Sesja Rady Powiatu Sztumskiego. Jest wniosek o odwołanie Sylwii Celmer ze stanowiska starosty. Będzie głosowany pod koniec maja 2021 r.

Piotr Piesik
Piotr Piesik
Starosta sztumska Sylwia Celmer zostanie odwołana? Jest wniosek
Starosta sztumska Sylwia Celmer zostanie odwołana? Jest wniosek Piotr Piesik
Udostępnij:
Wniosek o odwołanie ze stanowiska starosty sztumskiego Sylwii Celmer został złożony we wtorek, 4.05.2021 r. podczas XXIII sesji Rady Powiatu Sztumskiego, obradującej w trybie nadzwyczajnym online. Zgodnie z przepisami, głosowanie w tej sprawie może odbyć się najwcześniej 30 dni po złożeniu takiego wniosku. Na tej samej sesji ze stanowiska przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu radni odwołali Zbigniewa Pędziwilka. Nową przewodniczącą wybrano Teresę Skolimowską.

Sesja Rady Powiatu Sztumskiego. Starosta Sylwia Celmer zostanie odwołana? Jest wniosek

Rada Powiatu Sztumskiego obradowała we wtorek, 4 maja na XXIII sesji, zwołanej w trybie nadzwyczajnym. Obrady toczyły się online.

Przewodnicząca rady Dobrosława Frączek przedstawiła wniosek podpisany przez 12 radnych, w którym wnoszą o odwołanie Sylwii Celmer ze stanowiska starosty. W uzasadnieniu przypomniano, że już 4 marca 2019 roku wnioskowano o odwołanie Celmer, wtedy bez powodzenia.

Minione dwa lata wnioskodawcy określili jako stracone dla powiatu. Budżety są na przetrwanie. Dramatycznie zmieniła się też obsada personalna starostwa – odeszło wielu doświadczonych fachowców. Brak współpracy z samorządami gminnymi, brak uczestnictwa starosty w konsultacjach Strategii Województwa Pomorskiego. To tylko część uwag krytycznych ze strony sygnatariuszy wniosku.

Zgodnie z przepisami, głosowanie nad wnioskiem odbyć się może najwcześniej po 30 dniach od chwili złożenia. Przewodnicząca rady – która formalnie jest pracodawcą starosty – po sesji wręczyła Sylwii Celmer pismo o udzieleniu jej na czas od 4 do 28 maja zaległego urlopu.

Sylwia Celmer uznała uzasadnienie wniosku o jej odwołanie za niemerytoryczne. Odparła, że urlop może wykorzystać do końca września. Dobrosława Frączek wyjaśniła, że chodzi o zaległy urlop za lata 2019 i 2020. Jeśli starosta się do tego nie zastosuje, sprawa zostanie zgłoszona do Państwowej Inspekcji Pracy.

Sesja Rady Powiatu Sztumskiego. Odwołano przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu

Wcześniej zgłoszono wniosek o odwołanie Zbigniewa Pędziwilka ze stanowiska przewodniczącego Komisji Rewizyjnej Rady Powiatu. Dokument podpisało 7 radnych. Uzasadniano, że nie spełnia on swych obowiązków w sposób właściwy. Zarzucono, że komisja nie składała sprawozdań ze swej pracy, zaś sam przewodniczący żądał udostępnienia materiałów bez wiedzy całej komisji, dotyczących okresu sprzed obecnej kadencji.

Zbigniew Pędziwilk ocenił próbę jego odwołania jako gest czysto polityczny, który ma ułatwić odwołanie starosty, jako że komisja rewizyjna będzie opiniować taki wniosek. Oświadczył, że powierzone mu przez radę obowiązki traktował poważnie, dla dobra mieszkańców. Podkreślił, że nie zgłaszano uwag na posiedzeniach, zaś wniosek podpisali w dużej części radni, którzy w tej komisji nie zasiadają.

Za odwołaniem Zbigniewa Pędziwilka głosowało 10 radnych, 6 było przeciw. Na stanowisko przewodniczącego komisji rewizyjnej zgłoszono Teresę Skolimowską – uczynił to Leszek Sarnowski. Kandydatura zyskała poparcie 11 radnych, przy 4 głosach przeciw i 1 wstrzymującym. W związku z tym, Teresa Skolimowska złożyła rezygnację z kierowania Komisją Oświaty, Kultury i Sportu.

Sesja Rady Powiatu Sztumskiego. Jakie uchwały przyjęto?

Wnioski o odwołanie składano już pod koniec obrad sesji, które wcześniej toczyły się w zaskakująco gorącej atmosferze. Przyjęto kilka bieżących uchwał. Dotyczyły one m.in.:

  • przystąpienia powiatu sztumskiego do realizacji Programu PFRON „Program wyrównywania różnic między regionami III w 2021 r.”,
  • udzielenia dotacji celowej dla powiatu malborskiego na dofinansowanie posiedzeń Powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności w Malborku w roku 2021,
  • utworzenia mieszkania chronionego w Dzierzgoniu dla osób opuszczających pieczę zastępczą i usamodzielniających się,
  • określenia rodzaju świadczeń w ramach pomocy zdrowotnej dla nauczycieli.

Dyskusja rozgorzała wokół projektu uchwały zmieniającej budżet powiatu sztumskiego na 2021 rok. W treści uchwały znalazły się planowane remonty dróg powiatowych:

  • z Waplewa Wielkiego do Tulic,
  • z Postolina do Sadłuk,
  • ze stacji Sztumska Wieś do Sztumskiej Wsi.

Dobrosława Frączek wskazała, że na remonty tych dróg powiat nie ma dofinansowania i planuje zmodernizować je ze środków otrzymanych jako odszkodowanie od inwestorów farm wiatrowych. Tymczasem, po wskazanych drogach nie transportowano elementów turbin. Głosy radnych apelujących o przyjęcie uchwały bez poprawek – Łukasz Merchut wzywał do pozostawienia drogi do Tulic – przeplatały się z argumentami, że z pieniędzy „za wiatraki” trzeba naprawić w pierwszej kolejności drogi zniszczone podczas tamtych inwestycji, że są to w pewnym sensie pieniądze „znaczone” i samorządy lokalne już dopytują się, kiedy drogi na ich terenie zostaną wyremontowane.

Wymiana zdań w pewnym momencie była już tak gorąca, że doszło do sytuacji precedensowej w Radzie Powiatu Sztumskiegostarosta Sylwia Celmer ripostowała wicestaroście Kazimierzowi Szewczunowi, mimo że nie udzielono jej głosu. W rezultacie Dobrosława Frączek przerwała obrady na kilka minut.

Ostatecznie, radni nie przyjęli poprawek wyłączających drogi Postolin-Sadłuki oraz w Sztumskiej Wsi. Wyłączono jedynie drogę Waplewo-Tulice.

By uzupełnić kwestie drogowe, radni przyjęli uchwałę o przekazaniu miastu i gminie Sztum zarządzania drogami powiatowymi:

  • 3169G: ul. Reja w Sztumie,
  • 3168G: ul. Kościuszki w Sztumie,
  • 3170G: ul. Żeromskiego w Sztumie,

w zakresie niezbędnym dla wykonania dokumentacji projektowej przyszłego węzła integracyjnego wokół dworca kolejowego w Sztumie.

Inicjatywa uchwały w sprawie Karty LGBT w Sztumie. W poniedz...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Jurij Belous o definicji ludobójstwa

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie