Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sinice w Bałtyku 2019. Zamknięte kąpieliska na Pomorzu 15.08.2019! Gdzie dziś zakaz kąpieli? Sinice odpuściły!

Maria Poznańska
Sinice w Bałtyku. Które kąpieliska są otwarte? Gdzie dziś zakaz kąpieli?
Sinice w Bałtyku. Które kąpieliska są otwarte? Gdzie dziś zakaz kąpieli? Karolina Misztal
Sinice w Bałtyku 15.08.2019 - gdzie sprawdzić czy kąpielisko jest zamknięte czy otwarte? Które plaże są dziś zamknięte? Gdzie pojawiły się sinice? Czy jest ostrzeżenie o zakazie kąpieli na trójmiejskich i pomorskich kąpieliskach? Sprawdź, gdzie!

Sinice w Bałtyku 2019. Aktualizacja 15.08.2019:

 • Wszystkie kąpieliska są otwarte!

Sinice w Bałtyku 2019. Aktualizacja 15.08.2019

Zamknięte kąpieliska w Trójmieście i okolicy:

 • Wszystkie kąpieliska są otwarte!

Kąpieliska na Półwyspie Helskim:

 • Wszystkie kąpieliska przy plażach na półwyspie są otwarte!

Sinice teraz zakwitły na Zalewie Szczecińskim. Tam zamknięte są dwa kąpieliska:

 • Kąpielisko w Stepnicy nad Zalewem Szczecińskim
 • Kąpielisko w Trzebieży

Sinice w Bałtyku 2019. INTERAKTYWNA MAPA

GDZIE SĄ SINICE W BAŁTYKU?

Tak sinice na Bałtyku wyglądają z satelity Sentinel! Niesamo...

Sinice w Bałtyku 2019. Gdzie można się kąpać?

Wszyscy, którzy są zainteresowani stanem kąpielisk powinni sprawdzać stale aktualizowane raporty na stronie internetowej Serwisu kąpieliskowego, jaka została przygotowana przez Departament Bezpieczeństwa Zdrowotnego Wody. MAPA KĄPIELISK ONLINE - AKTUALNA LISTA KĄPIELISK

Sinice w Bałtyku 2019. Jak wyglądają sinice?

Sinice widoczne są dla nas dopiero, gdy zaczynają kwitnąć. Zakwit sinic prowadzi do powstania mało estetycznej, zielonkawej zawiesiny, której może towarzyszyć brzydki zapach.

Zawiesina przypomina kożuch pływający po powierzchni wody. Może mieć on zabarwienie niebiesko-zielone, szaro-zielone, zielonkawo-brązowe oraz niekiedy czerwono-brązowe. Zależy to od gatunków tworzących kożuch, intensywności światła i wieku zakwitu. Wiele gatunków może wydzielać zapachy zatęchłe, ziemiste, lub trawiaste. Takie zakwity glonów czasami mogą tworzyć piany na brzegu zbiornika.

Kożuch sinicowy najlepiej widać przy bezwietrznej pogodzie. Wyglądem przypomina on rozlaną farbę. Gdy wiatr zaczyna tworzyć falę, kożuch zanikają.

Sinice występują we wszystkich zbiornikach wodnych, problemem stają się jedynie wówczas, gdy wzrasta ich ilość.

Sinice 2019. Kiedy kwitną sinice?

Zakwit sinic to efekt wysokich temperatur, które utrzymują się w Polsce.

Sinice - co wpływa na pojawianie się sinicowych zakwitów wody?

Czynniki środowiskowe:

 • temperatura wody powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
 • dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
 • słaby wiatr;
 • niewielkie mieszanie kolumny wody;
 • brak opadów.

Sinice w Bałtyku 2019. Gdzie występują sinice?

Gdzie występują sinice? Sinice występują zarówno w wodach słonych, jak i śródlądowych. Można je znaleźć także glebie, na skałach, na korze drzew, na lodowcach, a nawet w gorących źródłach.

Sinice 2019. Czy są groźne?

Same sinice nie są dla nas zagrożeniem. Dla zdrowia groźne są toksyny, które sinice wydzielają. Są bezbarwne i bezwonne. Mają groźny wpływ na naszą skórę, wątrobę oraz układ nerwowy. Kontakt z wodą może skończyć się wysypką i nudnościami. Specjaliści podkreślają, że wszystkie ich oddziaływania nie zostały jeszcze dokładnie poznane.

Sinice 2019. Objawy

Zakwit sinic i dolegliwości, które mogą występować po kontakcie z wodą lub glonami:

 • wysypka na skórze,
 • swędzenie i łzawienie oczu,
 • wymioty,
 • biegunka,
 • gorączka,
 • bóle mięśni i stawów.

Zobacz koniecznie:

Ważne! Dolegliwości mogą wystąpić nawet kilka dni po kąpieli w wodzie. Unikajcie kontaktu z kożuchem sinicowym i woda o innej barwie niż zazwyczaj.

Plaża to taka duża piaskownica, w której wielu dorosłych zapomina o podstawach dobrego wychowania. Jak zachować się na plaży? Co jest najbardziej irytujące w zachowaniu innych ludzi na plaży? Zobaczcie najbardziej wkurzające zachowania na plaży Przesuń w prawo na kolejne zdjęcie>>>

TOP 11 najbardziej wkurzających zachowań na plaży. Doprowadz...

Czy sinice zawsze są niebezpieczne?

Gdy zagęszczenie sinic w wodzie nie jest zbyt duże, są one - obok innych grup organizmów - ważnym składnikiem ekosystemów wód naturalnych. Ponadto produkują tlen.

Sinice w Bałtyku 2019. Jak się chronić przed skutkami zakwitu sinic?

 • unikać kontaktu z kożuchem sinicowym i wodą o zmienionej barwie i nieprzyjemnym zapachu,
 • nie poić nią zwierząt domowych
 • nie używać jej do podlewania warzyw.

Sinice 2019. Eksperci o zakwicie sinic

- Na skalę problemu wpłynęła na nią utrzymująca się od końca maja wysoka temperatura. Sinice, które występują w Zatoce Gdańskiej, do rozwoju potrzebują 18-20 stopni Celsjusza. W morzu mają więc teraz idealne warunki i właściwie cały Bałtyk jest nimi objęty. Są one rozprzestrzenione w morzu przez całe lato, ale problemem jest ich kumulacja.. Zakwit tworzy się na otwartym morzu. A następnie jest on spychany przez wiatry ku brzegowi. Sytuacja jest więc dynamiczna, zmienia się wręcz z godziny na godzinę - tłumaczy dr Błaszczyk.

Zobacz też: Czym są sinice? Sinice niebezpieczne dla zdrowia człowieka? W jakich warunkach występują?

Zakwit sinic nie jest do końca poznany. Znamy czynniki, które warunkują powstawanie zakwitu, ale sinice cały czas są tajemnicą - mówiła w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" Agatą Błaszczyk z UG. - Nie wiemy np., dlaczego one zakwitają na otwartych wodach, może związki potrzebne do ich rozwoju skupiają się właśnie tam? Dziś nie ma na to pytanie jednoznacznej odpowiedzi. W sprawie sinic dużo jest jeszcze do odkrycia.

Sinice w Bałtyku 2019. Czym są sinice?

Sinice od lat analizowane są przez naukowców, którzy spierają się, co do tego, czy sinice uznać za bakterie czy też za glony. Te mikroorganizmy charakteryzują się różnymi cechami. Z jednej strony nie posiadają obłonionego jądra komórkowego, a z drugiej strony zawierają zdolności fotosyntetyczne.

Sinice (cyjanobakterie) taksonomicznie należą do bakterii i zaliczane są do najstarszych organizmów występujących na Ziemi. Większość sinic wykazuje dużą zdolność przystosowania się do warunków środowiska.

Jak informuje serwis sanepidu, w Morzu Bałtyckim toksyczne zakwity tworzy gatunek sinic zwany Nodularia spumigena. W przybrzeżnych wodach odnotowuje się również liczne występowanie typowo słodkowodnych gatunków zwłaszcza z rodzaju Dolichospermum jak i Microcystis. Nie stwierdzono, by szczepy Apahnizomenon flosaque występujące w Bałtyku produkowały toksyny, w przeciwieństwie do szczepów słodkowodnych.

Czy problem sinic można wyeliminować? Co wpływa na ich intensywność? Czy sinice stanowią problem tylko w morzach? Jak sinice wpływają na akweny wodne? Czy są zagrożeniem dla ludzi?

Całą rozmowę przeczytacie tu >>>

Zbliżają się upały! Nad Bałtykiem będzie bardzo ciepło. Jak sobie radzić z upałami i udarami słonecznymi? Zobaczcie wideo:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki