Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna: Ponad 100 firm i praca dla 260 osób

Hubert Bierndgarski
Z punktu widzenia własności kapitału w słupskiej strefie prym wiodą polscy i skandynawscy inwestorzy. Na czternaście pozyskanych w 2013 roku projektów, dwanaście reprezentuje kapitał polski.
Z punktu widzenia własności kapitału w słupskiej strefie prym wiodą polscy i skandynawscy inwestorzy. Na czternaście pozyskanych w 2013 roku projektów, dwanaście reprezentuje kapitał polski. Hubert Bierndgarski
Przedstawiciele Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej podsumowali 2013 rok. To ich zdaniem dobry rok, a łącznie wydano już 102 pozwolenia na budowę. W najbliższym czasie powstanie tam 260 nowych miejsc pracy.

W grudniu 2013 roku Pomorska Agencja Rozwoju Regionalnego SA, która zarządza słupską strefą, wydała w imieniu ministra gospodarki kolejnych pięć zezwoleń na prowadzenie działalności gospodarczej, a wśród nich zezwolenie o numerze 100. Jubileuszowe zezwolenie otrzymała firma AJ Fabryka Mebli sp. z o.o. Szwedzi planują realizację kolejnego projektu inwestycyjnego w Redzikowie. Na rozwój swojej działalności zdecydowała się również firma Hydro-Naval, której wręczono zezwolenie o numerze 102. Spółka produkuje urządzenia dla sektora offshore i branży morskiej.

W 2013 roku wydano łącznie 14 zezwoleń na nowe inwestycje w strefie. Dotyczą one branży motoryzacyjnej, budowlanej, meblowej, metalowej, a także przetwórstwa spożywczego, usług magazynowania i transportu. Część z przedsiębiorców, którzy sprawdzili instrument strefy jako dobre narzędzie rozwoju, zdecydowali się na reinwestycje i planują poszerzyć swoją działalność oraz zwiększyć zatrudnienie.

Inwestorzy deklarują zainwestować w strefie łącznie 253 mln zł, a poziom zatrudnienia w tych firmach wyniesie blisko 1300 osób, w tym 260 to nowe miejsca pracy.

Nowe projekty inwestycyjne będą realizowane w Słupsku, Redzikowie, Koszalinie, Szczecinku i Wałczu.
Połowa planowanych nowych projektów inwestycyjnych o wartości 200 mln zł i deklarowanych 170 nowych miejscach pracy zrealizowana będzie w regionie słupskim.

- Nowe inwestycje w strefie są efektem wydłużenia funkcjonowania stref ekonomicznych do 2026 roku oraz faktu, iż od połowy 2014 roku zmieniają się przepisy odnośnie pomocy regionalnej - wyjaśnia Mirosław Kamiński, prezes zarządu PARR SA. - Według nowych regulacji, maksymalny poziom dofinansowania inwestycji w woj. pomorskim i zachodniopomorskim zostanie obniżony o 5 procent.

Tymczasem już widać, jak rozwijają się kolejne firmy strefowe w Słupsku i Redzikowie, m.in. Leann, Kamir, Paula-Trans, Łosoś, Poldan-Net, Branq, Tritec, Euroledlighting. Część z nich można podejrzeć na panoramach sferycznych, nowym narzędziu promocyjnym dostępnym pod adresem www.pansfer.sse.slupsk.pl. Dzięki intuicyjnej aplikacji można odbyć wirtualny spacer z powietrza po strefie.
[email protected]

Więcej na ten temat na stronie slupsk.naszemiasto.pl

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki