Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

SMS-y z prośbą o dopłatę za prąd. To oszustwo! „Nie klikajmy w nie odruchowo”

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Uwaga na fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę za prąd! Możesz stracić pieniądze!
Uwaga na fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę za prąd! Możesz stracić pieniądze! Materiały prasowe CyberRescue
CyberRescue ostrzega przed fałszywymi smsami, tym razem sugerującymi konieczność uregulowania płatności za prąd – oszuści wykorzystali wizerunek PGE. Wiadomość zawiera link do strony, która ma na celu wyłudzenie środków pieniężnych. Można stracić wszystkie pieniądze zgromadzone na koncie bankowym!

Uwaga na fałszywe SMS-y z prośbą o dopłatę za prąd!

Oszustwa i cyberprzestępstwa stają się ostatnio prawdziwą plagą. Co rusz kolejne firmy ostrzegają przed wysyłanymi rzekomo przez nich SMS-ami. Tym razem oszuści wykorzystali wizerunek PGE, informując o niedopłacie za prąd elektryczny.

– Musisz dopłacić 3,46 zł inaczej wyłączą Ci prąd – głosi SMS.

Link zawarty w wiadomości prowadzi do fałszywej bramki pośrednika płatności. Podanie swoich danych na takiej stronie, może skutkować utratą wszystkich pieniędzy z konta bankowego.

– Jeżeli wiadomość brzmi nieprawdopodobnie, czy ewidentnie nakłania nas do szybkiego działania, należy powstrzymać odruch szybkiego kliknięcia i zachować
– Jeżeli wiadomość brzmi nieprawdopodobnie, czy ewidentnie nakłania nas do szybkiego działania, należy powstrzymać odruch szybkiego kliknięcia i zachować maksymalną ostrożność – apelują eksperci Materiały prasowe CyberRescue

Czujność zachowała pani Urszula, która z prośbą o weryfikację SMS-a zwróciła się do CyberRescue.

– Po ostatnim wysypie fałszywych wiadomości, wolałam sprawdzić, czy to na pewno oszustwo, tym bardziej, że takie opłaty wykonujĘ regularnie w wyznaczony dzień miesiąca – tłumaczyła.

Potwierdziwszy matactwo, specjaliści z CyberRescue od razu zgłosili fałszywą stronę do zablokowania. Po incydencie wycieku danych osobowych z Facebooka, do którego doszło na początku kwietnia, cyberprzestępcy nie próżnują i wymyślają nowe kampanie, mające na celu wyłudzenie danych i pieniędzy.

– Musimy mieć świadomość, że nawet, jeśli dzisiaj nasze dane nie wyciekły, to nie znaczy, że jutro nie dojdzie do takiego incydentu – radzi Karolina Wrońska z CyberRescue. – Podając swoje dane w Internecie, przy rejestracji do serwisu, czy do poczty, wzrasta prawdopodobieństwo, że kiedyś to nasze dane zostaną przechwycone przez cyberprzestępców.

Wówczas mogą zostać wykorzystane do jeszcze bardziej spersonalizowanego ataku przez wiadomość SMS czy e-mail, gdzie na pewno będzie załącznik lub link.

– Jeżeli wiadomość brzmi nieprawdopodobnie, czy ewidentnie nakłania nas do szybkiego działania, należy powstrzymać odruch szybkiego kliknięcia i zachować maksymalną ostrożność – apelują eksperci.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki