MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Śląsk. Wrześniowy wysyp grzybów. Zdjęcia naszych internautów potwierdziły prawdziwy wysyp! Ale okazy!

Barbara Romańczuk
Barbara Romańczuk
Wrzesień fantastycznie powitał grzybiarzy w lasach w województwie śląskim. Pełne koszyki borowików, maślaków czy koźlarzy. Wygląda więc na to, że sezon grzybowy trwa w najlepsze! Najbardziej widzimy to po Rybniku i okolicach czy Gliwicach, które pozwalają na obfite zbiory. Koniecznie zobaczcie zdjęcia naszych czytelników! Aż chce się iść do lasu w poszukiwaniu grzybów.

Sezon grzybowy trwa w najlepsze! Na wielu grupach tematycznych możemy podziwiać wysypy grzybów w całym województwie Śląskim. A to tak na prawdę dopiero początek! Od wtorku możemy spodziewać się opadów deszczu, a jak wie każdy doświadczony grzybiarz - po deszczu będzie co zbierać! W tym roku lasy są wyjątkowo urodzajne. Czy dobra passa potrwa aż do późnej jesieni?

Zobaczcie zdjęcia zbiorów naszych internautów! Robią wrażenie

Wybierając się na grzyby musicie o tym pamiętać!

  • Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących - Planując wyprawę na grzyby, należy przypomnieć sobie jak wyglądają najbardziej trujące gatunki grzybów, by przypadkiem nie zabrać ich ze sobą do domu. Nawet jeśli zbieramy je od lat i mamy w tym duże doświadczenie, ostrożność może uratować nam życie. Warto mieć ze sobą podręczny atlas grzybów, który podpowie nam w razie niepewności. Jeśli nie chcemy go ze sobą zabierać, kierujmy się powszechnie panującą opinią - grzyby rurkowe( posiadające tzw. poduszeczkę) z pewnością są bezpieczne, jednak kłopoty zdrowotne mogą nas nie ominąć - niektóre z nich też są trujące! Wiadomym jest, że najbardziej trującymi gatunkami są grzyby blaszkowe. Mimo wszystko najpewniejszą zasadą, która pozwoli nam uniknąć zatrucia jest zasada: "nie znasz grzyba, nie zbieraj!"
  • Wykręcać czy wycinać - jak zbierać grzyby? - To chyba jeden z tematów wzbudzający burzliwe dyskusje. Zbierając grzyby musimy pamiętać, aby przede wszystkim nie niszczyć grzybni, inaczej w takim miejscu więcej grzybów już się nie pojawi. Najlepiej jest wycinać je ostrym nożem tuż przy ziemi. Czasem kiedy zachodzi potrzeba sprawdzenia podstawy trzonu, grzyb należy delikatnie wykręcić z podłoża. Pamiętajmy, że miejsce po grzybie powinno się przykryć ściółką, by grzybnia nie wysychała.

Zobacz także

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera