Ślub kościelny na nowych zasadach
Jeśli właśnie planujesz ślub, sprawdź, co od 1 czerwca zmieniło się w przepisach. Rozmowa z księdzem będzie dłuższa, a osoby chcące zawrzeć związek małżeński poza miejscem zamieszkania będą potrzebowały specjalnej zgody. Wszystko opisuje Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.
Co się zmieni?
W dokumencie podkreślono, że księża powinni potraktować rozmowę z narzeczonymi nie tylko jako obowiązek biurokratyczny, ale też jako autentyczną rozmowę duszpasterską. Rozpocznie się ona modlitwą. Narzeczeni będą przepytywani pod przysięgą zarówno razem, jak i każdy z osobna.
Na niektóre z pytań trzeba będzie odpowiadać szerzej, niż tylko słowami „tak” lub „nie”. Okoliczności, które mogłyby doprowadzić do unieważnienia małżeństwa będą dokładniej analizowane. Duszpasterz może zapytać narzeczonych o rzeczy intymne, a nawet wstydliwe. Mogą paść pytania o zmianę płci, nałogi, przebytą terapię psychologiczną lub impotencję. Pytania dotyczące tej ostatniej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem.
Do parafii trzeba się zgłosić nie później, niż na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Ksiądz powinien poinformować o wymogach, potrzebnych dokumentach i ustalić termin spisania protokołu przedślubnego.
Śluby kościelne od czerwca 2020. Nowe przepisy dla narzeczon...
Ślub najlepiej w parafii jednego z małżonków
Nowe zasady precyzują również miejsce zawarcia sakramentu. Wzięcie ślubu poza parafią jednego z małżonków lub poza miejscem ich zamieszkania będzie utrudnione, poza wyjątkowymi przypadkami.
Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca – czytamy w dokumencie.
Katolik lub katoliczka będą mogli zawrzeć małżeństwo z osobą niewierzącą, czy wyznającą inną religię, pod warunkiem, że otrzymają dyspensę z kurii biskupiej. Jeśli kuria biskupia udzieli dyspensy, to strona katolicka musi na piśmie oświadczyć, że uczyni wszystko, by dzieci zostały ochrzczone i wychowane w wierze. Odmowa udzielenia ślubu kościelnego będzie zapisana w protokole. Oznacza to, że inna parafia również może nie wydać na taki ślub zezwolenia.
Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.
- Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego - stwierdził bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?