reklama

Słupsk: Skansen w Swołowie bez pieniędzy

Marcin KamińskiZaktualizowano 
Zagroda Albrechta to pierwsza tak okazała budowla zrekonstruowana przez muzeum.
Zagroda Albrechta to pierwsza tak okazała budowla zrekonstruowana przez muzeum. Fot. m.kamiński
Banki nie chcą kredytować unijnej inwestycji. Brak pieniędzy może wstrzymać odnowę Swołowa.

Banki odmawiają kredytowania rozbudowy skansenu w Swołowie koło Słupska, mimo że inwestycja ma zabezpieczenie w postaci finansowania z Unii Europejskiej. Powiększenie skansenu to priorytet słupskiego Muzeum Pomorza Środkowego. Inwestycja ma kosztować ponad 6 milionów złotych. Muzeum potrzebuje jednak gotówki natychmiast, bo pieniądze z Unii otrzyma dopiero po zakończeniu prac.

- Urząd Marszałkowski przekazał już dofinansowanie w wysokości półtora miliona złotych - mówi dyrektor Muzeum Pomorza Środkowego Mieczysław Jaroszewicz. - Potrzeba nam jeszcze cztery i pół miliona złotych, które Unia Europejska przekaże po zakończeniu inwestycji. Jako muzeum wystąpiliśmy więc do kilku banków o uruchomienie linii kredytowej na ten cel. Wszystkie odmówiły, domagając się dodatkowych zabezpieczeń.

- Rozbudowa skansenu to szansa na ocalenie dawnej kultury i tradycji - dodaje etnolog ze Swołowa, Dawid Gonciarz.

W Swołowie udało się już przy wsparciu Unii Europejskiej zrekonstruować Zagrodę Albrechta. Inwestycja kosztowała ponad dwanaście milionów złotych.

- Chcemy, aby rekonstrukcja zabytkowej zagrody, będącej przykładem gospodarstwa bogatego pomorskiego chłopa z początków XX w., stanowiła zalążek naszych działań na rzecz ratowania niepowtarzalnego charakteru Swołowa. Opracowaliśmy w tym celu muzealną koncepcję zagospodarowania wsi na lata 2007-2013 i mamy głębokie przekonanie, że uda nam się zrealizować większość pomysłów, jakie w tej koncepcji zawarliśmy - dodaje dyrektor.

Słupskie muzeum kupiło już do tej pory cztery zagrody wiejskie w Swołowie. Każda zostanie rozebrana i zrekonstruowana, by później służyć jako skansen.

W ramach RPO dla województwa pomorskiego odrestaurowany zostanie budynek gospodarczy z piecem chlebowym, w skład którego wejdzie również kurnik i obora. Oprócz tego zrekonstruowane zostaną stodoła bogatego pomorskiego chłopa, chałupa zagrodnika, dom chlebowy, stodoła zagrodnika, budynek gospodarczy - stolarnia, kuźnia oraz lodownia. W niektórych z nich zostaną zachowane pierwotne funkcje użytkowe. Z kolei w innych stworzone zostaną miejsca ekspozycyjne muzeum oraz sale tematyczne tradycyjnych dla Pomorza zawodów oraz jego kultury. Oprócz tego prowadzona tam będzie działalność edukacyjna.

- Mniejsza zagroda będzie poświęcona tkactwu. Od zasiania lnu aż do produkcji tkanin. W większej stodole, na górze, utworzymy salę audiowizualną, a na dole zaprezentujemy najbardziej cenne przykłady pomorskiej kultury, na podstawie przedwojennej mapy Rudolfa Hardowa - wyliczają muzealnicy. Remont budynków zaplanowano na trzy lata i trzy miesiące. Pierwsze prace rozpoczęto już w lipcu.

Historia
Latem ubiegłego roku w Swołowie, w sercu Krainy w Kratę, otwarto nowe muzeum - zrekonstruowaną Zagrodę Albrechta. Urządzono tam muzeum, na które składa się budynek mieszkalny, odtworzona stodoła, stajnia, obora, chlew z całą infrastrukturą techniczną. W I połowie XIX w. była tu chłopska zagroda należąca do Joachima Albrechta I. W II połowie XIX w. właścicielem był Michael Albrecht, posiadający 195,62 morga ziemi (50 ha). W 1910 roku, gdy właścicielem był August Albrecht, w zagrodzie było osiem budynków: dom, stodoła ze stajnią, budynek bramny, budynek z piwnicą, szopa na drewno, dom dla robotników dniówkowych ze stodółką.

Zima 30-lecia w Polsce, zasypie nas śnieg

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie