Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sierakowice są jedną z dwóch gmin w Polsce, wytypowanych do próbnego spisu powszechnego

Maciej Krajewski
Od 1 do 31 października na terenie gminy Sierakowice przeprowadzony zostanie próbny spis powszechny. Wstępnie o przedsięwzięciu na ostatniej sesji rady gminy mówił dr hab. Jerzy Auksztol, dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Sierakowice są jedną z dwóch gmin w Polsce, wytypowanych do próbnego spisu przed faktycznym spisem powszechnym, jaki będzie miał miejsce od kwietnia do czerwca 2021 roku.

W związku z tym na wtorkowej sesji Rady Gminy Sierakowice głos zabrał dr hab. Jerzy Auksztol wstępnie wyjaśniając, na czym ma polegać przedsięwzięcie oraz czemu ma ono służyć.

Sierakowice są jedną z dwóch gmin w Polsce, wytypowanych do ...

Ten spis próbny ma na celu sprawdzenie elementów organizacyjnych, technicznych przed tym wielkim przedsięwzięciem, które obejmie wszystkich mieszkańców w Polsce - mówił dyrektor gdańskiego Urzędu Statystycznego, objaśniając też korzyści, jakie płyną z samego uczestnictwa w spisie. - Na podstawie tych danych obliczanych jest bardzo wiele wskaźników, związanych i z dotacjami i z ogólnymi wyznacznikami, dzięki którym są podejmowane np. interwencje.

Spis zostanie przeprowadzony trzema kanałami: internetowo (w ustawie zapisany jako kanał obowiązkowy), telefonicznie oraz poprzez wywiad bezpośredni.

Urząd Statystyczny będzie pytał m.in. o: wiek, płeć, zatrudnienie, wykształcenie, ewentualną niepełnosprawność, pokrewieństwo, a także narodowość.

Będziemy się pytali do jakiej grupy narodowej dana osoba należy, jak również język, jakim się posługuje w domu - uściślał Jerzy Auksztol, zapewniając przy tym, że wszelkie dane ze spisu próbnego nie będą publikowane, zaś informacje zbierane w spisie powszechnym służą wyłącznie celom statystycznym.

Jak przypomnieli sierakowiccy radni właśnie pytanie o narodowość wzbudziło wiele kontrowersji w poprzednich spisach. Pod wpływem nacisków różnych środowisk, w tym kaszubskich, zmieniono zapisy, aby umożliwiały wybór narodowości oraz przynależności etnicznej. Niemniej, co podkreślał dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku, właśnie w tym celu ma być przeprowadzony spis próbny - aby rozeznać się w problemach, które mogą wystąpić podczas przedsięwzięcia.

- Zachęcam Państwa do uczestnictwa w spisie próbnym po to, żebyśmy zebrali wszelkiego rodzaju wątpliwości. Zobowiązuję się też, po przeprowadzeniu spisu próbnego, przyjechać do Państwa i odpowiedzieć na wszelkiego rodzaju pytania - mówił dr hab. Jerzy Auksztol.

Na zakończenie dyrektor gdańskiego Urzędu Statystycznego przekazał jeszcze na ręce wójta Tadeusza Kobieli dwie publikacje dotyczące historii Polski w liczbach, przygotowywane właśnie na podstawie danych ze spisu. Pozycje będą dostępne w bibliotece gminnej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki