Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sieć szpitali na Pomorzu. Wojewoda: "Celem tej reformy jest pacjent"

Jolanta Gromadzka-Anzelewicz
Konferencja prasowa na temat sieci szpitali na Pomorzu. Od lewej: dyrektor Pomorskiego NFZ Elżbieta Rucińska-Kulesz i wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia
Konferencja prasowa na temat sieci szpitali na Pomorzu. Od lewej: dyrektor Pomorskiego NFZ Elżbieta Rucińska-Kulesz i wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Przemysław Świderski
Kompleksowa opieka nad pacjentem, lepsza dostępność do poradni przyszpitalnych oraz zapewnienie korzystniejszych warunków funkcjonowania szpitali – to główne cele utworzenia sieci szpitali czyli systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej – przekonywali podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim wojewoda pomorski Dariusz Drelich oraz dyrektor Pomorskiego NFZ Elżbieta Rucińska-Kulesz.

Konferencja miała związek z opublikowaną we wtorek, 27.06.2017 r. listą szpitali, które od 1 października br. zaczną funkcjonować w ramach sieci. Wpisano na nią 25 szpitali szczebla powiatowego, wojewódzkiego, ogólnopolskiego oraz szpitale specjalistyczne. Poza siecią znalazło się 16 podmiotów, z których cześć będzie jeszcze mogła ubiegać się o finansowanie ze środków publicznych w ramach konkursów, które zamierza jeszcze ogłosić Pomorski NFZ. W sieci się nie znalazły, bo w rozumieniu ustawy nie są szpitalami. Według NFZ - w sieci znalazły się szpitale szczególnie ważne dla zapewnienia pacjentom równego dostępu do świadczeń zdrowotnych.

Zobacz: Sieć szpitali na Pomorzu ostatecznie ustalona [LISTA SZPITALI]

- Celem tej reformy jest pacjent, który ma przestać oznaczać dla szpitala jedynie jednostką chorobową, procedurę i fakturę – tłumaczy wojewoda Drelich. - Chcemy by szpitale oferowały chorym opiekę kompleksową.

Celem tej reformy jest pacjent, który ma przestać oznaczać dla szpitala jedynie jednostką chorobową, procedurę i fakturę – tłumaczy wojewoda Drelich. - Chcemy by szpitale oferowały chorym opiekę kompleksową.

Ideą wprowadzonych zmian jest koordynacja całego procesu leczenia pacjenta, który zostaje skierowany do szpitala. Szpitale
w sieci są zobowiązane zagwarantować pacjentom nie tylko leczenie szpitalne, ale także dostęp do poradni specjalistycznych oraz rehabilitacji. Z kolei przychodnie nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej będą funkcjonować obok Szpitalnych Oddziałów Ratunkowych i izb przyjęć, dzięki czemu znacząco poprawi się dostęp do tych świadczeń.

Sieć szpitali - finansowanie

Podstawą finansowania szpitali w sieci jest ryczałt, którego wysokość jest wyliczana na podstawie liczby i struktury sprawozdanych w poprzednim okresie świadczeń. W pierwszym kwartale funkcjonowania sieci brane będą pod uwagę świadczenia wykonane przez szpital w 2015 roku, ale według ceny obowiązującej na dzień wejścia w życie PSZ. Ryczałt jest wyliczony według wzoru określonego w rozporządzeniu ministra zdrowia, który jest jednakowy dla wszystkich szpitali. Nie oznacza to jednak, że szpital będzie mógł wydawać pieniądze na co zechce. To, co robi będzie nadal monitorowane, jednak obciążenie lekarzy czynnościami administracyjnymi powinno radykalnie się zmniejszyć. Chodzi o to, by środki publiczne wydawane były racjonalnie.

- Dodatkowo, zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, do odrębnego finansowania zostały wydzielone 24 procedury szczególnie istotne z punktu widzenia zabezpieczenia potrzeb pacjentów np. porody, zawały serca, programy lekowe, endoprotezy stawu biodrowego i kolanowego czy świadczenia związane z leczeniem onkologicznym itp. - dodaje dyrektor Elżbieta Rucińska-Kulesz.

Czytaj też: Minister zdrowia promował w Gdańsku sieć szpitali [ZDJĘCIA]

Sieć szpitali - konkursy na świadczenia

Co do konkursów na świadczenia, których może zabraknąć, to Pomorski NFZ może je ogłosić dopiero po zmianie planu finansowego, co powinno nastąpić ok. połowy lipca. Decyzja w tym względzie należy jednak do ministra finansów i tego, na ile uwolni środki z rezerwy i funduszu zapasowego NFZ.

Dopiero po podziale uwolnionych środków między poszczególne oddziały Pomorski NFZ będzie wiedział na co sobie może pozwolić. Dziś ich wysokość nie jest jeszcze znana. Jak zapewnia dyrektor Rucińska-Kulesz – potrzeby pacjentów, które są niezbędne w przeliczeniu na 10 tys. mieszkańców będą zagwarantowane.


Co mają zrobić pacjenci czekający w kolejce na zabiegi w placówkach, które nie znalazły się w sieci? Czytaj od czwartku w serwisie plus.dziennikbaltycki.pl

Zobacz też: K. Radziwiłł: Kolejki się zredukują. Wprowadzenie sieci szpitali uporządkuje sytuację na SOR-ach

[TVN24]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki