Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Składki KRUS zapłacisz przez internet. E-składka wdrażana od 1 kwietnia 2018, a pierwsi już skorzystali

AGW
Wszyscy ubezpieczeni w KRUS, którzy zarejestrowali się w portalu eKRUS mogą w prostszy sposób zapłacić swoją składkę.
Wszyscy ubezpieczeni w KRUS, którzy zarejestrowali się w portalu eKRUS mogą w prostszy sposób zapłacić swoją składkę. pixabay.com
Trwa cyfryzacja rolniczej rzeczywistości. W 2018 roku po raz pierwszy obowiązkowo rolnicy składają przez internet wnioski o dopłaty bezpośrednie. Teraz mogą też za pomocą sieci automatycznie zapłacić składki do KRUS.

"Teraz dostaję tradycyjną pocztą blankiet i muszę sobie przepisać dane na komputerze, jeśli chcę zrobić przelew albo mogę iść na pocztę", mówi pani Katarzyna. Z e-składką ma być łatwiej.

Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozpoczęła wdrażanie nowej usługi pod nazwą „e-składka KRUS”. Od 1 kwietnia 2018 osoby ubezpieczone w KRUS (a także członkowie rodzin zgłoszeni do ubezpieczenia) mogą opłacać składki z tytułu ubezpieczenia społecznego oraz ubezpieczenia zdrowotnego za pomocą bezpośrednich płatności internetowych.Kasa zapewnia, że to bezpieczne, wygodne i szybkie. Płatności można realizować w systemie Paybynet Krajowej Izby Rozliczeniowej S.A.

Pierwsze e-składki już wpłacone

Usługa technicznie ruszyła 19 marca. Między 19 a 31 marca dokonano 10 transakcji. Jak podaje nam Centrala KRUS - do końca marca obserwowana była poprawność jej funkcjonowania. Między 1 a 13 kwietnia KRUS odnotował 19 transakcji.

Sprawdź też: Będzie rehabilitacja dla seniorów rolników. Rusza pilotażowy program KRUS

Wszystkie dane do przelewu wypełniane są w systemie automatycznie. W ręcznym uzupełnianiu mogły przydarzać się błędy. Paybynet KIR przesyła środki bezpośrednio z konta bankowego płatnika na wskazane konto bankowe KRUS.

Od grudnia 2016 roku działa portal eKRUS, który gromadzi usługi on-line dla ubezpieczonych w KRUS. Z ogólnodostępnych treści na eKRUS może korzystać każdy użytkownik Internetu. Do treści spersonalizowanych dostęp jest zastrzeżony dla osób ubezpieczonych w KRUS, które zarejestrują się i zaakceptują regulamin serwisu. Każda zarejestrowana osoba uzyskuje dostęp on-line do własnych danych ewidencyjnych, przebiegu historii ubezpieczenia, wykazu składek, ich bieżącej wysokości, informacji o zbliżających się terminach płatności. Teraz oferta portalu KRUS poszerzyła się o możliwość zapłacenia składek przez internet.

Jak będzie można zapłacić składkę do KRUS przez internet na www.ekrus.gov.pl?

  • Rolnik loguje się na swoje konto (kiedy już się zarejestrował) na portalu www.ekrus.gov.pl
  • Do ostatniego dnia pierwszego miesiąca danego kwartału dokonują jednej płatności.
  • KRUS rozksięgowuje przelew odpowiednio na ubezpieczenie wypadkowe, chorobowe i macierzyńskie oraz emerytalno-rentowe.
  • Rolnicy mają możliwość opłacenia składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz uregulowanie ewentualnego zadłużenia.

KRUS: Uruchomienie płatności internetowych to ważny etap w rozszerzeniu pakietu usług on-line zarówno dla ubezpieczonych w KRUS, jak i dla samej instytucji, bo pozwala odejść od drukowania i wysyłania kosztownych i pracochłonnych blankietów papierowych.

Obecnie z KIR współpracuje 21 banków, lista będzie się rozszerzać. "Kasa z tytułu płatności on-line nie pobiera żadnych opłat. Do kwoty przelewu doliczona zostaje jedynie prowizja na rzecz operatora systemu Paybynet – Krajowej Izby Rozliczeniowej, w wysokości 59 gr. Wysokość prowizji jest stała i niezależna od wysokości kwoty dokonywanej płatności", podaje KRUS.

Źródło: www.krus.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Składki KRUS zapłacisz przez internet. E-składka wdrażana od 1 kwietnia 2018, a pierwsi już skorzystali - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki