Skarby Lucjana Myrty

  Skarby Lucjana Myrty

  Zdjęcie autora materiału

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  To dzieło życia Lucjana Myrty. I ma stosowne rozmiary, jak na tak ważne dokonanie przystało. Waży tonę, ale do jego stworzenia potrzebnych było aż siedem ton surowca. Budowla ma dwa metry długości, dwa metry siedemdziesiąt pięć centymetrów wysokości i sześćdziesiąt centymetrów głębokości.
  Jest największym przedmiotem zbudowanym kiedykolwiek na świecie z bursztynu. Bursztynowy Skarbiec można oglądać od kilku dni w Muzeum Narodowym.

  Niezwykła budowla, która powstała na wzór szkatuły, w której przechowywała biżuterię Maria Antonina, w zamyśle autora miała być opowieścią o "życiu największego z ludzi Cieśli z Nazaretu". Dlatego umieszczone na skarbcu rzeźbione sceny przedstawiają m.in. Chrystusa uzdrawiającego chorych zawierają przesłanie: miłości, wiary i nadziei. Arcydzieło powstawało przez dwanaście lat i poświęcone jest ukochanej zmarłej córce artysty, Ewelinie.

  Ale Bursztynowy Skarbiec to nie jedyny skarb i nie jedyne dzieło autorstwa Lucjana Myrty prezentowane na gdańskiej wystawie.
  Po raz pierwszy zobaczyć można cabinet angielski wykonany z bursztynu, brązu i hebanu. Jest także bursztynowe biurko, szkatuły Adrianna i Ewelina, noszące imiona córek artysty, mnóstwo lamp, świeczników, zegarów i luster zrobionych z dominującą przewagą bursztynu, a także inkluzje, czyli elementy roślin i zwierząt zastygłe w bursztynie. W muzeum prezentowane są najciekawsze okazy z liczącej sobie aż 20 tysięcy kolekcji Myrty.

  Wystawę uzupełniają kolekcja obrazów z bursztynu wykonanych w technice zbliżonej do florenckiej mozaiki oraz największy na świecie zbiór naturalnych brył bursztynu, ponad pięćdziesiąt unikatów o wadze od jednego do sześciu kilogramów.

  Wystawa dostępna będzie zwiedzającym do 10 grudnia. To największa, jak dotąd, ekspozycja prac Lucjana Myrty.

  Gdańsk, Muzeum Narodowe - oddział Zielona Brama, ul. Długi Targ 24, bilety 6 i 12 zł. Czynna od wtorku do niedzieli w g. 10.00-20.00. W poniedziałki wystawa jest zamknięta.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo