Seszele od podszewki - wszystko co warto wiedzieć przed...

  Seszele od podszewki - wszystko co warto wiedzieć przed wyjazdem!

  Materiał partnera zewnętrznego

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Seszele od podszewki - wszystko co warto wiedzieć przed wyjazdem!
  1/4
  przejdź do galerii
  Być może poznawanie bogactwa historii, kultury czy religii danego miejsca przed wyjazdem na urlop nie jest zbyt popularną praktyką, ale na pewno warto co nieco wiedzieć o danym kraju zanim spakujemy walizki i wsiądziemy do samolotu. To pozwoli na głębsze zrozumienie wszystkiego co tam zobaczymy, a na pewno pozwoli lepiej poznać i odczuwać tamtejszą kulturę, sztukę czy zwyczaje i rytuały religijne. Dostarczy również wskazówek co można a czego nie należy robić, warto więc przed wyjazdem wygospodarować chwilę i trochę poczytać. Poniższy tekst w krótki i przejrzysty sposób przedstawi najważniejsze elementy historii, kultury i religii wysp Seszeli!

  Historia nie taka nudna jakby się mogło wydawać!

  Na początkach swojego istnienia wyspy Seszeli były niezamieszkane i służyły piratom za schronienie pomiędzy kolejnymi napadami czy rozbojami. Były więc dla nich idealną, bezludną kryjówką. Europejczycy dowiedzieli się istnieniu wysp za sprawą Portugalczyków, którzy dotarli na Seszele jako pierwsi. Na początku XVII wieku u wybrzeży tych afrykańskich terenów zacumował statek Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Na kolejnych przybyszów nie trzeba było długo czekać - o tereny te walczyli również Francuzi. Z owocnym skutkiem bo na początku drugiej połowy XVIII wieku tereny seszelskich wysp zostały przez nich zajęte, a swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu ministrowi finansów Jeanowi Moreau de Sechelles. Przez jakiś czas wyspy były również pod władzą Wielkiej Brytanii, jednak stopniowo uzyskiwały autonomię, po to aby w drugiej połowie XX wieku rozpocząć proces demokratyzacji kraju. Aktualnie ustrój polityczny Seszeli to republika.

  Trochę geografii (i nie tylko) przed podróżą!

  Seszele leżą na wschód od kontynentu afrykańskiego, na Oceanie Indyjskim. Archipelag ten składa się z 115 wysp pochodzenia koralowego i wulkanicznego. Co ciekawe tylko 33 wyspy są zamieszkane, więc tereny Seszeli są idealnym miejscem dla miłośników tak zwanych “nie utartych szlaków” i zwolenników poznania etnicznego charakteru odwiedzanych turystycznie miejsc. Największą wyspą archipelagu jest Mahe, natomiast najwyższy szczyt to Morne Seychellois. Klimat Seszeli określa się jako wilgotny, równikowy, charakterystyczne są również wysokie temperatury przez cały rok. Jednak najlepiej na wyspy wybrać się w marcu lub kwietniu - wtedy jest tu najcieplej. Na Seszele warto się również wybrać ze względu na niezwykłą faunę i florę. Według Badań Banku Światowego, wyspy te zamieszkuje co najmniej 15 gatunków ptaków, 3 ssaków, 30 gadów i płazów oraz kilkuset gatunków ślimaków, owadów, pająków i innych bezkręgowców, które nie występują nigdzie indziej na świecie! Często można również spotkać żółwie lądowe i morskie, w tym żółwie olbrzymie.

  Kultura i religia Seszeli - pełna różnorodność!

  Wyspy Seszeli to obszar niezwykle zróżnicowany pod względem kulturowym, głównie ze względu na wiele wpływów z różnych stron świata: między innymi Wielkiej Brytanii, Francji czy Indii. Jest to widoczne zarówno w etnicznej mieszance ludności, ale i tamtejszej kuchni czy muzyce ludowej. Muzyka ta to połączenie dziedzictwa afrykańskiego, francuskiego, indonezyjskiego oraz polinezyjskiego, więc niezwykle ciekawa mieszanka!
  Mimo wspomnianej różnorodności etnicznej, Seszele są zamieszkiwane głównie przez Kreoli, czyli potomków francuskich kolonistów (stanowią oni niemal 90 % ogółu). Mniejszości to mieszkańcy Madagaskaru, Hindusi i Chińczycy. Jeżeli chodzi o zaludnienie, to najbardziej zaludnioną wyspą jest Mahe. Mieszkańcy seszelskich wysepek zajmują się głównie rybołówstwem i turystyką. Część osób pracuje również na porcie lotniczym właśnie we wspomnianej wyspie Mahe.

  Mieszkańcy Seszeli są osobami bardzo mocno zwracającymi uwagę na dbanie o środowisko naturalne i przyrodę. Skutkuje to wieloma obostrzeniami dotyczącymi zabudowań i pozwoliło na zachowanie naturalnego, pierwotnego charakteru wysp, dzięki któremu turyści mogą zachwycać się bogactwem niezwykłej flory i fauny tego miejsca.

  Większość mieszkańców Seszeli to wyznawcy religii rzymsko-katolickiej, nieco mniejsza grupa wyznaje anglikanizm. Również wyznawane religie wskazują na ogromny wpływ zarówno ze strony Francji jak i Wielkiej Brytanii. Około 1-2 % mieszkańców seszelskich wysp to wyznawcy islamu i hinduizmu.

  Informacje praktyczne przed wyjazdem

  Przed wyjazdem na Seszele szczepienia nie są obowiązkowe, jednak jak w przypadku każdej egzotycznej podróży zaleca się je zrobić. Warto wykonać szczepienie przeciw błonicy/tężcowi, którego koszt to około 80 zł, przeciw durowi brzusznemu (około 210 zł) oraz wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B - tutaj koszt to około 210 zł. To całkiem sporo, szczególnie, że bardzo rzadko jedziemy w egzotyczną podróż w pojedynkę. Jednak jak wiadomo na zdrowiu nie powinno się oszczędzać. Szczepienie przeciw malarii nie jest konieczne, ponieważ ta choroba na Seszelach nie występuje.

  Kiedy jechać na Seszele?

  Jak już wspomnieliśmy wcześniej, Seszele znajdują się w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Oznacza to jednym słowem tyle, że cały rok możemy się tam spodziewać wysokich temperatur, od 23 - 31 stopni Celsjusza. Jednak częste są również opady. Seszelskie wysepki to tak naprawdę całoroczny kierunek podróżniczy, jednak są miesiące, w których najlepiej się tam wybrać by w pełni skorzystać z urlopu. Kiedy więc podróż na Seszele będzie najlepsza? Na pewno okres od końca kwietnia do końca czerwca oraz od połowy września do połowy listopada. Grudzień i styczeń to na Seszelach miesiące deszczowe więc wtedy raczej odradza się podróż w tamten rejon świata.

  http://planetescape.pl/

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo