Sklepy internetowe – w Polsce działa ich już 51 tysięcy. Jednak 75 procent z nich ma problemy finansowe

Kamil Kusier
Kamil Kusier
– Szacuje się, że na początku 2021 roku polski rynek e-commerce przekroczył wartość 100 miliardów złotych – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio. – Branża jest cały czas na fali wznoszącej. Warto sobie jednak postawić pytanie, ile z tych nowo powstałych sklepów internetowych faktycznie poradzi sobie na rynku
– Szacuje się, że na początku 2021 roku polski rynek e-commerce przekroczył wartość 100 miliardów złotych – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio. – Branża jest cały czas na fali wznoszącej. Warto sobie jednak postawić pytanie, ile z tych nowo powstałych sklepów internetowych faktycznie poradzi sobie na rynku materiały prasowe
Udostępnij:
W połowie września 2021 roku w Polsce liczba sklepów prowadzących swoją działalność w Internecie wyniosła 51 tysięcy. To o blisko 14 procent więcej niż pod koniec 2020 roku. O ile wzrost prowadzonych działalności może cieszyć, o tyle ich sytuacja finansowa już nie. Według Advox Studio, aż 75 procent sklepów internetowych znajduje się w złej lub w bardzo złej sytuacji finansowej.

Sklepy internetowe w Polsce mają kłopoty. Aż 75 procent z nich boryka się z finansowymi problemami

Liczba sklepów internetowych w Polsce niezmiennie rośnie. W ostatnich trzech latach wzrost ten osiągnął dynamikę 25 procent rocznie. Sytuacja związana z rynkiem e-commerce stawia więc Polskę w czołówce najszybciej rozwijających się państw w Europie.

W połowie września 2021 roku w Krajowym Rejestrze Sądowym zarejestrowanych było w sumie 51 tysięcy sklepów internetowych, to o 6300 sklepów więcej niż w roku ubiegłym. Co ciekawe, a może i martwiące, tylko niespełna 2 procent polskich e-sklepów jest w bardzo dobrej sytuacji finansowej.

– Szacuje się, że na początku 2021 roku polski rynek e-commerce przekroczył wartość 100 miliardów złotych – mówi Rafał Gadomski, CEO Advox Studio, polskiego software house’u, który zrealizował ponad 120 projektów sklepów internetowych. – Branża jest cały czas na fali wznoszącej. Warto sobie jednak postawić pytanie, ile z tych nowo powstałych sklepów internetowych faktycznie poradzi sobie na rynku i przetrwa kolejne zmiany we wprowadzaniu i luzowaniu obostrzeń dla różnych branż, rosnącą konkurencję sklepów zagranicznych oraz naturalny z czasem powrót części klientów do zakupów stacjonarnych.

Według raportu Izby Gospodarki Elektronicznej, dynamika wzrostu wartości sprzedaży online, w porównaniu 2020 roku do roku 2021, zwiększyła się z 20 procent do 40 procent. Pandemia i idące za nią obostrzenia spowodowały jednak, że w 2021 roku swoją działalność gospodarczą zawiesiło ponad 4400 zarejestrowanych w Polsce sklepów internetowych.

Jak podaje Dun & Bradstreet, jedna z największych wywiadowni gospodarczych:

  • 67 procent sklepów znajduje się w słabej kondycji finansowej,
  • 8,7 procent określa ją jako bardzo złą,
  • dobrze swoją sytuację określa 23 procent sklepów,
  • zaś bardzo dobrze jedynie 1,5 procent.

Rafał Gadomski, założyciel Advox Studio twierdzi, że aż 70 procent klientów porzuca koszyki. Rozwiązaniem problemu polskich e-sklepów może być uproszczenie procesu składania zamówienia.

– Niestety, często wina leży po stronie sklepu. Klientów zniechęcają m.in. nieprzyjazny interfejs czy zbyt długi i skomplikowany proces zakupowy. Dlatego już na etapie projektowania sklepu warto wybrać intuicyjną i elastyczną platformę zakupową. Szczególnie wartym uwagi rozwiązaniem jest opcja One Step Checkout, która umożliwia umieszczenie wszystkich zakładek kasy w jednym miejscu – mówi prezes Advox Studio.

Jak pandemia koronawirusa wpłynęła na sytuację polskich e-sklepów?

– Chociaż pandemia COVID-19 znacząco przyspieszyła rozwój rynku e-commerce, to jest ona również w dużym stopniu odpowiedzialna za problemy części sklepów internetowych. Ogniska koronowirusa w chińskich fabrykach, portach i centrach logistycznych spowodowały duże opóźnienia w produkcji i dostawach wielu surowców, do produkcji m.in. elektroniki, oraz towarów, m.in. zabawek czy części samochodowych. W związku z tymi utrudnieniami oraz zwiększającym się zapotrzebowaniem, spowodowały ogromny wzrost cen transportu – mówi Igor Kałuża z Advox Studio.

Według agencji informacyjnej Bloomberg, ceny transportu są już dziesięciokrotnie wyższe niż w maju 2020 roku. Dodatkowe opóźnienia w dostawach spowodowało 6-dniowe zablokowanie Kanału Sueskiego w marcu 2021 roku przez kontenerowiec Ever Given, które uniemożliwiło podróż aż 400 statkom, i zmusiło firmy do korzystania ze znacznie droższego transportu lotniczego lub wolniejszego – kolejowego.

Jak wygląda sytuacja finansowa pomorskich e-sklepów?

Spośród 51 tysięcy sklepów internetowych w całej Polsce, na Pomorzu zarejestrowane w połowie września 2021 roku były 2703, co stanowi 5,3 procent rynku. Warto nadmienić, że w przypadku województwa pomorskiego jest to:

  • wzrost o 13 procent w stosunku do końca 2020 roku
  • i wzrost o aż 85 procent w stosunku do roku 2019.

Blisko 73 procent sklepów znajduje się jednak w złej lub bardzo złej kondycji finansowej, dobrze ocenia ją 25,2 procent sklepów, zaś bardzo dobrze swoją sytuację określiło 1,8 procent sklepów internetowych.

W zestawieniu z pozostałymi województwami, Pomorze wpisuje się w ogólnopolski trend wzrostu rynku e-commerce. Dla porównania, w województwie zachodniopomorskim wskaźniki są niemalże identyczne, różnią się od Pomorza o jedynie 0,2-2%, w zależności od wskaźnika kondycji finansowej prowadzonych działalności.

Drugi laptop za darmo, wakacje życia na Zanzibarze, 6 tys. dolarów zarobku dziennie? Uważaj, oferty zbyt piękne przeważnie nie są prawdziwe – ostrzega Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wspólnie z Fundacją ProPublika uruchomił portal konsument.edu.pl to symulator zagrożeń czyhających na konsumentów w sieci. Strona przypomina społeczność, gdzie pośród normalnych postów pojawiają się oferty-pułapki.- Dzięki symulatorowi każdy może się przekonać jakie triki stosują oszuści czy nieuczciwi sprzedawcy, przejść całą procedurę zakupu i poznać konsekwencje swoich działań. Każda sytuacja kończy się podsumowaniem: radami, co i jak należy sprawdzić przed skorzystaniem z oferty oraz informacją, gdzie udać się po pomoc - mówi Tomasz Chróstny, prezes UOKiK. Oszuści tworzą też nowe metody wyłudzania danych do kart płatniczych za pośrednictwem OLX. Tym razem wykorzystują do tego celu także wizerunek firmy kurierskiej InPost - ostrzegają z kolei eksperci z CyberRescue.Na kolejnych stronach pokazujemy szczególnie niebezpieczne, a ostatnio pojawiające się w sieci oferty-pułapki i sposoby na okradanie kont bankowych.

Oferty pułapki w sieci. Oto najnowsze sposoby na naciąganie

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie