MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Sezon na kleszcze trwa w najlepsze! Gdzie występują? W jaki sposób je wyciągać? Jak się przed nimi uchronić? Sprawdź!

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Od wielu tygodni do czynienia mamy z kleszczami, które mogą przenosić groźne choroby. Niektórzy eksperci uznają kleszcze za jedno z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy materiał, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące kleszczy. Czym są? Gdzie możemy mieć z nimi do czynienia? Jak wyjąć kleszcza? Jak się przed nimi ustrzec? Sprawdź poniżej!
Od wielu tygodni do czynienia mamy z kleszczami, które mogą przenosić groźne choroby. Niektórzy eksperci uznają kleszcze za jedno z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy materiał, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące kleszczy. Czym są? Gdzie możemy mieć z nimi do czynienia? Jak wyjąć kleszcza? Jak się przed nimi ustrzec? Sprawdź poniżej! Pixabay
Od wielu tygodni do czynienia mamy z kleszczami, które mogą przenosić groźne choroby. Niektórzy eksperci uznają kleszcze za jedno z największych zagrożeń w naszej strefie klimatycznej. Specjalnie dla Was przygotowaliśmy materiał, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje dotyczące kleszczy. Czym są? Gdzie możemy mieć z nimi do czynienia? Jak wyjąć kleszcza? Jak się przed nimi ustrzec? Sprawdź poniżej!

Kleszcze – co to za stworzenia?

Kleszcze to pajęczaki, należące do tej samej rodziny co roztocza. Dorosły osobnik posiada cztery pary odnóży i rozwinięty aparat żądlący, który umożliwia przeżycie kleszczom. To właśnie za jego pośrednictwem kleszcz kąsa ofiarę i pobiera odrobinę krwi. W przeciwieństwie do komarów – potrzebuje znacznie więcej krwi.

Kleszcz przyczepiony do ofiary może żerować na niej aż 15 dni.

Warto wspomnieć, że na świecie rozpoznaje się blisko 900 różnych gatunków kleszczy. Na terenie Europy zamieszkuje ich jedynie 80, a w Polsce około 19.

Gdzie możemy spotkać kleszcze?

Kleszcze można spotkać głównie w lasach, parkach i na łąkach. Pajęczaki te świetnie adaptują się do warunków otoczenia, co oznacza, że niestraszne są im niskie czy wysokie temperatury. Niegdyś spotykane tylko w lasach liściastych – dzisiaj obecne też w miejskich trawach.

Warto jednak rozwiać dotychczasowe stereotypy. Kleszcze nie spadają z drzew. Wspinają się na trawy i krzewy nawet na wysokość 150 cm. To właśnie tam czyhają na swoje potencjalne ofiary. Pajęczaki te najaktywniejsze są w godzinach przedpołudniowych oraz wieczorem.

Kleszcze zazwyczaj przyczepiają się do miejsc, w których skóra jest najcieńsza, czyli za uszami, w pachwinach, pod biustem, pod kolanami oraz na karku.

Jak to możliwe, że ukąszenie nie boli?

Odpowiedź na to pytanie jest prosta, bowiem pajęczaki te wbijając się w tkankę skórną, wpuszczają substancje przeciwzapalne i znieczulające.

ZOBACZ TAKŻE: Smartfony przyciągają kleszcze! Naukowcy ostrzegąją: lepiej zostaw komórkę w domu, jeśli idziesz z dziećmi do lasu

Kiedy kleszcze są najniebezpieczniejsze?

Kleszcze aktywują się, gdy temperatura osiągnie pułap 7 stopni Celsjusza. W Polsce sezon kleszczowy rozpoczyna się wiosną, a kończy pod koniec jesieni. Jednakże w obecnej sytuacji klimatycznej, kiedy zimy są krótsze i o wiele łagodniejsze – sezon kleszczowy może rozpocząć się już w styczniu.

Jak dochodzi do użądlenia?

Zazwyczaj mowa o ukąszeniu, jednak najtrafniejszych określeniem jest użądlenie. Bowiem kleszcz przyczepia się do powierzchni skóry aparatem gębowym podobnym do nożyc i nakłuwa ją ostrym żądłem. To właśnie dzięki temu ostatniemu wysysa krew z ofiary.

Co robić, gdy znajdziemy u siebie kleszcza?

Jeśli po spacerze zauważycie, że w miejscach najbardziej narażonych pojawił się odstający, czarny punkt, możecie być pewni, że to kleszcz. Co robić w takiej sytuacji?

Na pewno nie wpadać w panikę! Zlokalizowanie kleszcza na ciele nie jest równoznaczne z tym, że zostaliśmy zakażeni jakąś chorobą. Koniecznie trzeba usunąć wgryzionego w skórę kleszcza i to w jak najszybszym czasie. Do tego niezbędna będzie pęseta lub specjalne urządzenie do wyciągania kleszczy. Warto jednak przed tą czynnością porządnie zdezynfekować ręce, tak aby rana nie miała kontaktu z zarazkami.

Wyciągając kleszcza pamiętaj, aby chwycić go pęsetą jak najbliżej skóry. W ten sposób nie rozgnieciemy go, a to mogłoby skutkować tym, że do naszego krwiobiegu przedostaną się substancje pochodzące z wnętrza pajęczaka. Po chwyceniu intruza, zdecydowanych ruchem go wyciągamy. Następnie dezynfekujemy ranę i obserwujemy to miejsce przez najbliższe kilka dni. Jeśli pojawi się rumień, który będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Ukąszenie kleszcza – czego nie robić?

Pod żadnym pozorem nie zdrapuj kleszcza! Może to doprowadzić do zniszczenia odwłoku pajęczaka i rozlania się jego wnętrzności. Nie można też wyciskać ani wyciągać go paznokciami, bowiem istnieje prawdopodobieństwo, że urwiemy tylko jego część, a reszta nadal będzie w naszej skórze.

Kiedyś mówiono, że kleszcza trzeba posmarować tłustą substancją po to, aby łatwiej usuwało się pasożyta ze skóry. Nieprawda! Smarowanie pajęczaka substancjami spowoduje, że odetniemy mu jedynie dopływ do powietrza, co może prowadzić do wymiotów.

Jak ustrzec się przed ukąszeniem kleszcza?

Zapewne wszystkich nas interesuje odpowiedź na pytanie: Jak zapobiec ukąszeniom? Warto zwrócić uwagę na strój, w którym udajemy się na spacer. Wskazane jest ubranie długich spodni i koszulki z długim rękawem. Na wierzch warto nałożyć cienką kurtkę z kapturem.

WAŻNE! Kleszcze są ślepe, dlatego też kolor ubrania nie ma znaczenia.

Po powrocie ze spaceru należy zdjąć ubrania i dokładnie obejrzeć ciało. Najlepiej wziąć prysznic.

Choroby wywoływane przez kleszcze

Warto wspomnieć, że użądlenie przez kleszcza może doprowadzić do kilku ciężkich chorób, oto najczęściej spotykane:

Kleszczowe zapalenie mózgu (KZM)

Kleszczowe zapalenie mózgu to choroba spowodowana przez wirusa KZM. Objawia się zapaleniem opon mózgowo-rdzeniowych lub zapaleniem mózgu. Może być śmiertelne.

Borelioza

Borelioza to choroba zakaźna powodowana przez bakterię Borrelia burgdorferi. Może ona zaatakować skórę, układ nerwowy, stawy, serce, narząd wzroku.

Anaplazmoza i inne riketsjozy

Riketsjozy to choroby zwierząt i ludzi wywołane przez grupę bakterii należących do riketsji, są one: gram ujemne G (-), obligatoryjnie wewnątrzkomórkowe, nie posiadają ściany komórkowej, gdyż nie produkują lipopolisacharydów (LPS) i glikopeptydów, wymagają transmisji poprzez wektor.

Gorączka Q

Gorączka Q to choroba, która może przenosić się ze zwierząt na ludzi. Kleszcz żerując na zakażonym zwierzęciu, wraz z odchodami pozostawia na skórze patogeny, które szybko wysychając, stanowią składnik pyłu i kurzu na sierści zwierząt żywych, jak i produktów pochodzących od zakażonych zwierząt. Do zakażenia u ludzi może dochodzić głównie przez wdychanie skażonego aerozolu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki