Słabe oświetlenie? Bezlusterkowiec sobie poradzi!

Materiał partnera zewnętrznego
Odpowiednie światło to podstawa dobrej fotografii. Nie zawsze jednak mamy możliwość fotografowania przy dobrym oświetleniu. Poznaj techniki robienia zdjęć w półmroku i sprawdź, do czego przyda się pełnoklatkowy bezlusterkowiec.

Dobre światło to właściwie podstawa dobrze wykonanej fotografii. Nie oznacza to jednak, że zdjęcie uda się wyłącznie wtedy, gdy zastaniesz odpowiednie oświetlenie. Odpowiednia wiedza, akcesoria oraz możliwości współczesnych aparatów pozwalają poprawić zastane warunki i robić dobre zdjęcia nawet wtedy, gdy naturalne światło zawodzi.

Wykorzystanie warunków naturalnych

Podstawą znalezienia dobrego oświetlenia do zdjęć jest wykorzystanie warunków naturalnych. Jeśli chcesz sfotografować dany obiekt, spróbuj umieścić go jak najbliżej naturalnego źródła światła, np. okna. Jeśli to nie będzie wystarczające, możesz skorzystać ze specjalnych blend doświetlających. Nie musisz inwestować w drogie akcesoria. Z powodzeniem wykorzystasz duże kawałki styropianu.

Ustawienia aparatu

Podczas robienia zdjęć w złym oświetleniu istotne są także prawidłowe ustawienia aparatu. Konieczne jest skonfigurowanie parametrów tak, by jak najwięcej światła dodarło do wewnątrz. W tym celu warto wykorzystać tryb manualny. Jeśli zazwyczaj robisz zdjęcia w trybie automatycznym, pozwól sobie na zabawę swoim aparatem i przetestuj jego możliwości, dostosowując ISO. Słabe oświetlenie fotografowanego przedmiotu wymaga zwiększenia ISO do 800/1600. Trzeba jednak pamiętać, że zbyt wysokie ISO powoduje ziarnistość zdjęć. Z tego powodu warto wybierać możliwie najniższą wartość ISO. Ponadto w poprawianiu światła dobrze sprawdza się otwieranie przesłony. W tym przypadku także warto wybrać mniejsze wartości (f/ 1.8 f- f/2.5).

Wydłużanie czasu naświetlania

Sposobem na dobre światło podczas robienia zdjęć jest też wydłużanie czasu naświetlania. Ten zabieg jest skuteczny, jednak musisz wiedzieć, że zbyt długi czas naświetlania może spowodować problemy z ostrością. W takiej sytuacji każde drgnięcie przyczyni się do rozmycia fotografowanego obiektu. Można temu zapobiec, wykorzystując statyw. Podobnie jak w przypadku blend naświetlających, nie musisz sięgać po profesjonalne akcesoria. Na początku możesz spróbować skonstruować samodzielnie. Być może wystarczy kilka książek lub inne podpórki wykonane z przedmiotów codziennego użytku.

Balans bieli

Balansowanie bieli polega na równoważeniu światła tak, by biel na fotografii była biała i nie miała żółtego lub niebieskiego odcienia. Odpowiednio zbalansowaną biel można osiągnąć, poprzez automatyczne ustawienia, wykorzystanie światła dziennego, dostosowanie miejsc ocienionych, robienie zdjęć w pochmurny dzień, skorzystanie ze światła żarówek lub światła fluorescencyjnego, włączenie lampy błyskowej oraz ustawienie nastawy własnej.

Jeśli nie wiesz, w jaki sposób zbalansować biel na zdjęciu, wykonaj test. Sfotografuj dany przedmiot, wykorzystując różne parametry aparatu. Najpierw zrób zdjęcie, ustawiając balans bieli na światło dzienne i sprawdź efekt. Następnie wykorzystaj opcję „pochmurny dzień” i „światło żarówek”. Wspomniane ustawienia należą do ustawień automatycznych. Choć są skuteczne, efekt nie zawsze jest taki, jak tego oczekujesz. Właśnie dlatego warto rozważyć ustawienia własne. Dostosowanie parametrów do aktualnie panujących warunków (w przypadku trybów automatycznych parametry są uśrednione i dlatego nie zawsze idealne) przynosi najlepsze rezultaty.

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec

Pełnoklatkowy bezlusterkowiec Nikon to świetny sposób na dobre zdjęcia w każdym oświetleniu. Parametry takiego aparatu pozwalają bowiem na wydobycie najlepszych cech obiektów oraz podkreślenie dobrych warunków panujących w jego otoczeniu przy jednoczesnym ukryciu niedostatków.

Aparaty bezlusterkowe rejestrują światło w wyjątkowy sposób, m.in. z uwagi na najszersze mocowanie obiektywów pełnoklatkowych. Duża średnica mocowania gwarantuje bowiem trwały wyraz. Mocowanie w najnowszych bezklatkowcach Nikon ma średnicą 55 mm, co sprawia, że aparat wykorzystuje więcej światła. Urządzenie zostało skonstruowane tak, by użytkownik mógł uzyskać jak najlepsze efekty świetlne. Gwarantuje to nowe spojrzenie na optykę oraz wykorzystanie nowoczesnego mocowania obiektywu. Ponadto nie bez znaczenia jest unikatowa matryca o rozdzielczości 45,7 milionów pikseli, co pozwala na uchwycenie wyjątkowej ostrości. Dzięki temu zdjęcia wyglądają „żywo”.

Nie bez znaczenia jest również ostrość oraz niewiarygodna szczegółowość. Za takie efekty odpowiada pełnoklatkowa matryca CMOS w technologii BSI o rozdzielczości 45,7 mln pikseli w połączeniu z autofokusem z detekcją fazową w płaszczyźnie ogniskowej rejestrująca zdjęcia w sposób doskonały.

Nowoczesne rozwiązania we współczesnych pełnoklatkowych lusterkowcach pozwalają na zachowanie idealnego balansu bieli oraz robienie świetnych zdjęć nawet przy złym świetle. Warto wykorzystywać takie urządzenia w codziennej fotografii – efekty są spektakularne.

Światło jest jednym z najważniejszych elementów dobrze wykonanego zdjęcia. Znajomość technik fotografowania pozwala na wykorzystywanie oświetlenia w możliwie najlepszy sposób. Wydobywanie cech obiektu oraz warunków panujących dookoła niego nie zawsze jest łatwe. Często niezbędne jest dostosowanie ustawień aparatu do światła i cieni. Istnieje wiele skutecznych sposobów na dobre światło. Jednym z nich może być robienie zdjęć o określonych porach dnia (wówczas naturalne światło jest sprzyjające). Ponadto dobrze sprawdza się wykorzystywanie automatycznych trybów aparatu. Wiele z nich pomaga w robieniu świetnych zdjęć. Niestety, parametry w trybach automatycznych są uśrednione, a tym samym bywają zawodne. Lepszym rozwiązaniem jest więc skorzystanie z manualnych ustawień urządzenia.

Reasumując, dostosowanie parametrów do warunków panujących podczas fotografowania pozwala na osiągnięcie spektakularnych efektów. Rozwiązaniem może być też sięgnięcie po urządzenie, który pozwala na maksymalne wykorzystanie światła. Takim sprzętem jest pełnoklatkowy bezlusterkowiec marki Nikon.

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Dodaj ogłoszenie