. Przyczynianie się (pośrednio) do obniżania poziomu niedożywienia dzieci w Polsce – poprzez edukację oraz promocję prawidłowego żywienia;
2. Edukację najmłodszych przez zaangażowanie rodziców i nauczycieli w kwestie prawidłowego żywienia dzieci.

Główne działania programu:
1. Kluby Śniadanie Daje Moc – kluby śniadaniowe zakładane w klasach, w ramach których nauczyciele prowadzą lekcje edukacyjne na temat zdrowego odżywiania, ze szczególnym uwzględnieniem roli śniadania
w diecie dziecka, na podstawie scenariuszy w oparciu o 12 zasad zdrowego odżywiania opracowanych przez Instytut Matki i Dziecka.
1. 8 listopada - Dzień Śniadanie Daje Moc - najważniejszy dzień w Programie, podczas którego najmłodsi wspierani przez dorosłych przygotowują i jedzą wspólne śniadanie w klasie. W ten sposób nie tylko kadra pedagogiczna, ale także rodzice angażują się w kwestie żywienia dzieci w wieku wczesnoszkolnym.

Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Ośrodek Rozwoju Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka

Patroni regionalni programu: Kuratorium Oświaty w Katowicach, Kuratorium Oświaty w Gorzowie Wlkp., Kuratorium Oświaty w Opolu, Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy, Kuratorium Oświaty w Kielcach, Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Kuratorium Oświaty w Poznaniu, Kuratorium Oświaty w Gdańsku i Kuratorium Oświaty w Szczecinie, Kuratorium Oświaty w Warszawie.

Więcej na www.sniadaniedajemoc.pl.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

K
Karolinna

Kiedy szykuję śniadania dla moich pociech, zawsze pamiętam o napoju kakaowym Krugera, tego "z żyrafką" - jak to mówią. ;)

Dodaj ogłoszenie