SKS odkrywa nowe talenty sportowe. Z wizytą w szkole podstawowej w Przodkowie

Materiał informacyjny PKN ORLEN
Udostępnij:
Podstawowy cel Programu Szkolny Klub Sportowy to popularyzowanie sportu i aktywności fizycznej wśród dzieci oraz młodzieży. Ma to ogromne znaczenie zwłaszcza obecnie, po pandemii, przez którą dzieci miały znacznie mniej ruchu. Program jest realizowany w szkołach zarówno w dużych miastach, jak i w niewielkich miejscowościach. W jego ramach dwa razy w tygodniu odbywają się godzinne zajęcia z różnych dyscyplin sportowych. Każda szkoła ma pod tym względem wolny wybór. Odwiedzamy Szkołę Podstawową w Przodkowie i rozmawiamy o zajęciach w ramach SKS z trenerką Patrycją Wilczewską, nauczycielką klas sportowych o profilu siatkarskim.

Aktywność sportowa procentuje na przyszłość!

Sport to zdrowie. Aby to hasło nie pozostało tylko sloganem, do sportowego trybu życia trzeba zachęcać już najmłodsze dzieci. Sport to nie tylko lepsza kondycja i zapobieganie nadwadze czy innym problemom zdrowotnym, ale także doskonały sposób na spędzanie wolnego czasu po lekcjach. Dzieci mają okazję do zabawy z rówieśnikami, zdobywania nowych umiejętności i aktywności ruchowej, której tak brakowało w czasie nauczania zdalnego. Sport uczy też wartości przydatnych w dorosłym życiu jak wytrwałość w dążeniu do wybranego celu, zdrowa rywalizacja oraz chęć nieustannego doskonalenia się.

Pani Patrycja Wilczewska podkreśla, jak ważne jest zachęcenie dzieci do aktywności fizycznej:

Zapisy są na lekcji WF-u, potrzebna jest jedynie zgoda od rodziców. W czasie pandemii dzieci miały znacznie mniej ruchu, dlatego teraz trzeba to nadrobić.

W naszej szkole o profilu sportowym mamy zajęcia przede wszystkim z piłki siatkowejmówi. – W mojej grupie są tylko dziewczynki, 4–5 klasa, 10–11 lat. Jeśli na zajęciach jest za dużo lub za mało osób, organizuję gry i zabawy ruchowe. Mam 17 osób na liście, to trochę ponad limit, ale jest bardzo dużo chętnych.

Dziewczynki bardzo chętnie uczestniczą w zajęciachpodkreśla.To są klasy sportowe, dlatego mają 8 godzin WF-u i jeszcze dodatkowe 2 godziny SKS-u. Piłka siatkowa to ich ulubiona dyscyplina. Lubią ją bardziej niż piłkę ręczną czy koszykówkę.

Sport zespołowy łączy dzieciuważa pani Patrycja. – Uczniowie uwielbiają też gry i zabawy. Organizuję grę w dwa ognie, czasem jest rugby i inne gry ruchowe niż siatka. Dzieci chętnie grają na przykład w mini zbijaka 3 na 3. Zajęcia cieszą się ogromnym powodzeniem.Nie musimy specjalnie namawiać uczniów do uczestniczenia w nich. To dla nich duża radość i świetny sposób na spędzenie wolnego czasu.

Zajęcia w ramach SKS – okazja do odkrycia młodych talentów sportowych

Zajęcia SKS to także świetny sposób, by przygotować uczniów do zawodów różnego szczebla. Sukcesy są ważne dla młodych ludzi, pozwalają im dostrzec nowe możliwości, a trenerom – odkryć sportowe talenty. W ramach Programu SKS od 2017 roku każdej wiosny i jesieni gromadzone są wyniki testów sprawności fizycznej dzieci i młodzieży. Wyniki umieszczane są w Narodowej Bazie Talentów. W obecnej edycji Programu SKS prowadzony jest projekt mający na celu wsparcie najbardziej utalentowanych młodych sportowców, sponsorowany przez PKN ORLEN.

W naszej szkole nie mamy może jakiś spektakularnych sukcesów w zawodach na poziomie wojewódzkim – mówi Patrycja Wilczewska – ale mogę się pochwalić, że zajęliśmy drugie miejsce na poziomie powiatowym w piłce siatkowej, w Igrzyskach Dzieci. To nasz największy sukcesrelacjonuje z dumą pani Patrycja.Miejsce na podium to ogromna radość dla dzieci.

Równie ważne, jak medale, są też zaangażowanie i radość, jaką daje dzieciom uprawianie sportu, oraz możliwość aktywnego spędzania czasu w gronie rówieśników. Zajęcia w ramach SKS dają różne możliwości i spełniają zadanie dostrzegania oraz wspierania najbardziej utalentowanych dzieci, jak i promowania aktywnego, sportowego trybu życia wśród wszystkich pozostałych.

Od pierwszej edycji Program SKS wspiera PKN ORLEN - największy sponsor polskiego sportu, który angażuje się zarówno w sukcesy zawodowych sportowców, jak i w rozwój przyszłych mistrzów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki