SkillsPoland 2021. Minister Przemysław Czarnek: Rynek poszukuje znakomitych fachowców

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Dodaj komentarz:
Udostępnij:
W dniach 25-26 listopada 2021 roku w Gdańsku odbywają się ogólnopolskie zawody w ramach SkillsPoland 2021, które jednocześnie wyłonią reprezentację Polski, która w 2022 roku w Szanghaju weźmie udział w WorldSkills tj. zawodach umiejętności, dedykowanym młodym fachowcom, zwanymi potocznie igrzyskami olimpijskimi zawodów branżowych.

W trakcie pierwszego dnia zawodów w hali Amber Expo w Gdańsku list w imieniu Prezydent RP, Andrzeja Dudy odczytał minister edukacji prof. Przemysław Czarnek.

- Bardzo się cieszę z rosnącego zaangażowania Polaków we wspaniałą inicjatywę, jaką są międzynarodowe olimpiady umiejętności zawodowych, znane jako EuroSkills i WorldSkills - napisał w liście do uczestników wydarzenia Prezydent RP, Andrzej Duda. - Znam potencjał naszych młodych rodaków, ich ambicje i talenty, zapał i pracowitość. Jestem przekonany, że zarówno podczas najbliższych zawodów WorldSkills w Szanghaju, jak i kolejnych imprez w tej formule rozsławią nasz kraj, jako ojczyznę ludzi, potrafiących podejmować trudne wyzwania, rozwiązywać problemy, doskonalić się w każdej aktywności zawodowej oraz wnosić swój wkład w szeroko pojęty postęp cywilizacyjny. WorldSkills to odbywająca się w cyklu dwuletnim rywalizacja młodzieży w wieku od 18 do 22 lat z blisko 80 krajów świata w ponad 60 dyscyplinach zawodowych, z których połowa to dziedziny związane z nowoczesnymi technologiami i zawodami przyszłości.

Jak podkreślił w liście prezydent Andrzej Duda - WorldSkills - to nie tylko szansa nadania nowego impulsu karierom uczestników i zwycięzców tej imprezy. To też doskonała okazja do propagowania stałego podnoszenia umiejętności zawodowych. Jest to również wyjątkowa okazja do propagowania idei stałego podnoszenia umiejętności zawodowych, nowoczesnych rozwiązań w zakresie rekrutacji pracowników przez przedsiębiorstwa oraz modernizacji procesu kształcenia zawodowego obszarach przemysłu, rzemiosła i usług na świecie.

- Chcemy jeszcze bardziej zaangażować się w tą wspaniałą inicjatywę, jaką jest WorldSkills - mówił minister Przemysław Czarnek. - Chcemy zaangażować w ten projekt inne ministerstwa. Chcemy wspomagać tę inicjatywę po to, żeby po pierwsze rzeczywiście rozwijać umiejętności. Umiejętności to jest przyszłość, dlatego od lat stawiamy w Polsce na rozwój szkolnictwa branżowego i to zaczyna przynosić efekty.

Jak zaznaczył minister edukacji od 2 lat mamy odwrotną tendencję niż jeszcze kilka lat temu. Większość absolwentów szkół podstawowych wybiera szkolnictwo zawodowe.

- Rynek poszukuje dzisiaj znakomitych fachowców, a tego rodzaju inicjatywy jak SkillsPoland rzeczywiście promują to, na czym nam zależy - dodał minister Przemysław Czarnek. - Umiejętności na najwyższym poziomie w rozmaitych zawodach, rozmaitych branżach. Florystyka, fryzjerstwo, obsługa hotelowa, mechanika maszyn rolniczych. We wszystkich tych i pozostałych branżach potrzeba godnych naśladowców. Dzisiaj młodzi, którzy będą patrzyli na swoich starszych kolegów rywalizujących w zawodach, będą mogli brać z nich przykład.

Czym jest SkillsPoland?

- To unikatowe wydarzenie na skalę kraju, które jest wielkim świętem szkolnictwa branżowego - mówi dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat WorldSkills Poland, dyrektor generalny FRSE, Narodowej Agencji Programu Erasmus+ oraz Europejskiego Korpusu Solidarności. - Przez dwa dni najlepsi z najlepszych będą rywalizować w poszczególnych konkurencjach, realizując niezwykle trudne przede wszystkim praktyczne zadania. Hasło tego wydarzenia brzmi "Skills are the future" i to właśnie jeden z głównych wyróżników tego konkursu i całej idei WorldSkills.

Jak podkreślił dr Paweł Poszytek SkillsPoland to efekt współpracy na wielu płaszczyznach, bazującym na zaangażowaniu dziesiątek ludzi. Nauczycieli zawodu, byłych zawodników WorldSkills Poland, najlepszych managerów i ekspertów branż.

Do tej pory Polska brała udział w 3 konkursach. W 2018 roku w Budapeszcie, w 2019 roku w Kazaniu i w 2021 roku w Grac. Na ostatnich zawodach biało-czerwoni zdobyli 3 medale, w konkurencji florystyka, gotowanie i spawalnictwo.

- Zawody SkillsPoland 2021 w Gdańsku wyłonią zawodników, którzy zasilą kadrę, która w przyszłym roku poleci do Chin na międzynarodowe zawody WorldSkills Shanghai 2022 - dodał dr Paweł Poszytek. - Kadra w 2022 roku będzie najliczniejszą w historii naszej działalności. Zawodnicy powalczą o medale w ponad 20 konkurencjach m.in. w branży gastronomicznej, zawodach rzemieślniczych, zawodach przyszłości i nowych technologiach jak cyberbezpieczeństwo czy roboty mobilne.

- WorldSkills Poland to jedna z najciekawszych inicjatyw jakie działają w naszym kraju - mówi Katarzyna Jurkević, dyrektor biura WorldSkills Poland. - Skierowana jest przede wszystkim do uczniów szkół branżowych oraz ich absolwentów, ale nie tylko. Głównym celem naszej działalności jest wyłonienie zawodników, którzy będą reprezentować Polskę, ale nie tylko. To także przepustka dla młodych, zdolnych ludzi do międzynarodowej kariery.

Jak dodała Katrzyna Jurkević - SkillsPoland to nowy poziom w Polsce, który w przyszłości powinien dostosować standardy nauczania branżowego do potrzeb rynku pracy w naszym kraju.

Wypieramy z naszej świadomości, że jest pandemia KOMENTARZ

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie