Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Silny wiatr na Pomorzu 31.12.2019. Ostrzeżenie IMGW dla Gdyni i powiatów nowodworskiego, lęborskiego, puckiego, wejherowskiego i słupskiego

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Silny wiatr na Pomorzu 31.12.2019. Jest ostrzeżenie IMGW!
Silny wiatr na Pomorzu 31.12.2019. Jest ostrzeżenie IMGW! Archiwum
Uwaga na silny wiatr na Pomorzu! Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenie pierwszego stopnia dla pięciu powiatów województwa pomorskiego oraz Gdyni i Słupska. Podmuchy wiatru mogą tam osiągnąć nawet do 80 km/h.

Silny wiatr na Pomorzu 31.12.2019

W związku z utrzymującą się od poniedziałkowego popołudnia (30.12.2019) niesprzyjającą aurą, pomorscy strażacy przeprowadzili kilkanaście interwencji.

- Jeszcze wczoraj otrzymaliśmy ostrzeżenia, że silny wiatr może narobić sporo szkód. Na szczęście tak się nie stało. Zostaliśmy potraktowani wyjątkowo delikatnie przez ten żywioł. Odnotowaliśmy kilkanaście zdarzeń związanych z usuwaniem jego skutków. Głównie chodziło o zerwane konary. Na szczęście nikt nie został ranny i nie doszło też do żadnych poważniejszych szkód w mieniu - informuje nas st. bryg. Marian Hinca, rzecznik pomorskich strażaków.

Masz informacje? Redakcja Dziennika Bałtyckiego czeka na #SYGNAŁ

Służby mają nadzieję, że w dalszej części dnia będzie równie spokojnie, mimo że wiatr jak na razie wcale nie ustał. Wręcz przeciwnie, Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał właśnie ostrzeżenie pierwszego stopnia dla Gdyni, Słupska oraz powiatów: lęborskiego, nowodworskiego, puckiego, wejherowskiego i słupskiego.

- Przewiduje się wystąpienie silnego wiatru o średniej prędkości od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 80 km/h z zachodu i północnego-zachodu - czytamy w komunikacie IMGW.

Prawdopodobieństwo wystąpienia zjawiska to aż 80 proc. Ostrzeżenie będzie obowiązywać do godz. 15.

Burze pogodowe mają niewielki zasięg i nie zmieniają pogody poza strefą oddziaływania. Charakteryzują się niekiedy dużą intensywnością wyładowań elektrycznych. Wierzchołki komórek burzowych (chmur) sięgają do 15-16 km nad poziom morza, tworząc charakterystyczne kowadła. Dzieje się to zwykle latem, gdy podłoże jest mocno nagrzane. Drugi typ to burze frontowe, bardziej zauważalne, a w związku z tym, przewidywalne,  o różnym "pobudzeniu", często zmieniające siłę rażenia, zmieniające pogodę na gorszą w dłuższym okresie. Nadciągające ławą burze posiadają potencjał energetyczny, często ciągną za sobą niszczycielskie wiry powietrza, za to niosą ze sobą mniejsze gradobicia niż burze letnie, zwane od ruchu mas powietrza burzami konwekcyjnymi lub termicznymi .

Burza na Pomorzu. 10 porad, jak przetrwać burzę! [niezbędne ...

Silny wiatr na Pomorzu 31.12.2019 - mapa:

źródło: windy.com

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki