Sesja w internecie jest za droga?

Wojciech PiepiorkaZaktualizowano 
W Człuchowie obradujących radnych można oglądać tylko "na żywo" - w ratuszu
W Człuchowie obradujących radnych można oglądać tylko "na żywo" - w ratuszu Wojciech Piepiorka
Temat retransmisji sesji człuchowskiego samorządu w internecie wraca na jego posiedzeniach jak bumerang od kilku lat. Wielokrotnie interweniowali w tej sprawie mieszkańcy miasta. Pomysłowi przyklaskują niektórzy radni.

- Mieszkańcy mieliby większy wgląd w naszą pracę, przecież nie mamy nic do ukrycia - mówi Jerzy Górny, entuzjasta pomysłu umieszczenia nagrania z sesji w sieci.

- Organizujemy spotkania z mieszkańcami, na których mogą usłyszeć odpowiedzi na wszystkie nurtujące ich pytania i to w pewien sposób rekompensuje im brak retransmisji sesji w internecie - odpowiada Maria Kordykiewicz, przewodnicząca RM w Człuchowie.

- Spotkania radnych z mieszkańcami to dobra praktyka, ale nie zastąpią one sesji, które mają inną rangę i specyfikę - argumentuje z kolei radna Krystyna Łuczycka.

Łuczycka zauważyła też, że wzorem dla Człuchowa powinny być Chojnice, które publikują na stronie Urzędu Miejskiego nagrania z sesji, a także dokładne stenogramy z posiedzeń rady i komisji.

- Prowadzimy z sesji na żywo relację foniczną, a już niedługo będzie można śledzić także zapis obrazu - mówi Arseniusz Finster, burmistrz Chojnic. - Wszystko można potem jeszcze odsłuchać, obejrzeć i przeczytać na stronie internetowej miasta. Koszty są żadne, bo firma, która za 600 zł miesięcznie obsługuje naszą stronę internetową, prowadzi relacje z sesji w ramach kontraktu.

Sesje człuchowskiej rady retransmitowała kiedyś lokalna telewizja kablowa "Josat". Zakończyło się to, gdy kablówkę przejął chojnicki "Petrus" - ku irytacji mieszkańców miasta, którzy posądzali nawet ratusz o celowe zaniechanie transmisji z sesji, żeby ukryć działania rady.

- Na początku kadencji trzy razy spotykałem się z przedstawicielami "Petrusa", ale nie byli oni zainteresowani nagrywaniem sesji - wyjaśnia burmistrz Człuchowa Ryszard Szybajło.

Czyw tej sytuacji sesja trafi przynajmniej do internetu? Wygląda na to, że nie. Jak twierdzi burmistrz - nie ma nic przeciwko umieszczaniu nagrań z sesji w sieci. Problem widzi za to w kosztach. Burmistrz przypomina też, że sesje są otwarte dla mieszkańców i każdy zainteresowany ich tematyką, która wcześniej jest umieszczana w internecie, może przyjść, posłuchać i nawet zabrać głos. Urząd wydaje też informator "Prosto z Ratusza".

- W dobie kryzysu i przed wieloma inwestycjami, jakie nas czekają, nie widzę możliwości nagrywania sesji, bo to wiąże się z dodatkowymi wydatkami - mówi Szybajło. - Jeśli mielibyśmy już to robić, do tematu musielibyśmy podejść porządnie. Nie wyobrażam sobie, żeby sesje nagrywał jakiś urzędnik, a poza tym ratusz nie dysponuje kamerą. Trzeba byłoby zatrudnić specjalistyczną firmę, a nie mamy na to pieniędzy.
Co na to mieszkańcy? - Popieram pomysł retransmitowania posiedzeń rady, bo byłoby to bardzo wygodne dla mieszkańców - mówi Zbigniew Kolter, mieszkaniec Człuchowa, który śledził na żywo ostatnią sesję Rady Miejskiej. - Nie wszyscy mają czas, by przyjść na sesję i śledzić jej przebieg. Z rozmów z ludźmi wiem, że wielu chętnie obejrzałoby ją przed komputerem. Faktem jest, że na sesje w ratuszu przychodzi niewielu mieszkańców, bo większość z nich w tym czasie pracuje.

Oszczędzają...

Człuchowski ratusz szuka oszczędności - na razie głównie w administracji.
Na cotygodniowej odprawie z szefami wydziałów w Urzędzie Miejskim burmistrz Ryszard Szybajło poinformował ich o cięciach. Jak stwierdził - wykręcania żarówek nie będzie, ale urzędnicy mają oszczędzać gdzie się da - na rozmowach telefonicznych czy artykułach biurowych.
W ratuszu nie przybędzie też nowych etatów, a urzędnicy rzadziej niż do tej pory będą wyjeżdżać na szkolenia.

Mniej pieniędzy pójdzie też na materiały promocyjne, a także sprzęt i organizację miejskich imprez.
Oszczędności nie dotknęły za to wynagrodzeń. Niedawno podwyżkę dostał burmistrz (o 1440 zł brutto), a wcześniej dał ją też pracownikom urzędu i jego jednostek organizacyjnych - średnio 7 procent.

- Teraz jednak płace zostaną zamrożone - zapewnia burmistrz Ryszard Szybajło.

Relacje z obrad sesji w innych miastach i samorządach

- W Ustce sesje Rady Miejskiej są nagrywane. Nagrania są później dostępne jako pliki dźwiękowe w internecie. Również poprzez internet można na żywo słuchać relacji z tych sesji. To jedyne takie rozwiązanie w powiecie słupskim.
- W Lęborku sesje są retransmitowane w lokalnej kablówce.
- W Bytowie i w Miastku sesje Rady Miejskiej transmitują lokalne telewizje. Obie działają na kanałach udostępnionych przez firmę Petrus z Chojnic, która jest właścicielem sieci kablowych. W Byt-wie nadawane są tylko fragmenty sesji, a w Miastku - całość. Producent jest opłacany tu przez lokalny samorząd.
- W Brusach sesje Rady Miejskiej są rejestrowane, a następnie transmitowane w lokalnej kablówce.
- W Kościerzynie sesje są retransmitowane w lokalnej kablówce.
- W Kartuzach w lokalnej kablówce można oglądać relacje i migawki z obrad sesji.
- W powiecie puckim dwie telewizje lokalne - Nasza TV i TV Półwysep - rejestrują sesje i retransmitują je potem w miejskich kablówkach. W niektórych przypadkach mają nawet podpisane umowy z urzędami na taką usługę, ale w większości upatrują sobie dowolną sesję, jak dzieje się coś ciekawego.
- Sesje z Wejherowa i Redy są transmitowane na żywo zazwyczaj przez Twoją Telewizję Morską. Można je też obejrzeć w internecie. Nie ma natomiast transmisji z sesji w Rumi, bo nie zgodził się na nie przewodniczący rady.
- W Tczewie sesje Rady Miejskiej można oglądać w lokalnej telewizji kablowej
- W Malborku kablówka nie transmituje ani nie retransmituje obrad sesji. Można jednak oglądać ich retransmisje na stronie internetowej miasta.
- W powiecie sztumskim, w żadnym samorządzie sesje nie są transmitowane ani retransmitowane w kablówce czy internecie. Na nieoficjalnej stronie www.sztum.info.pl czasem można znaleźć komentarz do tematu poruszanego na sesji.
- W Kwidzynie sesje są retransmitowane w lokalnej kablówce.
- W Elblągu obrady Rady Miejskiej nie są transmitowane ani retransmitowane.

polecane: Dzwonią do Ciebie te numery? Nie odbieraj!

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie