Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Śmierć dzieci z Pucka: Sprawozdanie po rozszerzonej kontroli w PCPR

oprac. a.
Wojewoda pomorski Ryszard Stachurski przesłał do dyrektora Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Pucku sprawozdanie z rozszerzonej kontroli przeprowadzonej w placówce, po śmierci dwójki dzieci przebywającej w rodzinie zastępczej państwa C.

Kontrolą objęto okres od 1 stycznia do 30 września 2012 roku. Badano m.in. organizację pracy PCPR w Pucku oraz realizację przez placówkę zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Ustaleń kontroli dokonano na podstawie dokumentacji, protokołów i pisemnych wyjaśnień.

W sprawozdaniu można przeczytać m.in. że" toku kontroli stwierdzono m.in., że PCPR w Pucku nie posiadał odpowiednich warunków lokalowych do wykonywania zadań organizatora rodzinnej pieczy zastępczej. Ustalono również, że pucki PCPR nie zatrudniał odpowiedniej, do stwierdzonych potrzeb rodzinnej pieczy zastępczej, liczby psychologów. Praca z rodzinami nie była ukierunkowana na rozwiązywanie problemów. Placówka w Pucku potrafiła identyfikować występujące trudności, jednak nie podejmowała działań zmierzających do skutecznego ich rozwiązania. PCPR nie dokonał oceny żadnej z 70 rodzin zastępczych oraz rodziny prowadzącej rodzinny dom dziecka, co jest wymagane przez art. 134 ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Kontrolerzy ustalili, że opinie o całokształcie sytuacji osobistej dziecka umieszczonego w rodzinie zastępczej oraz o sytuacji rodziny dziecka były wysyłane do sądu z opóźnieniem lub dopiero na wniosek Sądu Rejonowego w Wejherowie.
Tymczasem obowiązujące regulacje prawne nakładają obowiązek sporządzania i przekazywania takich opinii co 6 miesięcy. PCPR w Pucku nie prowadził również grupy wsparcia dla rodzin zastępczych, co jest wymagane ustawą o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. W dwóch rodzinach zastępczych, pełniących funkcję pogotowia rodzinnego, okresowo umieszczonych było dwukrotnie więcej dzieci niż dopuszcza to ustawa. Kontrolerzy stwierdzili również, że PCPR w Pucku nie współdziałał regularnie z innymi instytucjami i podmiotami zajmującymi się rodzinami zastępczymi. Wobec ustalonych problemów z realizacją postanowień Sądu Rejonowego w Wejherowie o umieszczeniu dziecka w placówce opiekuńczo - wychowawczej, zasadne jest rozważenie utworzenia nowej placówki opiekuńczo - wychowawczej, co poprawiłoby sytuację dzieci przebywających w rodzinach zastępczych zawodowych pełniących funkcje pogotowia rodzinnego"

Wojewoda pomorski przekazał wnioski z kontroli nowemu dyrektorowi PCPR w Pucku z prośbą o podjęcie stosownych działań mających na celu usunięcie stwierdzonych nieprawidłowości.

Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki