Sesja RM Gdańska. Wspomnienie Pawła Adamowicza, uchwała ws.budżetu obywatelskiego i powołanie komisji ds.reformy Rad Dzielnic

Ewelina Oleksy
Styczniowa sesja Rady Miasta Gdańska rozpoczęła się od wspomnienia tragicznie zmarłego prezydenta Pawła Adamowicza. Wśród uchwał podjętych przez radnych były m.in. zmienione zasady budżetu obywatelskiego i powołanie komisji ds. reformy Rad Dzielnic.

Dzisiejsza sesja rozpoczęła się od wspomnienia tragicznie zmarłego prezydenta Adamowicza. Przed stołem, przy którym na sesjach siedział Adamowicz, ustawiono jego duże, czarno-białe zdjęcie przepasane kirem. Radni uczcili też minutą ciszy Michała Bidasa. To były radny, wiceprezydent Gdańska, były minister sportu, koszykarz.

Paweł Adamowicz będzie w nas zawsze, gdziekolwiek się nie rozejrzymy, czegokolwiek nie dotkniemy, wszystko przypomina nam jego. Ta pamięć w nas zostanie. Trudno sobie dziś wyobrazić ukochane miasto bez niego, jego gabinet to wciąż otwarta pulsująca rana. Ja nie mam śmiałości, by do niego wejść- powiedziała na sesji Aleksandra Dulkiewicz, która pełni teraz obowiązki prezydenta.

- Dziś z tego miejsca chcę podziękować za czas pożegnania prezydenta, że wspieraliście bliskich pana Prezydenta, mnie, najbliższych współpracowników, za wszystkie dobre słowa, które usłyszeliśmy na ulicach miasta. Obiecałam sobie i gdańszczanom, że będę chciała realizować testament pana Prezydenta- dodała.

Do grona radnych dołączyła nowa osoba. Dziś ślubowanie złożył Michał Hajduk, który objął mandat po Piotrze Borawskim, który z kolei został wiceprezydentem miasta.

Podczas pierwszej, po śmierci prezydenta, roboczej sesji Rady Miasta, przyjęto uchwałę określającą zasady i tryb przeprowadzenia budżetu obywatelskiego w Gdańsku. Jej przyjęcie było konieczne w związku z nowelizacją ustawy o samorządzie gminnym.

Jedną z najważniejsze zmian, które znalazły się w uchwale jest zniesienie granicy 16 lat. Oznacza to, że zarówno zgłosić projekt jak i zagłosować mogą wszyscy mieszkańcy Gdańska niezależnie od wieku. Warto też przypomnieć, że od dwóch edycji nie obowiązuje też wymóg zameldowania. Kolejna nowość to możliwość zgłaszania projektów na terenach nie będących własnością miasta, przy czym zakres tych projektów jest ograniczony do inwestycji związanych z rekreacją czy sportem. Ostatnia istotna nowość to znaczne zmniejszenie liczby podpisów poparcia pod projektem – wnioskodawcy wystarczy jedna osoba popierająca pomysł, a nie tak jak było dotychczas- 15. Ta zmiana także wynika nowych przepisów, które określają maksymalny procent poparcia mieszkańców.

Określono też minimalny procent kwoty BO w stosunku do wydatków gminy – 0,5proc. (z ostatniego sprawozdania rocznego wynika, że dla Gdańska ta kwota to niecałe 15 milionów zł).

Wśród podjętych uchwał była też długo wyczekiwany druk dotyczący powołania komisji doraźnej, która zajmie się reformą Rad Dzielnic. Ten temat często przewijał się jesienią, w czasie kampanii wyborczej.

- Komisja będzie miała za zadanie wypracować rekomendacje na potrzeby reformy, opracować projekty statutów gdańskich dzielnic oraz projektów innych aktów prawnych mających wpływ na funkcjonowanie dzielnic. Radni podejmą się także analizy zapotrzebowania oraz założeń planowanych zmian podziału terytorialnego Gdańska- informuje Wioletta Krewniak z Biura Rady Miasta Gdańska.

Komisja będzie liczyła 7 osób. Kluby polityczne w Radzie Miasta Gdańska zarekomendowały spośród radnych następujących kandydatów:

1. Anna Golędzinowska (KO)
2. Kamila Błaszczyk (KO)
3. Karol Ważny (KO)
4. Jan Perucki (KO)
5. Romuald Plewa (PIS)
6. Przemysław Malak PIS)
7. Andrzej Stelmasiewicz (WDG)

Komisje doraźne powoływane są z reguły do realizacji zadań, których nie obejmuje zakres przedmiotowy komisji stałych lub w przypadkach, kiedy wymagane jest szerokie zbadanie planowanych zmian. Ostatnia  tego typu komisja powołana była w Radzie Miasta Gdańska w 2000 roku. Była to Komisja doraźna ds.  handlu, rzemiosła i usług.

Wbrew wcześniejszym zapowiedziom, w porządku styczniowej sesji nie pojawił się temat księdza Henryka Jankowskiego.O tym, że radni przekładają sprawę na późniejszy termin, "Dziennik Bałtycki" informował już wczoraj.
- Sprawą księdza Jankowskiego zajmiemy się całościowo na sesji w lutym - poinformował dziś z mównicy Cezary Śpiewak - Dowbór, szef Klubu Koalicji Obywatelskiej.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Flesz: Wegańskie ubrania. Made in Poland

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie