Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Smart Metropolia w Gdańsku. Eksperci debatują jak poprawić komfort życia w miastach [ZDJĘCIA]

Kazimierz Netka
Ponad tysiąc naukowców, biznesmenów, samorządowców, planistów przybyło w czwartek na inaugurację Międzynarodowego Kongresu „Smart Metropolia” w Gdańsku. To jedno z największych wydarzeń kongresowych Gdańska, organizowane jest po raz drugi.

W zeszłym roku w Gdańsku odbył się kongres „Miasto Plus”. Tegoroczne obrady zaplanowano na dwa dni; w tym czasie odbędzie się blisko 30 sesji naukowych. Dyskusja poświęcona jest inteligentnemu rozwojowi metropolii - w kraju i za granicą.

- Trójmiasto staje się wzorem dla kraju w kształtowaniu inteligentnego rozwoju dużych miast. Kierunki, zasady tego rozwoju są wytyczane podczas rozpoczętego w czwartek, międzynarodowego kongresu „Smart Metropolia”, odbywającego się w Gdańsku, w hali AmberExpo. Uczestnicy kongresu dyskutują o tym, co robić, by miasta stawały się coraz lepszymi miejscami do życia, były coraz wygodniejsze dla ludzi. W Polsce bowiem za mało się mówi na temat metropolii - zwracał uwagę Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska.

- Obecnie, w miastach mieszka około 70 procent obywateli Unii Europejskiej. W Polsce, ten wskaźnik wynosi około 50 procent i będzie wzrastał - mówił Mieczysław Struk. marszałek województwa pomorskiego podczas inauguracji obrad. - Dlatego, ułatwianie życia w miastach jest tak ważne.

- Co smart znaczy? Tego wyrazu nie da się przetłumaczyć wprost na język polski. Może to oznaczać np. sprytny, ale też inteligentny. Smart to również odpowiednik używanego u nas określania: „zrównoważony rozwój” - mowił prof. Tadeusz Markowski, przewodniczący Komitetu Przestrzennego Zagospodarowania Kraju Polskiej Akademii Nauk, prezes Towarzystwa Urbanistów Polskich.

A co mamy „smart” w Trójmieście?

- Takim elementem może być system sterowania ruchem Tristar, obecnie rozwijany - mówił Wiesław Bielawski, zastępca prezydenta Gdańska. - Mamy też system zarządzania kryzysowego w Gdańsku, stworzony przed EURO 2012. Funkcjonuje e-urząd, są dzienniki elektroniczne w szkołach. To są małe cząstki. Żadna z nich osobno nie sprawi, że miasto czy metropolia staną się „smart”. Wspólnie mogą jednak spowodować, że metropolia taką będzie, a życie w niej zrobi się przyjemniejsze, łatwiejsze.
Dobrym wzorcem do naśladowania dla Pomorza może być Francja. Zwłaszcza w uzgadnianiu wspólnych przedsięwzięć miedzy gminami wchodzącymi w skład metropolii. W obrębie obszaru metropolitalnego Trójmiasta mamy kilkadziesiąt gmin. W całej Polsce - około 2 500. A we Francji - jest ich aż 36 000 - mówiła prof. Anna Geppert z Uniwersytetu Sorbona w Paryżu. Oprócz tego istnieją we Francji wspólnoty i bywa, że reprezentanci samorządów nie mogą się porozumieć. Wtedy władze państwowe przejmują inicjatywę, co nie zawsze jest korzystne dla społeczności lokalnych. To powinniśmy wziąć pod uwagę, uzgadniając wspólne działania w Pomorskiem.

- Główną ideą kongresu jest stworzenie stałego forum wymiany myśli i doświadczeń wszystkich odpowiedzialnych za jakość życia wspólnot samorządowych w gminach, powiatach, województwach, regionach - informuje Małgorzata Pisarewicz, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego. Podczas kongresu uczestnicy dowiadują się jak przełożyć teorię smart growth (inteligentny wzrost) na konkretne rozwiązania, jak zarządzać usługami publicznymi w obszarach funkcjonalnych przekraczających granice administracyjne, a przede wszystkim jak budować potencjał gospodarczy i podnosić jakość życia mieszkańców przez zintegrowane działania.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki