Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sławy światowej kardiochirurgii obradują w Gdańsku. Będą też operować pacjentów Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Blisko 350 uczestników (lekarzy, pielęgniarek, perfuzjonistów i rehabilitantów) z kraju i zagranicy zgłosiło swój udział w jubileuszowej, 20 edycji Gdańskich Spotkań Kardiochirurgicznych, które dziś rozpoczęły się w Europejskim Centrum Solidarności.

Lekarze będą dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie „topowych” zabiegów, praktyczne korzyści odniosą też pacjenci Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Przy tej okazji wybitni specjaliści w tej dziedzinie z najlepszych ośrodków kardiochirurgii w Europie przeprowadzą kilka skomplikowanych operacji.

- To jedyna coroczna konferencja kardiochirurgiczna, która odbywa się w Polsce – informuje dr hab. n. med. Rafał Pawlaczyk z Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej, jeden z organizatorów tego spotkania**. Po części będzie to podróż sentymentalna wstecz. Wśród gości zagranicznych są bowiem lekarze, którzy brali udział w narodzinach gdańskiej kardiochirurgii. Są to znani profesorowie - Ottavio Alfieri z Mediolanu i Paul Grundemann z Utrechtu. Jednocześnie jest to wyprawa w przyszłość, gdyż rozmawiać będziemy o wprowadzaniu nowych, obiecujących metod leczenia.

Swoją historię gdańska kardiochirurgia rozpoczęła w ramach Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń AMG. Sześcioosobowa grupa chirurgów wykonywała wtedy zabiegi operacyjne na sercu i dużych naczyniach u dorosłych i dzieci, które nie wymagały zastosowania krążenia pozaustrojowego. Dzięki współpracy nawiązanej z holenderskimi ośrodkami kardiochirurgicznymi (szpitale OLVG Amsterdam i St.Antonius Utrecht) oraz środkom zebranym przez redakcję Dziennika Bałtyckiego udało się w 1975 roku pozyskać dla kliniki w darze aparat do krążenia pozaustrojowego.

Pierwszy zabieg na otwartym sercu w krążeniu pozaustrojowym został wykonany w Gdańsku 29 kwietnia 1975 r. W trakcie tej historycznej operacji zespół pod kierownictwem doc. Mirosławy Narkiewicz z powodzeniem zamknął ubytek w przegrodzie międzyprzedsionkowej serca u 8-letniej dziewczynki.

TUTAJ znajdziesz więcej informacji o zdrowiu, wynalazkach medycznych i nowych metod leczenia.

W grudniu 1975 gdańscy kardiochirurdzy wszczepili pierwszy pomost żylny aortalno-wieńcowy a od roku 1976 rozpoczęto implantowanie sztucznych zastawek serca. Kolejne lata to m.in. rozwój chirurgii aorty - operacje tętniaków aorty wstępującej i rozwarstwień aorty z zastosowaniem głębokiej hipotermii. W 1985 r. po raz pierwszy w Gdańsku zastosowano do rewaskularyzacji serca tętnicę piersiową wewnętrzną.

1 lipca 1987r w wyniku podziału Kliniki Chirurgii Klatki Piersiowej, Serca i Naczyń powstała Klinika Kardiochirurgii AMG (w skład której weszła również chirurgia naczyniowa) oraz Klinika Torakochirurgii AMG. Sukcesywnie rozszerzał się zakres wykonywanych zabiegów.

27.06.1996 r. otworzono nowy blok operacyjny z 3 nowoczesnymi salami operacyjnymi i 10 łóżkowym oddziałem pooperacyjnym. Pozwoliło to na istotne zwiększenie liczby przeprowadzanych operacji. W roku 1998 rozpoczęto program pomostowania naczyń wieńcowych na bijącym sercu bez użycia krążenia pozaustrojowego. Od tego czasu w Klinice Kardiochirurgii wykonuje się rocznie ponad 1200 operacji, co jest liczbą godną dobrego ośrodka europejskiego.

Już na początku tego tygodnia belgijski kardiochirurg, dr Marc Schepens z ośrodka w Brugii, znany na całym świecie specjalista od operacji tętniaków piersiowo – brzusznych zoperował w UCK dwóch ciężko chorych pacjentów. Kolejni zaproszeni goście dr Domenico Mazzitelli i dr Jaroslav Benedik (odpowiednio z Monachium i Essen) będą dzielić się z nami swoim doświadczeniem dotyczącym wykonywania zabiegów polegających na naprawie uszkodzonej zastawki aortalnej. To operacje nowatorskie, wyznaczające nowe standardy leczenia.

W ciągu najbliższego roku oczekiwane jest przeniesienie Kliniki Kardiochirurgii i Chirurgii Naczyniowej do nowo wybudowanej części Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego. Nowe sale operacyjne, nowe oddziały dla chorych, dają szanse na dalszy rozwój gdańskiej kardiochirurgii.

Model serca 3D pomoże gdańskim kardiochirurgom w operacji

TVN 24

Wykształcenie nowych specjalistów i wprowadzanie nowoczesnych metod leczenia byłoby niemożliwe bez konferencji naukowych, takich jak Gdańskie Spotkania Kardiochirurgiczne. Ale szkolenia tego typu służą przede wszystkim pacjentom, dlatego kardiochirurdzy z Gdańska dumni, że organizują je już od 20 lat.

Przepowiednie jasnowidza Krzysztofa Jackowskiego na 2018 rok

Bursztynowy Ołtarz w kościele św. Brygidy w Gdańsku

Luksusowa rezydencja Jana Kulczyka na sprzedaż

Kalendarz sportowy 2018 - piękne zdjęcia sportowców i szczytny cel

Nauczyciel płakał, jak poprawiał: Najlepsze teksty uczniów i nauczycieli

Masz kota lub psa? Uważaj na trujące rośliny w domu!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki