Sławno: Lepperowi padło bydło

Tomasz Turczyn
W gospodarstwie pod Zielnowem  padły m.in. dwa bizony.
W gospodarstwie pod Zielnowem padły m.in. dwa bizony.
W gospodarstwie prowadzonym przez syna Andrzeja Leppera w poddarłowskim Zielnowie padło około 50 sztuk bydła. Eugeniusz Brzeziński, zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Sławnie potwierdza tę informację. Zwierzęta zutylizowano.

- Padły krowy i owce - wymienia E. Brzeziński. - Część z nich z przyczyn naturalnych, ale sporo, mówiąc wprost, z powodu zaniedbania. Te, co padły z przyczyn naturalnych, to przy połogu. Takie przypadki zdarzają się na wiosnę w wielu gospodarstwach.

"Dziennik Bałtycki" pyta jak należy rozumieć sformułowanie "z zaniedbania"?
- Nie będę się tu rozwodził. Ale, gdy gospodarza nie ma na miejscu, to każde gospodarstwo marnieje - odpowiada obrazowo Brzeziński.

Według nieoficjalnych informacji syn Andrzeja Leppera ma problemy zdrowotne. Zastępca powiatowego lekarza weterynarii w Sławnie dodaje także, że część z owiec została zaatakowana przez motylicę.

- Jest to choroba pasożytnicza, którą owce zaraziły się na łąkach podczas wypasania - wyjaśnia Brzeziński. - Musiały nie być odrobaczone - uważa.

Nasz reporter dopytuje o egzotyczne bizony, które także hoduje w swoim poddarłowskim gospodarstwie junior Lepper.
- Było ich dwadzieścia sztuk, ale teraz jest mniej, bo część została sprzedana, a dwa padły - mówi Brzeziński. - Te, co pozostały przebywają w zamknięciu.

Lekarz weterynarii dodaje, że padłe bydło, po pobraniu próbek do badań, zostało skierowane do utylizacji. Dodaje jeszcze, że wykluczono tzw. chorobę szalonych krów - BSE.
- Zwierzęta nie były nią zarażone - mówi Brzeziński.

Zapytany, czy zwierzęta z gospodarstwa Leppera są objęte kwarantanną? Odpowiada, że nie ma takiej potrzeby.
- Owszem był problem, ale teraz wszystko jest już w porządku - mówi Andrzej Lepper. - Żadnej choroby nie ma.

- Nie ma tu żadnej sensacji. Przecież tak się robi, gdy padają zwierzęta gospodarskie - odpowiedział szef Samoobrony, zapytany o utylizację.

Najnowsze oferty na Black Friday

miejsce #19

Promocja

AMICA DFM436ACSH

Szerokość [cm]: 44.8Kolor: SrebrnyOkres gwarancji:…

1 559,00 zł1 179,00 zł-24%
Materiały promocyjne partnera

Wideo