Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Skażenie wody jako akt sabotażu, a do tego śnięte ryby i padły dzik - ćwiczenia służb i inspekcji w Ząbrowie w gm. Stare Pole

Anna Szade
Anna Szade
Radosław Konczyński
Ćwiczenia policji, Straży Granicznej, straży pożarnej, inspekcji sanitarnej i weterynaryjnej oraz obrony cywilnej odbyły się w czwartek (27 października) w Zakładzie Produkcji Wody w Ząbrowie w gminie Stare Pole. Scenariusz to m.in. skażenie wody w Centralnym Wodociągu Żuławskim.

Sytuacja w naszej części Europy jest napięta, więc służby muszą brać pod uwagę różne scenariusze. Nawet te, które z pozoru wydawałyby się wręcz nieprawdopodobne. Bo czy w takiej małej miejscowości, jak Ząbrowo, jest możliwy akt sabotażu?

Lepiej dmuchać na zimne, zwłaszcza że znajduje się tutaj obiekt zaliczany do infrastruktury krytycznej, czyli Zakład Produkcji Wody. Stąd woda pitna trafia Centralnym Wodociągiem Żuławskim, mającym ponad 1000 km długości, do tysięcy odbiorców na terenach wiejskich w powiatach malborskim, elbląskim i nowodworskim.

Scenariusz czwartkowych ćwiczeń zakładał, że dochodzi do skażenia ujęcia wody. Do akcji wkraczają policjanci, którzy ustawiają blokady na drogach. Zaangażowana jest też Straż Graniczna z psem tropiącym, bo istnieje spore prawdopodobieństwo, że sabotażystą jest obcokrajowiec. W ćwiczeniach w Ząbrowie wziął udział pies Didi ze swoim opiekunem, którzy na co dzień pełnią służbę w Porcie Lotniczym Gdańsk.

Odbyły się też dwa inne epizody, tuż obok Zakładu Produkcji Wody, ale z nim niezwiązane. Służby i inspekcje przećwiczyły scenariusze związane ze śnięciem ryb w Nogacie oraz znalezieniem truchła dzika. W przypadku ryb strażacy rozłożyli na rzece zaporę, która miała zapobiec rozprzestrzenianiu się zanieczyszczenia – przyczyny śnięcia. W wyłowieniu padłych ryb pomagali członkowie Społecznej Straży Rybackiej.

To, jakie są procedury postępowania w przypadku śnięcia ryb, wystąpienia afrykańskiego pomoru świń, ale też dodatkowo ptasiej grypy, szczegółowo wyjaśnił lekarz Wojciech Szczerbiński, państwowy powiatowy inspektor weterynarii w Malborku

Organizatorem ćwiczeń było Starostwo Powiatowe w Malborku.

- W imieniu władz samorządu powiatowego dziękuję wszystkim podmiotom, które zaangażowały się w realizację ćwiczeń. To zdarzenia, które mogą wystąpić niespodziewanie, dlatego warto było je przećwiczyć. Mam nadzieję, że w przyszłości będziemy doskonalili swoje umiejętności w zakresie współdziałania - mówił Stanisław Chabel, dyrektor Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego w Starostwie Powiatowym w Malborku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki