Ślub kościelny odchodzi do lamusa? Coraz mniej ślubów wyznaniowych w Polsce. Mocny spadek w ciągu ostatnich 7 lat [RAPORT + GALERIA]

  • Głos Wielkopolski

a.w.

Uniwersytet Łódzki bada śluby wyznaniowe od roku 2000. W ostatnim raporcie zanotowaliśmy ogromny spadek zainteresowania ślubami kościelnymi, bez względu na to jaką religię reprezentuje para młoda. W ciągu ostatnich 7 lat liczba ślubów kościelnych w Polsce w ogóle spadła o 5,8%, ale to wysoka średnia. W niektórych województwach prawie 10%. Dlaczego Polacy przestali mówić sobie TAK przed ołtarzem?

Raport Uniwersytetu Łódzkiego: zaskakujące dane

Raport "Małżeństwa wyznaniowe", opracowali, jak co roku, demografowie z Uniwersytetu Łódzkiego. W ubiegłym roku zanotowanych zostało 193 tysiące małżeństw, z czego tylko 62,3 % stanowiły małżeństwa wyznaniowe. 99 % małżeństw wyznaniowych to małżeństwa w kościele katolickim. W raporcie widać też delikatny udział ślubów w kościele prawosławnym, ewangelicko-augsburskim i zielonoświątkowym.

 Od pocałunku w rękę do rekordów Guinessa - Co wiesz o całowaniu? [QUIZ]

Dlaczego Polacy nie mówią sobie TAK przed ołtarzem?

Jednym z powodów spadku zainteresowania małżeństwami wyznaniowych może być duża (i wciąż powiększająca się) ilość rozwodów. Rozwodnicy, którzy chcą po raz drugi zawrzeć związek małżeński robią to szybko i bezproblemowo w urzędzie. Kościoły nakładają na nie zbyt dużo obowiązków i biurokracji a sama anulacja małżeństwa jest dość problematyczna.

Czytaj także: Przyjemne i pożyteczne TOP 15 faktów o całowaniu >>>

Śluby kościelne w poszczególnych województwach

Z raportu wynika, że śluby kościelne są chętniej udzielane w województwie podkarpackim czy podlaskim, rzadziej zdarza się to w województwie zachodniopomorskim czy lubuskim. Różnica pomiędzy województwami to w niektórych przypadkach to prawie 25 %. Sprawdź jak wypada Twoje województwo na tle innych.

Ślub kościelny odchodzi do lamusa? Coraz mniej ślubów wyznan...

Małżeństwo wyznaniowe a religijność Polaków

Raport "Małżeństwa wyznaniowe" podejmuje nie tylko temat samych ceremonii ale także religijności Polaków w ogól. Twórcy raportu zwracają uwagę na ważną kwestię: "w jakim stopniu małżeństwa wyznaniowe rodzące skutki cywilno-prawne są nadal wskaźnikiem religijności, a w jakim wskazówką odnośnie do wyboru takiej formy zamążpójścia/ożenku, która jest z jednej strony społecznie akceptowana, z drugiej zaś bardziej widowiskowa, bardziej zapadająca w pamięć."

Uniwersytet Łódzki
bada śluby wyznaniowe od roku 2000. W ciągu ostatnich 7 lat spadek był większy.

W przypadku osób owdowiałych znaczna część decyduje się na ceremonię cywilną jako podstawę legalnego związku – zwraca uwagę Piotr Szukalski, jeden z twórców raportu Uniwersytetu Łódzkiego. Z jego analiz wynika, że na ślub cywilny decyduje się 46 % wdów biorących ślub z wdowcami, 50,1 % w przypadku ślubów wdów i kawalerów, a także 47 % ślubów wdowców z pannami.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Więcej na temat:

Komentarze

Liczba znaków do wpisania:  4000/4000

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

15.01.2019, 19:40

Pomijając wszystko inne, to sama mentalność, że ślubu ksiądz *udziela*, jakby łaskę komuś robił, że trzeba pozaliczać jakieś kursy i ogólnie wykazać się przed księdzem, że jest się *godnym* ślubu jak jakiegoś przywileju jest z zamierzchłej epoki. Ślub to wolna decyzja dwójki dorosłych ludzi, traktowanie ich z jednej strony jak dzieci, z drugiej jak suplikantów siedzi głęboko w kościelnej mentalności władzy, ale będzie się coraz gorzej sprawdzać.

12.01.2019, 10:07

Ludzi zniechęcają opłaty

11.01.2019, 05:55

Opłaty są śmieszne 

09.01.2019, 11:06

Ja zdecyduje sie tylko na cywilny, może być równie piękny jak ślub kościelny 

08.01.2019, 22:12

W mojej parafii również dodatkowo trzeba zapłacić jeśli chce się organistę na swoim ślubie. na każde przystrojenie kościoła ksiądz kręci nosem

08.01.2019, 18:08

Dla mnie to jest chore co się dzieje w tym kraju,co robią wszyscy księża.Ale skoro nawet słowa Papieża odnośnie zlikwidowania cenników w polskich kościołach nie dają żadnych rezultatów to co innego pomoże.Nic!Ludzie nie potrafią się zgrupowac i postawić przeciwko.

08.01.2019, 14:18

JA, TO POWIEDZIAŁEM ! JA, IDIOTA ;)

08.01.2019, 13:55

TO POWIEDZIAŁEM JA !...ZAKOCHANY W SOBIE IDIOTA ;)

08.01.2019, 09:52

ZANIM TA RZYMSKA SEKTA PRZYBYŁA WCZEŚNIEJ KAŻDY TU BYŁ SWOIM BOGIEM...SEKTA W POROZUMIENIU Z CWANIAKAMI - MAFIOZAMI, TYMI TAK ZWANYMI "POLSKIMI KRÓLAMI" ŻYWYCH BOGÓW ZAMIENIŁA W OFIARNE BARANKI ;)

08.01.2019, 09:43

Ale jak była okazja zrobić ochlaj w garniturze, to skorzystał.

08.01.2019, 09:18

I KTÓRY PÓŹNIEJ BARANKI SWOJE WIĘZI, ZARZĄDZAJĄ TYM BOGIEM PÓŹNIEJ LEPSZE CWANIAKI, A BARANKI ANI MOCY TAKIEJ NIE MAJĄ, ANI MĄDROŚCI ŻEBY Z TEJ EKTOPLAZMY SIĘ WYRWAĆ I MUSZĄ SŁUŻYĆ, BOGU I CWANIAKOM ;)

08.01.2019, 09:03

Czy myślisz, że jest choć jedna Polka lub jeden Polak, którzy biorą pod uwagę przed decyzją o ślubie, jaka jest w tej kwestii opinia UE? Chyba się z ch..em na głowy pozamieniałaś/łeś.

08.01.2019, 08:52

Dość problematyczne to mało powiedziane! CZWARTY rok trwa moje postępowanie o anulowanie małżeństwa... Sukienkowi robię co mogą aby skomplikować procedure i zniechęcić do kontynuowania procesu. Liczne przesłuchania, spotkania z psychologiem, dziesiątki listów, wysokie koszty. W sądzie rozwód załatwiliśmy w jeden dzień. Po tym jak zostałem potraktowany nie zamierzam mieć nic wspólnego z kościołem.

08.01.2019, 08:50

oszukuje, okrada, pomawia, fabrykuje fałszywe dowodu w imię dogmatu wiary o nierozerwalności węzła małżeńskiego. dzięki, jest wiele par bez ślubu w kk , a szczęśliwych . lepiej zawrzeć kontrakt małżeński w oparciu o prawo cywilne

08.01.2019, 08:46

przecież Unia Europejska preferuje wolne związki oparte na seksie bez zobowiązań ze zmiana partnera przynajmniej raz na rok

08.01.2019, 08:44

Nie odróżniasz wesela od ślubu debilu,co za idiota.

08.01.2019, 08:25

Ślub kościelny to dziś bardziej huczna impreza na pokaz niż sakrament. Tam gdzie społeczeństwo biedne i niewykształcone, tam większy odsetek ślubów kościelnych. Im bardziej na zachód tym ludzie rozsądniejsi. Również przy urnach wyborczych...

08.01.2019, 08:15

Ludzie po prostu przestali ściemniać i patrzeć na to, co sąsiedzi powiedzą. Skoro nie chodzą co niedziela do kościoła, nie modlą się, to ślub kościelny jest tylko farsą i niepotrzebnym wydatkiem. I dobrze, bo przed Bogiem powinni przysięgać prawdziwie wierzący i religijni ludzie. Przynajmniej jest to wtedy szczere.

08.01.2019, 08:04

bzdury taki ślub najważniejszy !!!

07.01.2019, 11:19

Niech zniosą opłaty  to i ludzie się pojawią.

07.01.2019, 11:01

A na co komu ślub przed nierobem ambonowym. Ludzie ewidentnie zaczęli myśleć i używać mózgu.

07.01.2019, 10:28

Znajomi średnio zostawiają na starcie 1500 zł u kadabasa :) U mnie jeszcze się płaci za to żeby nie grał kościelny "grajek" który wyje zamiast śpiewać, i dopiero można wziąć kogoś swojego...Jak dobrze że mnie taka patologia nie czeka... :))

07.01.2019, 09:43

A myślisz,że nie dostają wypłat z kurii,bez odprowadzania składek?Dostają,dostają.Tylko ludzie dali sobie im wejść na głowy,co widać na przykładzie popularnego Rydzyka.

07.01.2019, 08:39

W dniu 07.01.2019 o 06:34, Dagmara napisał: Ludzi bardziej od rozwodów przeraża suma pieniędzy jaką trzeba oddać księdzu!.Zastanawia mnie tylko dlaczego tak mało się o tym pisze,mówi,nie nagłaśnia się takiego wyzysku pieniężnego.Inaczej nie da się tego nazwać.Ja rozumiem jeśli duchowny mowi co łaska,dacie ile możecie,ale nie jeśli od razu mówi 1000zł.No ludzie!Za co!Za poświęcenie chwili uwagi,za to,że dwoje osób wyraziło chęć bycia razem.Nie powazam cenników w kościele,a jeśli chcą go mieć niech wprowadzą kasy fiskalne i rozliczają się jak każdy normalny obywatel.
A z czego utrzymają wypasione bryki i młode gosposie ?/

07.01.2019, 07:34

Ludzi bardziej od rozwodów przeraża suma pieniędzy jaką trzeba oddać księdzu!.Zastanawia mnie tylko dlaczego tak mało się o tym pisze,mówi,nie nagłaśnia się takiego wyzysku pieniężnego.Inaczej nie da się tego nazwać.Ja rozumiem jeśli duchowny mowi co łaska,dacie ile możecie,ale nie jeśli od razu mówi 1000zł.No ludzie!Za co!Za poświęcenie chwili uwagi,za to,że dwoje osób wyraziło chęć bycia razem.Nie powazam cenników w kościele,a jeśli chcą go mieć niech wprowadzą kasy fiskalne i rozliczają się jak każdy normalny obywatel.