Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Służba Więzienna pamięta o ofiarach wypadków drogowych

red.
motofakty.pl
Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych jest okazją, by apelować o większą ostrożność na drogach, trzeźwość i rozsądek oraz uczyć poprawnych zachowań komunikacyjnych osoby odbywające karę pozbawienia wolności za przestępstwa drogowe.

W jednostkach penitencjarnych podległych Okręgowemu Inspektoratowi Służby Więziennej w Gdańsku od wielu lat wychowawcy i psychologowie prowadzą oddziaływania resocjalizacyjne i readaptacyjne wobec sprawców przestępstw drogowych. Aktualnie realizowanych jest kilka takich programów.

W Zakładzie Karnym w Kwidzynie jest prowadzony program resocjalizacji przeznaczony dla osób odbywających karę pozbawienia wolności za czyn określony w art. 178a kk. Jest to program psychokorekcyjny, którego głównym celem jest zapobieganie powrotowi do przestępstwa prowadzenia pojazdu po spożyciu alkoholu lub środków odurzających. Podejmowane przez personel więzienny działania edukacyjne, mają na celu poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Do prowadzenia zajęć wykorzystuje się m.in. projekcje filmowe ukazujące skutki prowadzenia pojazdu w stanie nietrzeźwości oraz Alko-gogle imitujące percepcję wzrokową w stanie upojenia alkoholowego.

Dzień pamięci ofiar wypadków. Policyjne działania

Uczestnicy programu mogą zobaczyć np. film, który pokazuje, co czeka tych, którzy odbiorą komuś życie w wypadku drogowym.
-Chcemy uświadomić osadzonym, którzy odbywają kary za takie przestępstwa, jak ogromny skutek, nie tylko prawny, niosą za sobą wypadki w ruchu drogowym" – podkreśla mjr Jan Zieniewicz, kierownik działu penitencjarnego ZK Kwidzyn.
Osadzeni w Zakładzie Karny w Braniewie uczestniczą w programie reedukacyjnym pod nazwą „Alkohol kradnie wolność”. Jego celem jest korekcja postaw, wzbudzenie krytycznej samooceny i potrzeby skorygowania błędów własnego postepowania w oparciu o wiedzę i nowe umiejętności, weryfikacja własnych opinii i postaw wobec wpływu alkoholu na własne życie, a także internalizacja normy „piłeś, nie jedź”, weryfikacja osobistego kodeksu drogowego.

W Areszcie Śledczym w Gdańsku przeprowadzono w tym roku sześć edycji tego programu. Uczestniczyli w nim również skazani za przestępstwa z art. 178a kk. Zaplanowano już kolejne edycje programu, dedykowane skazanym za przestępstwa komunikacyjne związane z nadużywanie przez nich alkoholu.

Funkcjonariusze z Zakładu Karnego w Gdańsku-Przeróbce, we współpracy ze Stowarzyszeniem Motoaktywni, realizują program „Jestem odpowiedzialny - ratuję życie”. Obejmuje on ogólne aspekty bezpieczeństwa w ruchu drogowym, a skierowany jest do grupy skazanych odbywających karę za przestępstwa drogowe. Jednym z jego elementów są także zajęcia z pierwszej pomocy przedmedycznej.

W Areszcie Śledczym w Elblągu realizowany jest „Program Korekcyjny Grupowych Zajęć Edukacyjnych dla Skazanych z art..178a kk.” W trzech edycjach w ubiegłym roku wzięło udział blisko 30 skazanych, w tym roku uczestniczą kolejni. Podobne oddziaływania podejmują psychologowie, wychowawcy i terapeuci z Aresztu Śledczego w Starogardzie Gdańskim.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki