18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sfinks w Dworze Artusa. Odtworzyli rzeźbę zaginioną w czasie wojny ZDJĘCIA

Marek Adamkowicz
Do odtworzenia są figury Diany, dwóch nimf oraz dwóch psów. Na razie - do Dworu Artusa powróci rzeźba przedstawiająca sfinksa. To replika dzieła zaginionego w czasie II wojny światowej.

- Wiadomo, że w obawie przed działaniami wojennymi wyposażenie dworu zostało ewakuowane. Niestety, nie wszystko udało się odnaleźć po wojnie. Część trafiła prawdopodobnie do Związku Radzieckiego, dlatego zmuszeni jesteśmy wykonywać kopie brakujących elementów. Tak też się stało z rzeźbą, która wedle tradycji nazywana jest sfinksem, chociaż bardziej przypomina chimerę - tłumaczy Krzysztof Jachimowicz z Muzeum Historycznego Miasta Gdańska.

Autorem dzieła jest Stanisław Wyrostek, który wcześniej odtwarzał już zaginione elementy z Dworu Artusa, m.in. kapitele z boazerii. Rzeźba stanowi część tzw. grupy Akteona. Grupa ta obrazuje antyczną opowieść o myśliwym, który goniąc za jeleniem przypadkowo zobaczył kąpiącą się nago Dianę, boginię łowów i przyrody. Za karę został przemieniony w jelenia, aby zginąć rozszarpany przez własne psy. W grupie Akteona sfinks personifikuje okrucieństwo.

- Do odtworzenia są jeszcze figury Diany, dwóch nimf oraz dwóch psów - wylicza Krzysztof Jachimowicz. - Trudno powiedzieć, kiedy doczekamy się ich powrotu. Wszystko rozbija się o koszty, a te są niemałe.

Przykładowo, wykonanie sfinksa kosztowało 16 tys. zł, czyli 4 tys. euro. Pieniądze zebrali członkowie działających bractw w Dworze Artusa. Należą do nich gdańszczanie, w tym również ci, którzy na skutek wyniku II wojny światowej zmuszeni zostali do opuszczenia Gdańska i osiedli w Niemczech. Bractwa noszą historyczne nazwy: św. Krzysztofa, św. Reinholda, Trzech Króli oraz Malborskie. Oficjalne przekazanie rzeźby odbędzie się w sobotę przy okazji tzw. uczty wójta.

Uroczystość nawiązuje do średniowiecznego rytuału, podczas którego następuje zmiana przewodniczącego (wójta) bractwa. Tym razem w spotkaniu wezmą udział członkowie bractwa św. Krzysztofa. Uwaga! Uroczystość ma charakter zamknięty.
[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki