Sierakowice są jedną z dwóch gmin w Polsce, wytypowanych do próbnego spisu powszechnego

Maciej KrajewskiZaktualizowano 
Od 1 do 31 października na terenie gminy Sierakowice przeprowadzony zostanie próbny spis powszechny. Wstępnie o przedsięwzięciu na ostatniej sesji rady gminy mówił dr hab. Jerzy Auksztol, dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku.

Sierakowice są jedną z dwóch gmin w Polsce, wytypowanych do próbnego spisu przed faktycznym spisem powszechnym, jaki będzie miał miejsce od kwietnia do czerwca 2021 roku.

W związku z tym na wtorkowej sesji Rady Gminy Sierakowice głos zabrał dr hab. Jerzy Auksztol wstępnie wyjaśniając, na czym ma polegać przedsięwzięcie oraz czemu ma ono służyć.

Ten spis próbny ma na celu sprawdzenie elementów organizacyjnych, technicznych przed tym wielkim przedsięwzięciem, które obejmie wszystkich mieszkańców w Polsce - mówił dyrektor gdańskiego Urzędu Statystycznego, objaśniając też korzyści, jakie płyną z samego uczestnictwa w spisie. - Na podstawie tych danych obliczanych jest bardzo wiele wskaźników, związanych i z dotacjami i z ogólnymi wyznacznikami, dzięki którym są podejmowane np. interwencje.

Spis zostanie przeprowadzony trzema kanałami: internetowo (w ustawie zapisany jako kanał obowiązkowy), telefonicznie oraz poprzez wywiad bezpośredni.

Urząd Statystyczny będzie pytał m.in. o: wiek, płeć, zatrudnienie, wykształcenie, ewentualną niepełnosprawność, pokrewieństwo, a także narodowość.

Będziemy się pytali do jakiej grupy narodowej dana osoba należy, jak również język, jakim się posługuje w domu - uściślał Jerzy Auksztol, zapewniając przy tym, że wszelkie dane ze spisu próbnego nie będą publikowane, zaś informacje zbierane w spisie powszechnym służą wyłącznie celom statystycznym.

Jak przypomnieli sierakowiccy radni właśnie pytanie o narodowość wzbudziło wiele kontrowersji w poprzednich spisach. Pod wpływem nacisków różnych środowisk, w tym kaszubskich, zmieniono zapisy, aby umożliwiały wybór narodowości oraz przynależności etnicznej. Niemniej, co podkreślał dyrektor Urzędu Statystycznego w Gdańsku, właśnie w tym celu ma być przeprowadzony spis próbny - aby rozeznać się w problemach, które mogą wystąpić podczas przedsięwzięcia.

- Zachęcam Państwa do uczestnictwa w spisie próbnym po to, żebyśmy zebrali wszelkiego rodzaju wątpliwości. Zobowiązuję się też, po przeprowadzeniu spisu próbnego, przyjechać do Państwa i odpowiedzieć na wszelkiego rodzaju pytania - mówił dr hab. Jerzy Auksztol.

Na zakończenie dyrektor gdańskiego Urzędu Statystycznego przekazał jeszcze na ręce wójta Tadeusza Kobieli dwie publikacje dotyczące historii Polski w liczbach, przygotowywane właśnie na podstawie danych ze spisu. Pozycje będą dostępne w bibliotece gminnej.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

polecane: Flesz - Ukraińcy chcą więcej zarabiać

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie