Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Siedzisz na bezrobociu i nie szukasz pracy? Możesz stracić zasiłek dla bezrobotnych. Tego chcą pracodawcy!

js
Bezrobotni, którzy nie chcą szukać pracy, nie powinni otrzymywać wysokich zasiłków - tego chce Konfederacja Lewiatan.
Bezrobotni, którzy nie chcą szukać pracy, nie powinni otrzymywać wysokich zasiłków - tego chce Konfederacja Lewiatan. K_kapica_afk
Konfederacja Lewiatan planuje zmiany w zasiłkach dla bezrobotnych. Pracodawcy chcą, żeby prawo do zasiłku było zależne od aktywnego poszukiwania pracy. Jeśli bezrobotny nie siedzi bezczynnie, powinien dostawać wyższe świadczenia. W ten sposób Lewiatan chce walczyć z tzw. „etatowym bezrobociem”.

Oczywiście wypłata wyższych świadczeń kończyłaby się szybciej. Aktywnie poszukujący pracy – w obecnej sytuacji gospodarczej – nie powinni mieć problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Monika Fedorczuk, ekspertka Konfederacji Lewiatan: „Prawo do zasiłku należy łączyć nierozerwalnie z wymogiem aktywnego poszukiwania pracy i objęciem aktywizacją zawodową. Okres pobierania zasiłku nie może być okresem bierności zawodowej. Dodatkowy postulat to usunięcie zachęt dla osób faktycznie biernych albo pracujących w szarej strefie, a rejestrujących jako osoba bezrobotna wyłącznie po to, żeby uzyskać ubezpieczenie zdrowotne. Należy zatem zmienić przepisy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.”

Wyższe świadczenia to lepsza motywacja

Konfederacja Lewiatan postuluje, żeby kwota świadczenia dla bezrobotnego była nieco inaczej obliczana. Zdaniem pracodawców należy ją powiązać z wysokością minimalnego wynagrodzenia oraz utraconego dochodu obliczanego na podstawie średniego miesięcznego wynagrodzenia. Tego typu obliczenia pozwolą na wskazanie adekwatnej stopy zastąpienia – w zależności od stażu pracy oraz wysokości uzyskiwanego wynagrodzenia. Według Lewiatana nie może dochodzić do sytuacji, gdy bezrobotny uważa, że zasiłek jest bardziej opłacalny niż stałe zatrudnienie.

Poza tym Konfederacja proponuje skrócenie maksymalnego okresu pobierania zasiłku do 180 dni. Po 3 miesiącach wysokość zasiłku miałaby być zmniejszana. Pracodawcy uważają, że w ten sposób uda się zmotywować bezrobotnych do szukania pracy.

W innych krajach wysokość zasiłku jest ustalana na podstawie dwóch zmiennych:

  • obliczenia opierają się na kwocie utraconego wynagrodzenia (wyższa kwota zasiłku dla tych, którzy uzyskiwali wyższe dochody);
  • obliczenia opierają się na wskaźnikach makroekonomicznych (przeciętne wynagrodzenie) oraz normach prawnych (minimalne wynagrodzenie).
W galerii przedstawiamy listę zawodów, które w raportach o przyszłej automatyzacji pojawiają się najczęściej.Zobacz na kolejnych slajdach >>>

Te zawody znikną z rynku pracy! Sprawdź, czy Twoja profesja ...

Ile aktualnie wynosi zasiłek dla bezrobotnych?

Obecnie zasiłek dla bezrobotnych jest ustalany kwotowo. Jego wysokość reguluje ustawa. W Polsce wysokość świadczeń nie zależy od wysokości utraconych dochodów. Do obliczeń używa się jedynie stażu pracy poprzedzającego okres bezrobocia. Dla tych, którzy pracowali co najmniej 20 lat, kwota zasiłku jest podwyższana do 120%. Bezrobotni mający staż pracy krótszy niż 5 lat uzyskują 80% świadczenia.

Kwota zasiłku wynosi obecnie:

  • 823,60 zł na miesiąc w okresie pierwszych 90 dni posiadania prawa do zasiłku,
  • 646,70 zł na miesiąc w okresie po pierwszych 90 dniach od uzyskania prawa do zasiłku.

Jak długo można pobierać zasiłek dla bezrobotnych?

Obowiązujące przepisy wskazują, że zasiłek dla bezrobotnych przysługuje przez okres od 6 do 12 miesięcy. Mogą go pobierać osoby, które spełniają określone wymogi zapisane w Ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

W powiatach, które mają szczególnie wysoką stopę bezrobocia, zasiłek dla bezrobotnych może być wypłacany do 365 dni. Dłużej świadczenia mogą też pobierać osoby bezrobotne, które skończyły 50 r. ż. I mają przynajmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku (ewentualnie utrzymują dziecko, które nie ukończyło 15 lat).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki