MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śluby kościelne od czerwca 2020. Nowe przepisy dla narzeczonych. Chcesz wziąć ślub w kościele? Zobacz, co wprowadza nowy dokument

Maria Miliszewska
Maria Miliszewska
Szczegółowe pytania, nowe wytyczne dotyczące miejsca i wzięcia ślubu z osobą niewierzącą. Od 1 czerwca zaczęły obowiązywać nowe przepisy dotyczące osób chcących zawrzeć ten sakrament w kościele. Wprowadza je Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego. Zobacz, co się zmieni!

Ślub kościelny na nowych zasadach

Jeśli właśnie planujesz ślub, sprawdź, co od 1 czerwca zmieniło się w przepisach. Rozmowa z księdzem będzie dłuższa, a osoby chcące zawrzeć związek małżeński poza miejscem zamieszkania będą potrzebowały specjalnej zgody. Wszystko opisuje Dekret ogólny Konferencji Episkopatu Polski o przeprowadzaniu rozmów z narzeczonymi przed zawarciem małżeństwa kanonicznego.

Co się zmieni?

W dokumencie podkreślono, że księża powinni potraktować rozmowę z narzeczonymi nie tylko jako obowiązek biurokratyczny, ale też jako autentyczną rozmowę duszpasterską. Rozpocznie się ona modlitwą. Narzeczeni będą przepytywani pod przysięgą zarówno razem, jak i każdy z osobna.

Na niektóre z pytań trzeba będzie odpowiadać szerzej, niż tylko słowami „tak” lub „nie”. Okoliczności, które mogłyby doprowadzić do unieważnienia małżeństwa będą dokładniej analizowane. Duszpasterz może zapytać narzeczonych o rzeczy intymne, a nawet wstydliwe. Mogą paść pytania o zmianę płci, nałogi, przebytą terapię psychologiczną lub impotencję. Pytania dotyczące tej ostatniej przeszkody należy stawiać każdej ze stron bardzo dyskretnie, z właściwą delikatnością i szacunkiem.

Do parafii trzeba się zgłosić nie później, niż na trzy miesiące przed planowanym ślubem. Ksiądz powinien poinformować o wymogach, potrzebnych dokumentach i ustalić termin spisania protokołu przedślubnego.

Fot. Pexels

Śluby kościelne od czerwca 2020. Nowe przepisy dla narzeczon...

Ślub najlepiej w parafii jednego z małżonków

Nowe zasady precyzują również miejsce zawarcia sakramentu. Wzięcie ślubu poza parafią jednego z małżonków lub poza miejscem ich zamieszkania będzie utrudnione, poza wyjątkowymi przypadkami.

Jeśli narzeczeni mają słuszne powody, by zawrzeć małżeństwo w parafii innej niż parafia ich stałego lub tymczasowego zamieszkania albo miesięcznego pobytu, winni uzyskać zezwolenie własnego proboszcza lub ordynariusza miejsca – czytamy w dokumencie.

Katolik lub katoliczka będą mogli zawrzeć małżeństwo z osobą niewierzącą, czy wyznającą inną religię, pod warunkiem, że otrzymają dyspensę z kurii biskupiej. Jeśli kuria biskupia udzieli dyspensy, to strona katolicka musi na piśmie oświadczyć, że uczyni wszystko, by dzieci zostały ochrzczone i wychowane w wierze. Odmowa udzielenia ślubu kościelnego będzie zapisana w protokole. Oznacza to, że inna parafia również może nie wydać na taki ślub zezwolenia.

Jak podaje biuro prasowe Episkopatu Polski, celem nowej regulacji jest dostosowanie przepisów do nowych wyzwań, z którymi narzeczeni i duszpasterze stykają się w zmieniającej się sytuacji religijnej, społecznej i cywilnoprawnej. Chodzi także o fakt rozpadania się związków zawartych w Kościele.

- Kościół chce pomoc narzeczonym, by sakrament był ważnie i godziwie zawarty. Trzeba dzisiejszym językiem przybliżyć młodym ludziom kanony prawa kanonicznego - stwierdził bp Ryszard Kasyna, przewodniczący Rady Prawnej Konferencji Episkopatu Polski.

od 12 lat
Wideo

Psycholog odpowiada: Czy wakacyjny romans to dobra rzecz?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki