Sławno. Rozebrali pomnik dedykowany Armii Czerwonej...

  Sławno. Rozebrali pomnik dedykowany Armii Czerwonej [ZDJĘCIA]

  T. Turczyn

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Sławno. Rozebrali pomnik dedykowany Armii Czerwonej [ZDJĘCIA]
  1/37
  przejdź do galerii

  ©T.Turczyn

  Pomnik dedykowany Armii Czerwonej runął pod siłą potężnego młota pneumatycznego. Doszło do tego w Sławnie na ulicy Koszalińskiej w sobotę - 16 kwietnia przed południem. Pomnik od lat budził kontrowersje w ponad 12-tysięcznym miasteczku. Jednak zdecydowana większość lokalnej społeczności była za jego rozebraniem oraz przeniesieniem tablicy z inskrypcją na część wojskową cmentarza sławieńskiego. I tak postanowiły zrobił władze miasta.
  Rozebranie pomnika jest związane z rozpoczęciem remontu ulicy Koszalińskiej w Sławnie. Poprzedzone było kilkuletnią dyskusją w mieście i Radzie Miasta. Władze też wystosowały pismo w tej sprawie do Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, a ta poinformowała o zamiarze rosyjską ambasadę. Strona rosyjska to pismo pozostawiła bez echa, a dopiero kradzież tablicy z inskrypcją z pomnika wywołała reakcję Rosjan, którzy domagali się stanowczo ukarania sprawców kradzieży oraz skrytykowali plany rozebrania pomnika.

  Tablica została podrzucona na część wojskową cmentarza w Sławnie i zabezpieczyła ją policja. Władze Sławna zapowiadają, że zostanie ona na stałe wyeksponowana na cmentarzu ze stosownym opisem, a w miejscu pomnika na ulicy Koszalińskiej ma być skwer zieleni z odpowiednią tabliczką informującą, że stał tu pomnik dedykowany Armii Czerwonej oraz, że tablica pamiątkowa trafiła na cmentarz.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Autor komentarza nie dodał zdjęcia
  BANDA ANTYKOMUNA

  Sopot (gość)

  Zgłoś naruszenie treści / 5 / 5

  Brawo!
  na pohybel czerwonym BDTR!

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo