Śmierć to tylko potknięcie

  Śmierć to tylko potknięcie

  Zdjęcie autora materiału

  Dziennik Bałtycki

  Z ks. Jackiem Janem Pawlikiem, misjonarzem, werbistą, rozmawia Gabriela Pewińska
  W kręgu zainteresowań księdza, jak przeczytałam, leży sztuka jako środek komunikowania się ze zmarłymi...
  Nie chodzi, oczywiście, o seanse spirytystyczne, tylko o pewne rytuały związane ze sztuką afrykańską. Ta bowiem, z racji moich badań, interesuje mnie szczególnie. Sednem tej sztuki jest odgrywanie, przedstawianie rzeczywistości poza życiem codziennym. Oznacza to także ukazywanie świata istot niewidzialnych, również zmarłych. Dobrym przykładem jest tu choćby maska afrykańska...

  Taka, jaką oglądamy w muzeum, na wystawach sztuki afrykańskiej?
  Nie chodzi o folklor. Maska w Afryce, w jej kulturze, w sztuce jest elementem życia. Najlepszym porównaniem może tu być obraz kobiety ciężarnej. Ona sama jest maską dla dziecka, które nosi pod sercem. Te dwa istnienia współgrają za sobą. Życie pulsuje między nimi harmonijnie. To samo dotyczy maski i tancerza, który tę maskę wkłada. Stanowią jedność. I tylko wtedy gdy są jednością, czuje się obecność ducha.

  To inne rozumienie tańca.
  Dla nas taniec jest jedynie aktem sztuki, sprowadza się do wrażeń artystycznych. W kulturze afrykańskiej chodzi o urzeczywistnienie ducha, co dokonuje się na potrzeby rytuału. Innym przykładem tego typu funkcji sztuki afrykańskiej jest statuetka, a nawet lalka.

  Lalka teatralna?
  Lalki w Afryce uosabiają przodków, są z nimi w ścisłym związku. Często poprzez grę lalek przodkowie wyrażali swoją wolę. W Angoli lalka często wykonywana jest z otworem w brzuchu. To nie błąd wykonania ani wada materiału. Aby nadać figurce siłę, znaczenie, wkładano w to puste miejsce część ciała albo skrawek odzieży czy włosy zmarłego.
  1 3 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo