Smaki Pomorza w Grodzisku Owidz. Zobacz, jak przygotować policzki i golonkę według prasłowiańskiej tradycji

Maja Czech
Maja Czech
W kolejnym odcinku Smaków Pomorza zabieramy was do Grodziska Owidz. Tym razem przeniesiemy się w czasie aż do czasów średniowiecza. Dziś nasz mistrz kuchni ugotuje tradycyjne dania ziemi pomorskiej w Owidzu. Zobaczcie, jak przygotować policzki i golonkę według prasłowiańskiej tradycji.

Smaki Pomorza - Grodzisko Owidz

Już w IX wieku na pomorskiej ziemi w Owidzu istniała osada, która później przekształciła się w gród obronny. Dziś o to miejsce dba grupa rekonstrukcyjna. Z pasją i zaangażowaniem kultywują tradycję naszych przodków. O Grodzisku Owidz opowiada Radosław Sawicki - kierownik Muzeum Mitologii Słowiańskiej.

Grodzisko Owidz to rekonstrukcja dawnego grodu, który funkcjonował tu ponad tysiąc lat temu. Mamy tutaj jedyne w Europie Muzeum Mitologii Słowiańskiej oraz karczmę z daniami inspirowanymi dawną słowiańszczyzną. Nasze miejsce to wielowątkowy obiekt turystyczny położony na pięknym Kociewiu.

Latem w Grodzisku organizowane są liczne imprezy plenerowe. Warto tam przyjechać choćby na X edycję Wianków na Grodzisku - już 25 czerwca. To niepowtarzalna okazja obejrzeć turnieje bojów, wziąć udział w pokazie rzemiosła i posłuchać koncertu w amfiteatrze. Od historii, przez rozrywkę aż po edukację.

Smaki Pomorza - policzki i golonka

W 22 odcinku Smaków Pomorza, mistrz kulinarny Krzysztof Szulborski przygotuje podroby. To łatwiejsze niż może się wydawać!

Placki pity podgrzewamy na delikatnym ogniu na patelni. Zapeklowane policzki rozdrabniamy i umieszczamy w osobnym naczyniu. Podobnie postępujemy z wcześniej zapeklowaną golonką wieprzową. Produkty przygotowała firma Michna Food - Specjały Dziadka Kostka.

Do mięsa dodajemy sos - namoczone śliwki wędzone zblendowane z koncentratem pomidorowym. Całość rozrzedzamy wodą źródlaną. Czas na odrobinę charakteru - dodajemy dużą łyżkę musztardy Kętrzyńskej stołowej. Wszystko razem dobrze wymieszać.

Garnek z zamarynowanym mięsem stawiamy na kuchence i gotujemy na średnim ogniu. Dodajemy odrobinę soli i pieprzu.

W międzyczasie przygotowujemy sałatkę. Nic prostszego! Podgotowane szparagi mieszamy z plastrami żółtej cukinii. Dodajemy ocet jabłkowy, oliwę oraz sól i pieprz. Na koniec dodać białą cebulę i siekany koper.

Podanie:
Placki pity przekroić na dwie części. Na jednym placku rozsmarowujemy majonez delikatny Kętrzyński. Na to dodajemy sałatkę szparagową. Następnie mięso w sosie śliwkowym. Na koniec ponowna warstwa sałatki i kilka plasterków rzodkiewki. Całość przykryć drugą częścią pity.

Smacznego!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie