Skoki narciarskie 2021/22 NA ŻYWO KLASYFIKACJA, WYNIKI, PUCHAR ŚWIATA. Tabela, Puchar Narodów, loty [Titisse-Neustadt, 23.01.2022 r.]

Paweł Stankiewicz
Paweł Stankiewicz
Udostępnij:
Puchar Świata w skokach narciarskich 2021/2022. Klasyfikacja generalna. Tabela, Puchar Narodów. Zobacz klasyfikację generalną Pucharu Świata oraz Pucharu Narodów. Sprawdź wyniki konkursów! [tabela, klasyfikacja generalna]. Tutaj będziemy na bieżąco aktualizować klasyfikacje generalne po poszczególnych konkursach. Za nami konkursy w Titisse-Neustadt. Przed nami konkursy w Willingen (28-30.01.2022 r.).

Klasyfikacja generalna Pucharu Świata w skokach narciarskich w sezonie 2021/2022

CZYTAJ TAKŻE: Puchar Świata w Titisee-Neustadt NA ŻYWO. Szansa dla zaplecza

M-ceZawodnikKrajPunkty
1.Karl GeigerNiemcy1097
2.Ryoyu KobayashiJaponia1036
3.Halvor Egner GranerudNorwegia785
4.Marius LindvikNorwegia743
5.Anze LanisekSłowenia641
6.Markus EisenbichlerNiemcy618
7.Jan HoerlAustria543
8.Stefan KraftAustria447
9.Daniel HuberAustria408
10.Killian PeierSzwajcaria392
11.Robert JohanssonNorwegia369
12.Cene PrevcSłowenia358
13.Timi ZajcSłowenia346
14.Yukiya SatoJaponia309
15.Lovro KosSłowenia286
19.Kamil StochPolska216
23.Piotr ŻyłaPolska188
38.Dawid KubackiPolska41
47.Paweł WąsekPolska22
49.Jakub WolnyPolska19
58.Aleksander ZniszczołPolska5
59.Stefan HulaPolska4
62.Andrzej StękałaPolska3

Klasyfikacja Pucharu Narodów 2021/22

M-ceKrajPunkty
1.Niemcy3508
2.Austria3254
3.Norwegia2939
4.Słowenia2819
5.Japonia2578
6.Polska1098
7.Szwajcaria659
8.Rosja573
9.Czechy54
10.Kazachstan50
11.Bułgaria35
12.Finlandia31
13.Estonia13
14.Kanada12
15.Włochy4
16.Turcja2

Wyniki konkursu indywidualnego w Niżnym Tagile (20.11.2021):
1. Karl Geiger (Niemcy) 252,4 (134,5 - 133,0)
2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 243,7 (128,0 - 131,0)
3. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 239,7 (133,0 - 125,0)
4. Naoki Nakamura (Japonia) 230,2 (130,0 - 128,5)
5. Kamil Stoch (Polska) 221,3 (117,5 - 125,0)
6. Markus Eisenbichler (Niemcy) 219,6 (122,5 - 119,5)
7. Anze Lanisek (Słowenia) 219,1 (126,5 - 122,5)
8. Cene Prevc (Słowenia) 215,5 (121,5 - 127,5)
9. Robert Johansson (Norwegia) 215,3 (131,5 - 117,0)
10. Yukiya Sato (Japonia) 213,4 (119,0 - 120,5)
...
13. Dawid Kubacki 206,0 (125,0 - 115,0)
32. Piotr Żyła 93,4 (113,5)
45. Jakub Wolny 71,9 (105,0)
48. Andrzej Stękała (wszyscy Polska) 49,0 (96,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Niżnym Tagile (21.11.2021):
1. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 235,3 (134,5 - 122,0)
2. Karl Geiger (Niemcy) 226,5 (126,0 - 122,5)
3. Stefan Kraft (Austria) 223,8 (121,5 - 127,0)
4. Timi Zajc (Słowenia) 222,5 (125,5 - 122,0)
5. Cene Prevc (Słowenia) 221,2 (125,0 - 124,0)
6. Killian Peier (Szwajcaria) 220,6 (123,5 - 122,0)
7. Anze Lanisek (Słowenia) 219,2 (123,0 - 122,0)
8. Markus Eisenbichler (Niemcy) 214,1 (123,5 - 118,5)
9. Johann Andre Forfang (Norwegia) 214,0 (125,0 - 121,5)
10. Stephan Leyhe (Niemcy) 210,8 (119,0 - 127,0)
...
16. Piotr Żyła 202,0 (120,5 - 122,0)
30. Andrzej Stękała 170,4 (120,0 - 108,5)
33. Kamil Stoch 90,1 (112,0)
35. Dawid Kubacki 89,5 (113,5)
44. Jakub Wolny (wszyscy Polska) 78,0 (111,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Ruce (27.11.2021):
1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 324,5 (138,5 - 143,0)
2. Anze Lanisek (Słowenia) 318,9 (141,0 - 140,0)
3. Markus Eisenbichler (Niemcy) 304,4 (136,5 - 132,0)
4. Stefan Kraft (Austria) 289,8 (136,0 - 128,0)
5. Karl Geiger (Niemcy) 289,6 (132,5 - 129,0)
6. Killian Peier (Szwajcaria) 282,9 (128,0 - 141,5)
7. Pius Paschke (Niemcy) 279,0 (132,5 - 128,5)
8. Kamil Stoch (Polska) 278,6 (134,0 - 128,0)
9. Timi Zajc (Słowenia) 272,9 (141,0 - 119,0)
10. Yukiya Sato (Japonia) 265,0 (136,0 - 119,0)
...
23. Piotr Żyła 234,6 (131,0 - 120,5)
33. Dawid Kubacki 122,1 (124,0)
37. Aleksander Zniszczoł 112,7 (118,0)
38. Andrzej Stękała 112,5 (119,0)
47. Jakub Wolny (wszyscy Polska) 68,0 (95,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Ruce (28.11.2021):
1. Anze Lanisek (Słowenia) 311,9 (147,0 - 135,0)
2. Karl Geiger (Niemcy) 310,3 (138,0 - 142,5)
3. Markus Eisenbichler (Niemcy) 305,2 (145,0 - 135,5)
4. Marius Lindvik (Norwegia) 297,5 (138,5 - 138,5)
5. Cene Prevc (Słowenia) 296,8 (143,0 - 136,0)
6. Peter Prevc (Słowenia) 288,2 (142,0 - 134,0)
7. Stefan Kraft (Austria) 284,0 (123,0 - 138,5)
8. Manuel Fettner (Austria) 281,8 (139,0 - 128,5)
9. Stephan Leyhe (Niemcy) 281,6 (126,0 - 139,5)
10. Andreas Willinger (Niemcy) 281,5 (132,5 - 138,5)
...
23. Jakub Wolny 260,1 (130,0 - 132,0)
27. Piotr Żyła 236,9 (140,0 - 112,0)
41. Kamil Stoch 120,4 (121,5)
42. Aleksander Zniszczoł 120,2 (125,0)
44. Dawid Kubacki (wszyscy Polska) 125,5)

Wyniki konkursu drużynowego w Wiśle (4.12.2021):
1. Austria 843,0
2. Niemcy 842,7
3. Słowenia 834,4
4. Polska 792,9
5. Japonia 787,3
6. Norwegia 767,2
7. Rosja 746,4
8. Szwajcaria 602,2
9. USA 232,9

Wyniki konkursu indywidualnego w Wiśle (5.12.2021):
1. Jan Hoerl (Austria) 261,9 (121,0 - 128,0)
2. Marius Lindvik (Norwegia) 255,2 (122,0 - 124,0)
3. Stefan Kraft (Austria) 253,6 (120,0 - 123,0)
4. Karl Geiger (Niemcy) 251,3 (117,0 - 123,0)
5. Markus Eisenbichler (Niemcy) 246,3 (120,5 - 119,5)
6. Cene Prevc (Słowenia) 241,6 (121,0 - 116,5)
7. Pius Paschke (Niemcy) 241,2 (119,0 - 120,5)
8. Lovro Kos (Słowenia) 240,3 (119,0 - 128,0)
9. Killian Peier (Szwajcaria) 240,0 (118,0 - 129,0)
10. Robert Johansson (Norwegia) 238,8 (116,5 - 128,5)
11. Kamil Stoch 236,5 (117,0 - 116,5)
...
25. Piotr Żyła 218,3 (115,0 - 116,0)
26. Aleksander Zniszczoł 217,8 (116,5 - 115,5)
32. Dawid Kubacki 103,6 (113,0)
40. Paweł Wąsek 96,3 (107,0)
41. Tomasz Pich 95,8 (106,5)
43. Stefan Hula 88,0 (104,0)
45. Jakub Wolny 83,8 (104,5)
46. Jan Habdas 82,3 (100,0)
47. Klemens Murańka 82,1 (101,5)
49. Andrzej Stękała (wszyscy Polska) 74,7 (100,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Klingenthal (11.12.2021):
1. Stefan Kraft (Austria) 267,0 (138,0 - 130,0)
2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 262,0 (136,0 - 137,5)
3. Kamil Stoch (Polska) 261,9 (132,0 - 133,0)
4. Karl Geiger (Niemcy) 257,9 (132,0 - 135,0)
4. Markus Eisenbichler (Niemcy) 257,9 (132,5 - 137,0)
6. Andreas Wellinger (Niemcy) 257,5 (130,0 - 139,0)
7. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 257,3 (136,5 - 132,0)
8. Robert Johansson (Norwegia) 257,2 (131,5 - 134,5)
9. Marius Lindvik (Norwegia) 257,0 (133,0 - 135,0)
10. Jan Hoerl (Austria) 256,7 (132,0 - 134,5)
...
17. Piotr Żyła 244,1 (130,5 - 130,0)
30. Paweł Wąsek 221,3 (128,0 - 118,0)
37. Aleksander Zniszczoł (wszyscy Polska) 108,8 (125,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Klingenthal (12.12.2021):
1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 262,8 (129,5 - 139,0)
2. Daniel Andre Tande (Norwegia) 260,2 (130,5 - 141,5)
3. Marius Lindvik (Norwegia) 256,6 (126,0 - 141,0)
4. Robert Johansson (Norwegia) 255,8 (128,0 - 139,5)
5. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 254,9 (128,0 - 138,0)
6. Johann Andre Forfang (Norwegia) 247,5 (123,0 - 138,5)
7. Cene Prevc (Słowenia) 243,8 (123,0 - 136,5)
8. Constantin Schmid (Niemcy) 241,2 (127,5 - 134,0)
9. Junshiro Kobayashi (Japonia) 240,7 (128,5 - 135,0)
10. Philipp Aschenwald (Austria) 233,2 (128,0 - 128,5)
...
14. Piotr Żyła 226,7 (1424,0 - 129,0)
42 Aleksander Zniszczoł (obaj Polska) 82,1 (110,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Engelbergu (18.12.2021):
1. Karl Geiger (Niemcy) 287,4 (137,0 - 140,0)
2. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 286,6 (137,5 - 140,5)
3. Timi Zajc (Słowenia) 282,6 (139,0 - 137,0)
4. Killian Peier (Szwajcaria) 277,0 (138,5 - 135,5)
5. Jan Hoerl (Austria) 270,8 (136,0 - 134,0)
6. Kamil Stoch (Polska) 270,2 (133,5 - 133,5)
7. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 267,9 (131,5 - 135,0)
8. Anze Lanisek (Słowenia) 265,9 (135,0 - 132,5)
9. Stefan Kraft (Austria) 261,0 (133,0 - 131,0)
10. Marius Lindvik (Norwegia) 258,9 (130,5 - 134,5)
...
35. Andrzej Stękała 108,0 (121,5)
44. Jakub Wolny 99,3 (118,0)
45. Paweł Wąsek 99,0 (116,0)
48. Dawid Kubacki (wszyscy Polska) 91,0 (111,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Engelbergu (19.12.2021):
1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 306,0 (132,5 - 136,5)
2. Karl Geiger (Niemcy) 293,8 (135,0 - 131,5)
3. Marius Lindvik (Norwegia) 293,5 (133,0 - 138,5)
4. Killian Peier (Szwajcaria) 293,1 (136,5 - 132,0)
5. Jewgienij Klimow (Rosja) 281,1 (133,5 - 131,5)
6. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 279,5 (122,0 - 138,5)
7. Anze Lanisek (Słowenia) 279,3 (125,0 - 132,0)
8. Daniel Huber (Austria) 277,3 (137,0 - 128,5)
9. Pius Paschke (Niemcy) 276,6 (133,0 - 134,0)
10. Daniel Tschofenig (Austria) 274,1 (137,5 - 128,0)
...
15. Piotr Żyła 264,6 (128,0 - 128,0)
16. Kamil Stoch 259,3 (125,5 - 128,5)
19. Paweł Wąsek 255,9 (131,5 - 117,5)
39. Klemens Murańka 105,0 (110,0)
42. Dawid Kubacki (wszyscy Polska) 103,6 (110,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Oberstdorfie (29.12.2021):

1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 302,0 (128,5 - 141,0)
2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 299,2 (132,0 - 133,0)
3. Robert Johansson (Norwegia) 298,6 (135,5 - 131,0)
4. Marius Lindvik (Norwegia) 296,3 (129,5 - 137,5)
5. Karl Geiger (Niemcy) 295,9 (131,5 - 131,0)
6. Lovro Kos (Słowenia) 289,5 (126,5 - 139,5)
7. Markus Eisenbichler (Niemcy) 281,1 (129,5 - 132,5)
8. Daniel Huber (Austria) 269,0 (129,0 - 126,5)
9. Stephan Leyhe (Niemcy) 266,8 (124,5 - 125,0)
10. Gregor Deschwanden (Szwajcaria) 262,6 (129,0 - 122,5)
...
28. Dawid Kubacki 227,8 (111,5 - 113,5)
32. Jakub Wolny 124,0 (118,0)
33. Paweł Wąsek 123,8 (121,5)
38. Piotr Żyła 116,5 (114,0)
41. Kamil Stoch (wszyscy Polska) 114,0 (118,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Ga-Pa (1.01.2022):

1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 291,2 (143,0 - 135,5)
2. Markus Eisenbichler (Niemcy) 291,0 (141,0 - 143,5)
3. Lovro Kos (Słowenia) 286,0 (135,5 - 138,0)
4. Marius Lindvik (Norwegia) 283,7 (138,0 - 138,0)
5. Jan Hoerl (Austria) 274,9 (134,0 - 132,0)
6. Yukiya Sato (Japonia) 267,9 (132,5 - 130,0)
7. Karl Geiger (Niemcy) 265,0 (130,0 - 127,5)
8. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 264,2 (128,0 - 140,5)
9. Timi Zajc (Słowenia) 264,1 (137,0 - 127,5)
10. Stephen Leyhe (Niemcy) 263,7 (128,0 - 136,5)
11. Piotr Żyła (Polska) 262,0 (135,5 - 131,0)
...
23. Jakub Wolny 246,5 (127,0 - 132,5)
35. Andrzej Stękała 118,0 (128,0)
35. Paweł Wąsek 118,0 (126,0)
39. Dawid Kubacki 115,7 (126,0)
47. Kamil Stoch (wszyscy Polska) 100,5 (118,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Bischofshofen (5.01.2022):

1. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 291,3 (137,0 - 137,5)
2. Marius Lindvik (Norwegia) 286,6 (137,5 - 135,5)
3. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 282,4 (135,5 - 135,5)
4. Karl Geiger (Niemcy) 280,8 (133,0 - 136,0)
5. Jan Hoerl (Austria) 273,1 (138,0 - 132,5)
5. Manuel Fettner (Austria) 273,1 (137,0 - 132,5)
7. Robert Johansson (Norwegia) 270,4 (133,0 - 135,0)
8. Markus Eisenbichler (Niemcy) 270,3 (130,0 - 140,5)
9. Michael Hayboeck (Austria) 267,1 (130,5 - 131,5)
10. Yukiya Sato (Japonia) 262,9 (137,0 - 126,5)
...
18. Piotr Żyła 250,1 (130,0 - 130,0)
21. Dawid Kubacki 248,2 (128,5 - 131,5)
30. Jakub Wolny 224,7 (124,0 - 125,0)
39. Paweł Wąsek (wszyscy Polska) 115,9 (127,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Bischofshofen (6.01.2022):

1. Daniel Huber (Austria) 286,8 (136,5 - 137,0)
2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 282,4 (136,5 - 136,0)
3. Karl Geiger (Niemcy) 281,9 (140,5 - 132,0)
4. Yukiya Sato (Japonia) 281,1 (139,0 - 134,5)
5. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 277,8 (133,5 - 133,5)
6. Robert Johansson (Norwegia) 277,7 (133,0 - 135,0)
7. Jan Hoerl (Austria) 275,3 (130,0 - 136,0)
8. Markus Eisenbichler (Niemcy) 275,2 (133,0 - 134,0)
9. Lovro Kos (Słowenia) 273,6 (132,0 - 144,0)
10. Marius Lindvik (Norwegia) 271,5 (126,0 - 139,0)
...
13. Piotr Żyła 260,9 (128,0 - 134,0)
27. Dawid Kubacki 235,0 (128,0 - 123,0)
39. Andrzej Stękała (wszyscy Polska) 112,6 (123,0)

Wyniki konkursu indywidualnego w Bischofshofen (8.01.2022):

1. Marius Lindvik (Norwegia) 291,7 (133,5 - 139,0)
2. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 287,7 (133,5)
3. Jan Hoerl (Austria) 285,7 (131,5 - 137,5)
4. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 282,3 (135,0 - 133,5)
5. Philipp Aschenwald (Austria) 280,8 (139,0 - 131,5)
6. Daniel Huber (Austria) 279,5 (133,0 - 135,0)
7. Piotr Żyła (Polska) 278,8 (137,0 - 132,5)
8. Karl Geiger (Niemcy) 275,1 (132,0 - 132,0)
9. Yukiya Sato (Japonia) 271,1 (132,0 - 131,5)
10. Daniel Tschofenig (Austria) 271,0 (133,5 - 130,0)
...
27. Dawid Kubacki 244,2 (124,0 - 129,5)
36. Andrzej Stękała 112,2 (123,0)
48. Jakub Wolny 92,3 (112,0).
Paweł Wąsek (wszyscy Polska) został zdyskwalifikowany

Wyniki konkursu drużynowego w Bischofshofen (9.01.2022):

1. Austria 1015,5
2. Japonia 1006,4
3. Norwegia 1006,2
4. Słowenia 1005,0
5. Polska 973,7
6. Niemcy 943,1
7. Rosja 837,0
8. Kazachstan 527,6

Wyniki konkursu drużynowego w Zakopanem (15.01.2022):

1. Słowenia 1101,7
2. Niemcy 1034,7
3. Japonia 1034,1
4. Austria 1011,3
5. Norwegia 1009,1
6. Polska 962,1
7. Rosja 949,7
8. Czechy 805,9
9. Kazachstan 352,3

Wyniki konkursu indywidualnego w Zakopanem (16.01.2022):

1. Marius Lindvik (Norwegia) 294,6 (135,0 - 139,5)
2. Karl Geiger (Niemcy) 284,6 (134,5 - 135,5)
3. Anze Lanisek (Słowenia) 283,7 (134,5 - 135,5)
4. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 282,6 (136,0 - 132,0)
5. Daniel Tschofenig (Austria) 281,3 (135,0 - 133,5)
6. Daniel Huber (Austria) 276,8 (138,5 - 136,0)
7. Killian Peier (Szwajcaria) 274,5 (135,5 - 135,5)
8. Jan Hoerl (Austria) 273,5 (131,0 - 133,0)
9. Timi Zajc (Słowenia) 272,1 (129,5 - 132,0)
10. Markus Eisenbichler (Niemcy) 270,0 (129,0 - 130,0)
...
17. Piotr Żyła 256,4 (123,5 - 131,5)
22. Paweł Wąsek 250,3 (125,5 - 124,0)
27. Stefan Hula 238,1 (126,0 - 124,0)
32. Maciej Kot 120,5 (124,5)
38. Jakub Wolny 116,5 (121,5)
41. Klemens Murańka 113,5 (120,0)
42. Tomasz Pilch 111,7 (118,5)
47. Andrzej Stękała 107,6 (120,5)
48. Aleksander Zniszczoł (wszyscy Polska) 101,5 (115,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Titisee-Neustadt (22.01.2022):

1. Karl Geiger (Niemcy) 288,3 (132,0 - 141,0)
2. Anze Lanisek (Słowenia) 283,1 (134,5 - 134,5)
3. Markus Eisenbichler (Niemcy) 273,9 (132,5 - 132,0)
4. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 272,8 (128,0 - 136,5)
5. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 269,9 (133,0 - 131,0)
6. Cene Prevc (Słowenia) 268,7 (134,0 - 132,0)
7. Lovro Kos (Słowenia) 267,5 (137,5 - 132,5)
8. Stephan Leyhe (Niemcy) 267,0 (130,5 - 136,0)
9. Constantin Schmid (264,0 (131,5 - 132,0)
10. Jan Hoerl (Austria) 260,0 (125,5 - 133,5)
...
29. Jakub Wolny 227,9 (121,0 - 124,0)
35. Andrzej Stękała 101,4 (118,0)
38. Klemens Murańka 99,4 (118,0)
40. Maciej Kot 98,1 (119,0)
48. Aleksander Zniszczoł (wszyscy Polska) 84,2 (108,5)

Wyniki konkursu indywidualnego w Titisee-Neustadt (23.01.2022):

1. Karl Geiger (Niemcy) 282,7 (131,0 - 143,0)
2. Anze Lanisek (Słowenia) 280,5 (132,5 - 143,0)
3. Markus Eisenbichler (Niemcy) 275,3 (135,0 - 134,5)
4. Ryoyu Kobayashi (Japonia) 269,9 (135,0 - 131,5)
5. Jan Hoerl (Austria) 263,9 (133,5 - 130,0)
6. Timi Zajc (Słowenia) 260,1 (129,5 - 137,0)
7. Halvor Egner Granerud (Norwegia) 257,4 (130,5 - 130,5)
8. Peter Prevc (Słowenia) 256,1 (126,0 - 140,0)
9. Stefan Kraft (Austria) 254,2 (129,0 - 133,0)
10. Stephan Leyhe (Niemcy) 253,8 (131,0 - 130,0)
...
29. Andrzej Stękała 190,9 (126,5 - 108,0)
36. Maciej Kot 99,9 (117,5)
37. Klemens Murańka 99,6 (118,5)
43. Aleksander Zniszczoł 94,3 (113,0)
45. Jakub Wolny (wszyscy Polska) 92,1 (116,0)

Na tej skoczni Kamil Stoch powalczy o czwarte olimpijskie złoto. Obiekt na igrzyska w Pekinie jest już na ukończeniu

Xinhua

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie