Sinice, jakich nie znacie

  Sinice, jakich nie znacie

  Kazimierz Netka

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Najpierw pojawiały się przy gdyńskich plażach, potem wędrowały na południe, przez Sopot, ku Gdańskowi - tak rozwijała się tegoroczna inwazja sinic w Trójmieście. Jak będzie dalej, zależy od warunków atmosferycznych i kierunków wiatrów.
  Sinicowe kożuchy przypływają do plaż, popychane podmuchami z głębi Zatoki Gdańskiej. Tak może się zdarzać codziennie, także dzisiaj.

  Sinice żyją nie tylko w Bałtyku, ale też w jeziorach. Każdego lata sa utrapieniem dla wszystkich, którzy szukają w wodzie ochłody. Czy są groźne, jak się ich ustrzec? Wiedzę na ten temat można czerpać z internetu albo... być na plaży w Sopocie, gdzie odbywają się wykłady na temat tego zjawiska. Pierwsze lekcje sopocka Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna przeprowadziła w ubiegłym tygodniu.

  Celem tej kampanii jest przybliżenie mieszkańcom i turystom odpowiedzi na pytania: Co to są sinice? Czy się różnią od glonów? Co to jest zakwit i czy jest szkodliwy dla zdrowia? Jakie mogą być objawy kontaktu z sinicami? Jak uchronić się przed negatywnymi tego skutkami? Zainteresowani otrzymywali m.in. ulotki, mogli też popatrzeć przez mikroskop na sinice.

  W bieżącym tygodniu odbędą się następne wykłady. Więcej - na stronach www.psse.sopot.pl oraz www.sinice.pl. A już teraz warto wiedzieć, że wśród sinic są gatunki wydzielające substancje toksyczne. Pod mikroskopem wyglądają pięknie, ale zetknięcie się z nimi może być dość dolegliwe dla ludzi, powodują bowiem wysypki na skórze, swędzenie i łzawienie oczu, biegunki oraz wymioty.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo