Sesja sejmiku województwa pomorskiego. Pawłowi Adamowiczowi przyznano pośmiertnie honorowe wyróżnienie za zasługi dla Pomorza

Ewelina Oleksy
Archiwum Polska Press
Na sesji sejmiku województwa pomorskiego, w poniedziałek, 25 lutego, pośmiertnie odznaczono prezydenta Pawła Adamowicza. Decyzją konwentu honorowego przyznano mu wyróżnienie za zasługi dla Pomorza.

Poniedziałkowa sesja sejmiku rozpoczęła się od uczczenia minutą ciszy pamięci premiera Jana Olszewskiego.

Radni przyjęli uchwałę ws. udzielenia dotacji na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, położonych na obszarze województwa pomorskiego.

- Ta uchwała przyczynia się do programu opieki nad zabytkami woj. pomorskiego, odnosi się też do ustaleń regionalnego programu strategicznego. W sumie zostały złożone 32 wnioski na dofinansowanie na kwotę przekraczającą środki w uchwale budżetowej, wnioski na w sumie ponad 3, 2 mln zł. Akceptację uzyskało 18 projektów. W związku z pismem przeora dominikanów, uznaliśmy za stosowne udzielić wsparcia Bazylice św. Mikołaja. Zabezpieczono środki na ratowanie tego kościoła w kwocie 407 tys. zł. Ta rezerwa będzie uruchomiona po otrzymaniu kompletu dokumentów od dominikanów - poinformował marszałek Mieczysław Struk.

Karol Guzikiewicz, radny PiS wskazywał, że trzeba brać pod uwagę też to, że podobne spękania jak w św. Mikołaju, pojawiły się w Kościele św. Bartłomieja. - Możliwe, że będziemy musieli pomagać też innym - mówił Guzikiewicz.

Przyjęto też uchwałę ws. określenia na ten rok ogólnej powierzchni pod uprawę maku i konopii włóknistych oraz rejonizacji tych upraw - mając na uwadze ustawę o przeciwdziałaniu narkomanii.

- Sejmik określił powierzchnię na terenie woj. pod uprawę maku niskomorfinowego na 2 ha – w gminie Debrzno. Nie ustalono powierzchni pod uprawę innego maku, niż tylko niskomorfinowego. Pod uprawę konopii włóknistych- 4476 ha w 22 gminach. Zysk z uprawy tych roślin jest podobny jak do tego z rzepaku, czy pszenicy. Uprawa konopii innych, niż włóknistych jest zabroniona-podkreślał wicemarszałek Józef Sarnowski.

Radni zatwierdzili uchwałę Konwentu Honorowego z 14 lutego ws. przyznania pośmiertnie Pawłowi Adamowiczowi honorowego
wyróżnienia za zasługi dla województwa pomorskiego. Głosowało 17 radnych Klubu Koalicji Obywatelskiej, wszyscy byli za. Radni PiS nie wzięli udziału w głosowaniu, bo ich zdaniem to "upolitycznienie wyróżnienia".

- To najwyższe wyróżnienie przyznawane przez samorząd województwa pomorskiego- poinformował z kolei Jan Kleinszmidt, przewodniczący sejmiku.

W uzasadnieniu uchwały czytamy m.in.: "Pod rządami Pawła Adamowicza – jako Prezydenta Gdańska, gród nad Motławą przeżywał okres niesamowitego rozwoju budując swoją markę. (...) Bez odważnych i wizjonerskich decyzji Pawła Adamowicza, Gdańsk nie mógłby zostać gospodarzem ważnych wydarzeń o znaczeniu europejskim jak na EURO 2012. Niezmiernie ważny był dla Pawła Adamowicza rozwój społeczeństwa obywatelskiego i szersze angażowanie mieszkańców w sprawy miasta. Dlatego od 1999 r. organizował regularne spotkania mieszkańców dzielnic z prezydentem miasta i kluczowymi urzędnikami. Dzięki swojej pracy i zaangażowaniu Paweł Adamowicz przyczynił się do tego, że stolica Pomorza – Gdańsk, stała się dobrym miejscem do mieszkania, z którego wszyscy możemy być dumni."

Sesja Sejmiku Województwa Pomorskiego 25.02.2019:

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

K
Krol KiK

Nalezy sie order z kartofla i swiadectwo chrztu nozem.

P
POKOmuszek

Na pewno wyróżniony bardzo się ucieszył...

P
POmroczność jasna

"Uczciwy inaczej' -Paweł Adamowicz wielokrotnie pouczał podległych jemu urzędników :
'Pieniędzy starczy dla wszystkich. Wystarczy nie kraść." On miał a oni niestety nie.

Dodaj ogłoszenie