Sezon grzewczy 2022. Co jest główną przyczyną zatruć tlenkiem węgla? Jak uniknąć zaczadzenia radzi Państwowa Straż Pożarna

Krzysztof Dunaj
Krzysztof Dunaj
Udostępnij:
W sezonie jesienno-zimowym, czyli od początku października do końca marca, na terenie Polski wzrasta m.in. ryzyko powstania pożarów. Ponadto w okresie tym dochodzi do większej liczby zatruć tlenkiem węgla. Skąd się bierze czad i dlaczego jest taki niebezpieczny? Państwowa Straż Pożarna odpowiada i radzi, jak uniknąć zaczadzenia.

Sezon grzewczy potrwa do 31 marca 2022 roku. W okresie tym warto zadbać o systematyczne przeglądy i czyszczenie przewodów kominowych. Ważne jest również sprawdzenie instalacji wentylacyjnej.

Źródłem emisji tlenku węgla są urządzenia grzewcze opalane drewnem, węglem, gazem oraz olejem opałowym. Państwowa Straż Pożarna rekomenduje więc instalowanie czujek dymu i tlenku węgla. Osobom starszym, które nie są w stanie samodzielnie zamontować czujek lub wymienić baterii, straż pożarna służy pomocą.

Przydatność czujki tlenku węgla jest nieoceniona. To właśnie ona 10 stycznia br. w Gdańsku na ul. Schuberta w budynku jednorodzinnym zaalarmowała mieszkańców. W wynik zdarzenia 3 osoby zostały poszkodowane w wyniku zatrucia tlenkiem węgla, ale przytomne zabrał Zespół Ratownictwa Medycznego. Czujka alarmuje, dając czas na ewakuację.

Jak informuje Państwowa Straż Pożarna czad, czyli tlenek węgla powstaje podczas procesu niecałkowitego spalania materiałów palnych. Ma silne własności toksyczne, jest lżejszy od powietrza, dlatego też gromadzi się głównie pod sufitem. Dla ludzi jest bardzo problematyczny, ponieważ czad oszukuje zmysły. Według statystyk co czwarty Polak myśli, że czad można rozpoznać po zapachu lub dymie. Trzeba pamiętać, że tlenek węgla jest bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku. Zatrucie nim może m.in. uszkodzić wzrok oraz węch.

Jak uniknąć zaczadzenia?

Przede wszystkim systematyczne czyszczenie, sprawdzanie szczelności oraz wykonywanie przeglądów technicznych przewodów kominowych pozwala na zmniejszenie ryzyka zatrucia się tlenkiem węgla. Nie wolno zasłaniać ani przykrywać urządzeń grzewczych, a także zaklejać kratek wentylacyjnych. Przy wymianie okien na nowe trzeba sprawdzić poprawność działania wentylacji - nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku. W konsekwencji mogą pogarszać wentylację.

Objawy zatrucia tlenkiem węgla

Jeżeli chodzi o nasze samopoczucie, musimy pamiętać, że objawy takie jak bóle i zawroty głowy, duszność, senność, osłabienie, przyspieszona czynność serca, mogą oznaczać, że ulegamy zatruciu tlenkiem węgla. W takiej sytuacji bezzwłocznie należy przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy. Dobrze jest też zasięgnąć porady lekarskiej.

Usuwanie zanieczyszczeń z przewodów dymowych i spalinowych

W obiektach, w których odbywa się proces spalania paliwa stałego, ciekłego lub gazowego, usuwa się zanieczyszczenia z przewodów dymowych i spalinowych:

  • cztery razy w roku w domach opalanych paliwem stałym (np. węglem, drewnem),
  • dwa razy w roku w domach opalanych paliwem ciekłym i gazowym,
  • co najmniej raz w miesiącu, jeżeli przepisy miejscowe nie stanowią inaczej od palenisk zakładów zbiorowego żywienia i usług gastronomicznych,
  • co najmniej raz w roku usuwamy zanieczyszczenia z przewodów wentylacyjnych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie