Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skwer im. ks. Bogdanowicza w Gdańsku jednak z parkingiem. Kontrowersyjna lokalizacja zatwierdzona

Andrzej Kowalski
Andrzej Kowalski
Skwer im. ks. Bogdanowicza jednak z parkingiem. Kontrowersyjna lokalizacja zatwierdzona
Skwer im. ks. Bogdanowicza jednak z parkingiem. Kontrowersyjna lokalizacja zatwierdzona Fot. Grzegorz Mehring / Polskapresse
Gdańscy radni zadecydowali w czwartek (09.02) o nadaniu nowych nazw dla bezimiennych obiektów. Jednym z nich był skwer w Gdańsku-Śródmieściu. Od tego momentu będzie nosił nazwę Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza, a decyzja ta wywołała w przeszłości kilka kontrowersji.

Gdańsk z nowymi nazwami dla ulicy i skweru

Od czwartku, 9 lutego, skwer w Gdańsku-Śródmieściu pomiędzy ulicami Szeroką, Latarnianą, św. Ducha i Targiem Drzewnym będzie nosił nazwę Skwer im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza. Oprócz tego nowy odcinek drogi, położony na północ od ul. Kontenerowej będzie się nazywał ulicą Antoniego Grabarczyka. Tak postanowili gdańscy radni. Z wnioskiem o nadanie nazwy skwerowi wystąpił Klub Radnych Wszystko dla Gdańska, natomiast o nazwę ulicy wnioskował Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. Pierwsza decyzja od dawna budziła wiele kontrowersji.

ZOBACZ TAKŻE: Parking czy skwer im. ks. Stanisława Bogdanowicza? Kontrowersje wokół pamięci proboszcza Bazyliki Mariackiej

Kilkukrotnie o stworzenie takiego skweru apelowało stowarzyszenie "Godność". Organizacja ta starała się, aby takie miejsce powstało przy Bazylice Mariackiej w Gdańsku od strony ul. św. Ducha, Szewskiej i Podkramarskiej ze względu na znaczenie historyczne. Ksiądz Bogdanowicz był bowiem wieloletnim proboszczem bazyliki. Okazało się jednak, że miasto zaproponowało miejsce przy Podwalu Miejskim, które służy jako... wybieg dla psów. Z tego pomysłu wycofali się jednak radni WdG.

Skwer im. ks. Bogdanowicza w Gdańsku. Druga zaproponowana lokalizacja uchwalona

Wówczas Stowarzyszenie Wszystko dla Gdańska zaproponowało drugą lokalizację. To miejsce ostatecznie uchwalono podczas czwartkowej sesji rady miasta. Chodzi o skwer pomiędzy ulicami Szeroką, Latarnianą, św. Ducha i Targiem Drzewnym. Część tego placu zajmuje parking. Nieoficjalnie mówiło się o tym, że brat infułata wyraża zgodę na tę lokalizację i właśnie to było jednym z głównych argumentów do ostatecznego umiejscowienia Skweru im. ks. infułata Stanisława Bogdanowicza.

Z tą decyzją nie zgadzali się jednak przedstawiciele opozycji. Ci cały czas proponowali skwer przy Bazylice Mariackiej, który - ich zdaniem - najlepiej uhonorowałby pamięć duchownego.

- Popieramy stanowisko Czesława Nowaka, prezesa Stowarzyszenia "Godność" aby nadać nazwę ks. infułata Stanisława Bogdanowicza skwerowi znajdującemu się przy Bazylice Mariackiej od strony ul. Św. Ducha, a nie przy ul. Szerokiej - mówił Waldemar Jaroszewicz, gdański radny PiS.

Zdaniem rajcy decyzja o nadaniu imienia w innej lokalizacji wynikała z faktu, że teren przy bazylice jest przeznaczony na zabudowę. Jak przekonywał Jaroszewicz, plan ten był uchwalany [b]dwadzieścia lat temu i już wtedy wzbudzał emocje i sprzeciwy. [/b]

- Proponowano aby zostawić wolną przestrzeń tak, aby wyeksponować Bazylikę, niestety nie znalazło to akceptacji ówczesnego prezydenta Pawła Adamowicza - dodał radny PiS.

Sylwetka ks. Stanisława Bogdanowicza

Ksiądz infułat Stanisław Bogdanowicz urodził się 6 listopada 1939 roku w Żwirni na Wileńszczyźnie. Przez wiele lat był lat proboszczem Bazyliki Mariackiej w Gdańsku. To dzięki jego staraniom odzyskane zostały zabytki sztuki sakralnej, które zdobią dzisiaj wnętrze świątyni. Był autorem ponad 60 publikacji i 300 artykułów popularyzujących dzieje Gdańska i historii kościoła. Upowszechniał wiedzę o grodzie nad Motławą i zasłużył się także dla przemian ustrojowych w Polsce. Wspierał działaczy opozycji i osoby represjonowane przez reżim komunistyczny. Jego zasługi zostały docenione w 2001 roku, kiedy za swoje dokonania został wyróżniony Medalem Św. Wojciecha. Rada Miasta Gdańska w 2004 r. nadała mu tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska.

W 2005 r. otrzymał srebrny medal "Zasłużony Kulturze Gloria Artis". Za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce oraz za osiągnięcia w pracy zawodowej i społecznej w 2008 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2017 r. pośmiertnie został odznaczony przez prezydenta RP Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski za wybitne zasługi w działalności na rzecz kościoła katolickiego w Polsce oraz zachowania dziedzictwa narodowego, za pracę duszpasterską i społeczną wśród środowisk kombatanckich.

tekst alternatywny

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki