Setki tysięcy złotych trafiały na złe konta? Prokuratura zajmuje się gdańską szkołą w Nowym Porcie

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Prokuratura sprawdza, czy w SP nr 55 w Nowym Porcie dochodziło do nieprawidłowości
Prokuratura sprawdza, czy w SP nr 55 w Nowym Porcie dochodziło do nieprawidłowości Google Street View
W Szkole Podstawowej numer 55 w Nowym Porcie doszło do malwersacji finansowych? Prokuratura Rejonowa w Oliwie została zawiadomiona sprawie przelewu ok. 370 tysiąca złotych, które miały trafiać na "niewłaściwe konta".

- Jak na razie nikt nie usłyszał zarzutów, sprawa jest na bardzo wczesnym etapie - mówi prok. Maciej Chełstowski, szef Prokuratury Rejonowej Gdańsk-Oliwa. - Zawiadomienie wpłynęło do nas w piątek, 22 lipca. Dotyczy ono nieprawidłowości w wydatkowaniu środków przeznaczonych na funkcjonowanie szkoły numer 55 w Nowym Porcie - tłumaczy prok. Chełstowski.

Prokurator informuje, że z treści zawiadomienia wynika iż istnieje "uzasadnione podejrzenie" tego iż dwie pracownice odpowiedzialne za finanse szkoły, "mogły dopuścić się nieprawidłowości w wydatkowaniu środków". - Kierując je na niewłaściwe konta bankowe. Będziemy sprawdzać do kogo należą te konta. Jedno z tych kont miało rzeczywiście należeć do jednej ze wspomnianych kobiet. Co z pozostałymi - to zostanie przez nas sprawdzone - mówi szef prokuratury w Oliwie.

Cały proceder - mówi prokurator - według zawiadomienia miał trwać od 2014 do 2016 roku. - Na tę chwilę jesteśmy na wstępnym etapie, wykonywane są czynności sprawdzające - mówi prok. Chełstowski. - Przed nami dopiero przesłuchanie osoby zawiadamiającej i gromadzenie materiałów - podsumowuje.

W sprawie oświadczenie wydało miasto:

Oświadczenie
w sprawie finansowych nieprawidłowości w Szkole Podstawowej nr 55 w Gdańsku

Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 55 w Gdańsku Bożena Tempska wraz z aktualną główną księgową odkryła nieprawidłowości w prowadzeniu finansów placówki. Wykryte naruszenia zgłosiła organowi prowadzącemu oraz złożyła zawiadomienie do Prokuratury Rejonowej Gdańsk Oliwa o możliwości popełnienia przestępstwa przez pracowników szkoły. Operacje finansowe, które budzą wątpliwości opiewają na sumę około 370 tys. zł. W poniedziałek 25 lipca dyrektor szkoły rozwiązała umowę o pracę bez okresu wypowiedzenia z pracownicą księgowości. Wcześniej zablokowany został jej dostęp do systemu obsługi finansowej oraz konta bankowego szkoły.

Jestem głęboko poruszony sytuacją, która miała miejsce w Szkole Podstawowej nr 55 w Gdańsku. Dzięki szybkiej i zdecydowanej reakcji dyrektor szkoły udało się wykryć nieprawidłowości w dysponowaniu środkami publicznymi przez pracownicę księgowości. Uruchomiliśmy już niezbędne kontrole finansowe. Do czasu wyjaśnienia sprawy przez prokuraturę nie będziemy komentować zaistniałej sytuacji .

Jednocześnie apeluję do dyrektorów placówek oświatowych, aby zweryfikowali procedury wykonywania przelewów wychodzących z kont bankowych, gdyż to właśnie oni odpowiadają za sprawy finansowe.

Zastępca Prezydenta Miasta Gdańska ds. Polityki Społecznej

Piotr Kowalczuk

Więcej o sprawie przeczytasz w czwartkowym (28.07.2016r.) papierowym wydaniu "Dziennika Bałtyckiego".

szymon.zieba@polskapress.pl

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
kryśka

Musiałam zabrać stamtąd dziecko po tym, jak trochę starsi bez oporów i bez konsekwencji gnębili młodszych.

Z
ZUZA

Wzorowa Szkoła,prowadzona przez p.Tempską ,z wiarą dla ludzi,szacunkiem dla uczniów,ideałów humanizmu i otwartości na Świat i wystarczy ktoś..., kto też chce mienić się człowiekiem... Nie obrażę zwierząt.

o
olo

A za co bierze grubą kasę piotr kowalczuk? Czasami nie za nadzór szkoły? Padalec!

Dodaj ogłoszenie