Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sklepy internetowe – w Polsce działa ich już 51 tysięcy. Jednak 75 procent z nich ma problemy finansowe

Kamil Kusier
Kamil Kusier
– Szacuje się, że na początku 2021 roku polski rynek e-commerce przekroczył wartość 100 miliardów złotych – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio. – Branża jest cały czas na fali wznoszącej. Warto sobie jednak postawić pytanie, ile z tych nowo powstałych sklepów internetowych faktycznie poradzi sobie na rynku
– Szacuje się, że na początku 2021 roku polski rynek e-commerce przekroczył wartość 100 miliardów złotych – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio. – Branża jest cały czas na fali wznoszącej. Warto sobie jednak postawić pytanie, ile z tych nowo powstałych sklepów internetowych faktycznie poradzi sobie na rynku materiały prasowe
W połowie września 2021 roku w Polsce liczba sklepów prowadzących swoją działalność w Internecie wyniosła 51 tysięcy. To o blisko 14 procent więcej niż pod koniec 2020 roku. O ile wzrost prowadzonych działalności może cieszyć, o tyle ich sytuacja finansowa już nie. Według Advox Studio, aż 75 procent sklepów internetowych znajduje się w złej lub w bardzo złej sytuacji finansowej.

Sklepy internetowe w Polsce mają kłopoty. Aż 75 procent z nich boryka się z finansowymi problemami

Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie. W ostatnich trzech latach wzrost ten osiągnął dynamikę 25 procent rocznie. Sytuacja związana z rynkiem e-commerce stawia więc Polskę w czołówce najszybciej rozwijających się państw w Europie.

W połowie września 2021 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowanych było w sumie 51 tysięcy sklepów internetowych, to o 6300 sklepów więcej niż w roku ubiegłym. Co ciekawe, a może i martwiące, tylko niespełna 2 procent polskich e-sklepów jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

– Szacuje się, że na początku 2021 roku polski rynek e-commerce przekroczył wartość 100 miliardów złotych – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio, polskiego software house’u, który zrealizował ponad 120 projektów sklepów internetowych. – Branża jest cały czas na fali wznoszącej. Warto sobie jednak postawić pytanie, ile z tych nowo powstałych sklepów internetowych faktycznie poradzi sobie na rynku i przetrwa kolejne zmiany we wprowadzaniu i luzowaniu obostrzeń dla różnych branż, rosnącą konkurencję sklepów zagranicznych oraz naturalny z czasem powrót części klientów do zakupów stacjonarnych.

Według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej, dynamika wzrostu wartości sprzedaży online, w porównaniu 2020 roku do roku 2021, zwiększyła się z 20 procent do 40 procent. Pandemia i idące za nią obostrzenia spowodowały jednak, że w 2021 roku swoją działalność gospodarczą zawiesiło ponad 4400 zarejestrowanych w Polsce sklepów internetowych.

Jak podaje Dun & Bradstreet, jedna z największych wywiadowni gospodarczych:

  • 67 procent sklepów znajduje się w słabej kondycji finansowej,
  • 8,7 procent określa ją jako bardzo złą,
  • dobrze swoją sytuację określa 23 procent sklepów,
  • zaś bardzo dobrze jedynie 1,5 procent.

Rafał Gadomski, założyciel Advox Studio twierdzi, że aż 70 procent klientów porzuca koszyki. Rozwiązaniem problemu polskich e-sklepów może być uproszczenie procesu składania zamówienia.

– Niestety, często wina leży po stronie sklepu. Klientów zniechęcają m.in. nieprzyjazny interfejs czy zbyt długi i skomplikowany proces zakupowy. Dlatego już na etapie projektowania sklepu warto wybrać intuicyjną i elastyczną platformę zakupową. Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem jest opcja One Step Checkout, która umożliwia umieszczenie wszystkich zakładek kasy w jednym miejscu – mówi prezes Advox Studio.

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację polskich e-sklepów?

– Chociaż pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła rozwój rynku e-commerce, to jest ona również w dużym stopniu odpowiedzialna za problemy części sklepów internetowych. Ogniska koronowirusa w chińskich fabrykach, portach i centrach logistycznych spowodowały duże opóźnienia w produkcji i dostawach wielu surowców, do produkcji m.in. elektroniki, oraz towarów, m.in. zabawek czy części samochodowych. W związku z tymi utrudnieniami oraz zwiększającym się zapotrzebowaniem, spowodowały ogromny wzrost cen transportu – mówi Igor Kałuża z Advox Studio.

Według agencji informacyjnej Bloomberg, ceny transportu są już dziesięciokrotnie wyższe niż w maju 2020 roku. Dodatkowe opóźnienia w dostawach spowodowało 6-dniowe zablokowanie Kanału Sueskiego w marcu 2021 roku przez kontenerowiec Ever Given, które uniemożliwiło podróż aż 400 statkom, i zmusiło firmy do korzystania ze znacznie droższego transportu lotniczego lub wolniejszego – kolejowego.

Jak wygląda sytuacja finansowa pomorskich e-sklepów?

Spośród 51 tysięcy sklepów internetowych w całej Polsce, na Pomorzu zarejestrowane w połowie września 2021 roku były 2703, co stanowi 5,3 procent rynku. Warto nadmienić, że w przypadku województwa pomorskiego jest to:

  • wzrost o 13 procent w stosunku do końca 2020 roku
  • i wzrost o aż 85 procent w stosunku do roku 2019.

Blisko 73 procent sklepów znajduje się jednak w złej lub bardzo złej kondycji finansowej, dobrze ocenia ją 25,2 procent sklepów, zaś bardzo dobrze swoją sytuację określiło 1,8 procent sklepów internetowych.

W zestawieniu z pozostałymi województwami, Pomorze wpisuje się w ogólnopolski trend wzrostu rynku e-commerce. Dla porównania, w województwie zachodniopomorskim wskaźniki są niemalże identyczne, różnią się od Pomorza o jedynie 0,2-2%, w zależności od wskaźnika kondycji finansowej prowadzonych działalności.

Drugi laptop za darmo, wakacje życia na Zanzibarze, 6 tys. dolarów zarobku dziennie? Uważaj, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Fundacją ProPublika uruchomił portal konsument.edu.pl to symulator zagrożeń czyhających na konsumentów w sieci. Strona przypomina społeczność, gdzie pośród normalnych postów pojawiają się oferty-pułapki.- Dzięki symulatorowi każdy może się przekonać jakie triki stosują oszuści czy nieuczciwi sprzedawcy, przejść całą procedurę zakupu i poznać konsekwencje swoich działań. Każda sytuacja kończy się podsumowaniem: radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty oraz informacją, gdzie udać się po pomoc - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Oszuści tworzą też nowe metody wyłudzania danych do kart płatniczych za pośrednictwem OLX. Tym razem wykorzystują do tego celu także wizerunek firmy kurierskiej InPost - ostrzegają z kolei eksperci z CyberRescue.Na kolejnych stronach pokazujemy szczególnie niebezpieczne, a ostatnio pojawiające się w sieci oferty-pułapki i sposoby na okradanie kont bankowych.

Oferty pułapki w sieci. Oto najnowsze sposoby na naciąganie

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki