Setki nieważnych świadectw! Wiceprezydent Gdańska apeluje o ich szybką wymianę

Anna Mizera-Nowickaanna.mizera@polskapress.plZaktualizowano 
Do naszej redakcji dotarły informacje o przynajmniej czterech gdańskich szkołach, które wystawiły swoim uczniom nieważne świadectwa. To ogromny problem szczególnie dla tych, którzy właśnie ukończyli swoją placówkę i biorą udział w rekrutacji. Komisje rekrutacyjne złych świadectw mogą nie przyjąć. Wiceprezydent zaapelował do dyrektorów szkół o jak najszybszą wymianę dokumentów.

"Czy to prawda, że wszystkie świadectwa wydawane w Gdańsku są nieważne?" - pytają na jednym z portali społecznościowym rodzice uczniów. Martwią się szczególnie ci, których pociechy właśnie biorą udział w rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych czy wyższych.

- Dzwoniła do mnie mama jednego z moich uczniów. Była zdezorientowana i zła. Okazuje się, że syn chciał już w piątek złożyć papiery do wybranego przez siebie liceum i mu powiedzieli, że jego świadectwo jest nieważne. Szybko to sprawdziliśmy. Okazuje się, że wszystkie świadectwa wydane w naszej szkole nie mają wpisanych odpowiednich symboli. Ta zmiana weszła w życie od tego roku, a ktoś u nas to przegapił - przyznaje anonimowo nauczyciel z jednej z gdańskich szkół. - Podobno komisje rekrutacyjne nie robią problemów. Niby nawet przedłużą terminy rekrutacji. Ale tak czy inaczej zamieszanie jest, bo setki świadectw trzeba pozmieniać.

Zdenerwują się głównie ci, którzy zaplanowali, że w pierwszych dniach wakacji złożą do wymarzonych szkól dokumenty i od razu wyjada na wakacje. Wszystko wskazuje na to, że nie będą się mogli ruszyć z Gdańska, dopóki nie wymienią świadectw.

O problemach informują też władze Gdańsk. Wiceprezydent w tej sprawie wydał już apel do dyrektorów szkół:
- W związku z docierającymi do organu prowadzącego informacjami o możliwych sytuacjach wydania przez placówkę oświatową świadectwa szkolnego z nieaktualną treścią - której nadruk na czysty właściwy druk nie uwzględnia Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 18 stycznia 2017 r. w sprawie świadectw, dyplomów państwowych i innych druków szkolnych – polecam wszystkim Państwu sprawdzenie wzorów w systemie - napisał Piotr Kowalczuk w liście do dyrektorów szkół. - W przypadku, gdyby okazało się, że popełniono błąd, przypominam, że obowiązkiem Dyrektora placówki jest dokonanie skutecznej wymiany tych dokumentów i dotarcie do każdego ucznia, któremu został wydany niewłaściwy dokument.

Wiceprezydent prosi też o "potraktowanie tej sytuacji szczególnie pilnie, gdyż np. uczniowie kończący szkołę ponadgimnazjalną składają już dokumenty na uczelnie wyższe". Tłumaczy też z czego mogły wynikać pomyłki... - Zdajemy sobie sprawę, że w ostatnich miesiącach przechodziliśmy wiele zmian w przepisach oraz bardzo intensywnie przygotowywaliśmy się do wdrożenia tzw. reformy systemu oświaty, zatem tego typu niedopatrzenie jest bardziej prawdopodobne, ale najważniejsze aby teraz zweryfikować dokumenty i ewentualnie szybko i sprawnie zadziałać - pisze.

Poprawny wzór świadectwa 2017

Głos w sprawie zabrali także specjaliści z Instytutu Badań Edukacyjnych:

- Uczniowie odebrali świadectwa szkolne, na nich po raz pierwszy pojawił się napis PRK, a obok niego cyfra. To dość ważna informacja, która informuje na jakim poziomie są kwalifikacje posiadacza tego dokumentu. Wszystko ma związek z wprowadzeniem Polskiej Ramy Kwalifikacji. To jest narzędzie, które pozwala porównywać wiedzę i umiejętności. Tym samym uczeń, który żegna się z gimnazjum, znajdzie na swoim świadectwie napis „PRK II”. Ukończenie liceum czy technikum oznacza kwalifikacje na poziomie trzecim. Chyba, że uczeń zdał maturę, wtedy na jego świadectwie pojawi się napis „PRK IV” - tłumaczy Kamil Szwarbuła, rzecznik prasowy IBE.

Dodaje, że podobne oznaczenia będą znajdować się na dyplomach ukończenia szkół wyższych. Licencjat czy inżynier to kwalifikacja na poziomie szóstym, magister i magister inżynier na poziomie siódmym, natomiast doktorat – na ósmym.

- Co ważne, Polska Rama Kwalifikacji jest przypisana do Europejskiej Ramy Kwalifikacji, w której funkcjonują wszystkie kraje Unii Europejskiej. Oznacza to, że pracodawca od Rovaniemi po Limassol, od Porto po Hrubieszów, może swobodnie porównywać kwalifikacje swoich pracowników lub kandydatów do pracy, bez względu na to, z którego europejskiego kraju pochodzą - informuje rzecznik IBE.

Więcej informacji można znaleźć na portalu www.kwalifikacje.gov.pl

Gorąca dyskusja na temat wzorów trwa na Facebooku:

Jakie oznaczenia powinny się znajdować na świadectwach? Warto to sprawdzić:

WYKAZ WZORÓW ŚWIADECTW, DYPLOMÓW PAŃSTWOWYCH I INNYCH DRUKÓW SZKOLNYCH (zamieszczony na stronie Kuratorium Oświaty w Gdańsku)

Jakie oznaczenia powinny się znaleźć w lewym dolnym rogu świadectwa?

Świadectwa szkolne promocyjne szkoły podstawowej

  • MEN-I/1/2 dla uczniów klas I–III szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lub znacznym
  • MEN-I/2-SZ/2 dla uczniów klas I–III szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących uzupełniający plan nauczania
  • MEN-I/2a-SZ/2 dla uczniów klas I–III szkół podstawowych przy przedstawicielstwach dyplomatycznych, urzędach konsularnych i przedstawicielstwach wojskowych Rzeczypospolitej Polskiej, realizujących ramy programowe kształcenia uzupełniającego dla szkolnych punktów konsultacyjnych oraz plan nauczania uzupełniającego
  • MEN-I/3a/2 dla uczniów klas IV i V szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży
  • MEN-I/3a-w/2 dla uczniów klas IV i V szkoły podstawowej dla dzieci i młodzieży – z wyróżnieniem MEN-I/4/2 dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualną w stopniu umiarkowanym lu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 12

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

a
aka

A jeśli to - jak pisano wyżej - błąd systemu????? To też karać nauczycieli? no pewnie, dziś u nas leje - to też wina nauczycieli. ....

a
aka

Racja, mogę potwierdzić. U nas było to samo!

o
one

Tu zawiódł system pewnego programu komputerowego do pisania świadectw, którego używa pół Polski. Administrator nie wprowadził stosownych zmian w programie zgodnych z nowym rozporządzeniem. Ilość nieważnych świadectw można liczyć już w tysiącach

X
Xyz

Mieszkam w Bydgoszczy i w tym roku skończyłam gimnazjum i mam ten sam problem.

J
Jukon

Bredzisz człowieku, to początek dobrej zmiany!

z
zbyszek

Przecież od ponad 1,5 roku pis rządzi, tzn. uprawia nierząd w tym kraju

e
elf

Błędy uczniów są sankcjonowane. Skutkami mającymi wpływ na życie. Błędy dyrektorów i nauczycieli też powinny.

p
prawda

Wymienić ale dyrektorów z nadania PO. Tych kundli szkodników wszędzie się namnożyło.

M
Marvyn Cox

Na ulice warczeć o podwyżki pierwsi ale za to burdel pod dachem jak za starych czasów prl

g
gdanszczanin

Nonszalancja POwskich dyrektorów których broni Broniarz , czy też rzucicie się na PIS .

Z
Zbyszek

.

J
Jozef z Bazin

Wladze Gdanska i czesc nauczycieli tak zaciekle walczyly z min. Zalewska ze zapomnialy o obowiazkach wobec ucznow

Dodaj ogłoszenie