Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć z wychłodzenia zimą. Policjanci apelują: Nie bądźmy obojętni!

Anna Gawrońska
Anna Gawrońska
Zimą bezdomni są szczególnie narażeni na śmierć z wyziębienia. Policja apeluje: Nie bądźmy obojętni!
Zimą bezdomni są szczególnie narażeni na śmierć z wyziębienia. Policja apeluje: Nie bądźmy obojętni! 123rf
Spadek temperatury oraz nocne przymrozki, to czas, kiedy warto pamiętać o osobach bezdomnych. Bądźmy czujni, bo każdy z nas może pomóc osobom pozbawionym dachu nad głową. Wystarczy jeden telefon pod numer alarmowy lub zgłoszenie na Krajowej Mapie Zagrożeń Bezpieczeństwa. Nie bądźmy obojętni i zgłośmy osobę bezdomną, która może potrzebować wsparcia.

Na śmierć z wychłodzenia najbardziej narażone są osoby bezdomne i samotne

Pogoda za oknem może nie jest specjalnie zimowa, jednak należy pamiętać, że również niewielki mróz może być przyczyną śmierci z powodu wychłodzenia organizmu. Takie okoliczności są szczególnie niebezpieczne dla osób samotnych i bezdomnych. Stąd też musimy pamiętać o potrzebie zwrócenia szczególnej uwagi na takie właśnie osoby. Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa ma wiele kategorii zgłoszeń, których można dokonywać za pośrednictwem kilku kliknięć. Jedną z nich jest ta dotycząca „osób bezdomnych wymagających pomocy”.

Aby zobaczyć mapę kliknij w link Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

- Przypominamy, że korzystając z tego narzędzia, można zasygnalizować miejsce przebywania takich osób i wspomóc działania odpowiednich służb, w tym policji - mówi mł. asp. Karol Kościuk, oficer prasowy KPP Pruszcz Gdański. - Będzie to dodatkowe źródło informacji dla instytucji, które zajmują się statutowo takimi przypadkami. Skuteczność działań policyjnych uzależniona jest również od aktywności mieszkańców, dlatego też apelujemy o zwrócenie szczególnej uwagi na osoby bezdomne, samotne, bezradne czy też nietrzeźwe.

Reagujmy, gdy widzimy dla nich zagrożenie!

W sytuacji, która bezpośrednio zagrażałaby życiu lub zdrowiu osób, należy kontaktować się bezpośrednio z Komendą Powiatową Policji w Pruszczu Gdańskim pod numerem telefonu 47 74 24 222 lub numerem alarmowym 112.

Policjanci przypominają, że Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa nie służy do zgłaszania interwencji, lecz do wskazania kwestii problemowych, które są weryfikowane w czasie kilku służb – celem określenia, czy jest to incydent, czy sprawa występująca w dłuższym okresie czasu. Narzędzie ma 27 kategorii zagrożeń, które można zgłaszać i tym samym oferuje każdemu możliwość realnego wpływu na podniesienie bezpieczeństwa.

od 7 lat
Wideo

Jakie są wczesne objawy boreliozy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki