Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serial "Osiecka" w TVP. Premiera w święta 25 - 27.12.2020. Zdjęcia do filmu o Agnieszce Osieckiej kręcone także na Pomorzu!

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
- Nieszczęśliwa miłość to bardzo ciekawe doświadczenie twórcze - w zwiastunie serialu "Osiecka" mówi jego główna bohaterka. To jedna z najbardziej oczekiwanych produkcji Telewizji Polskiej ostatnich lat. Trzy pierwsze odcinki serialowej biografii artystki będą miały premierę w dniach 25-27 grudnia o godz. 20.15 w TVP1.

Serial "Osiecka" to długo oczekiwana najnowsza produkcja Telewizji Polskiej, w której przedstawiona została biografia poetki, dziennikarki, autorki spektakli telewizyjnych i teatralnych, ale i około dwóch tysięcy tekstów piosenek.

Życie Osieckiej w nowym serialu TVP

W trzynastu odcinkach telewidzowie prześledzą jej spektakularne sukcesy oraz porażki, zarówno w walce z cenzurą, jak i wynikające z trudnych życiowych wyborów. Od kulis zobaczą szeroką panoramę kulturalnego i towarzyskiego życia Warszawy i Polski na przestrzeni kilku dekad, a jej bohaterami – poza Osiecką – będą postacie takie jak Maryla Rodowicz, Elżbieta Czyżewska, Krystyna Sienkiewicz, Jeremi Przybora, Jerzy Wasowski, Bogumił Kobiela, Zbigniew Cybulski i wielu innych.

W rolę artystki na różnych etapach jej życia wcielą się dwie aktorki - młoda Eliza Rycembel i nieco starsza Magdalena Popławska. Obie aktorki spotykały się podczas prób, by ustalić wspólne gesty i rozmawiać o poetce, a nad tym, by jak najpełniej wcieliły się w jej postać, czuwał cały sztab ludzi.

- W trzynastu odcinkach nie da się opowiedzieć tych wszystkich historii, które Agnieszka Osiecka przeżyła, bo tego było mnóstwo - mówi Popławska. - Ona prowadziła tak bujne życie towarzyskie i to jeszcze w tak przełomowych czasach w naszym kraju, podróżowała za granicę… nie da się tego wszystkiego opowiedzieć.

Obok odtwórczyń głównej roli zobaczymy Marię Pakulnis, która wcieli się w rolę matki Osieckiej, Jana Frycza, który zagra ojca artystki, z kolei jego kochankę Józefinę zagra Wiktoria Forodeckaja. Jędrzej Hycnar wcieli się w rolę Marka Hłaski, a Grzegorz Małecki zagra Jeremiego Przyborę. W pozostałych rolach zagrali m.in.: Mikołaj Roznerski (Wojciech Frykowski), Mariusz Kiljan (Jerzy Wasowski), Piotr Żurawski (Daniel Passent) oraz Aleksandra Pisula (Olga Lipińska), Aleksandra Konieczna (Hanna Bakuła), Karolina Piechota (Maryla Rodowicz), Barbara Garstka (Elżbieta Czyżewska) i Paulina Walendziak (Krystyna Sienkiewicz).

Fabuła serialu objęła zarówno młodość Agnieszki Osieckiej, gdy m.in. spotykała się z pisarzem Markiem Hłaską, jak również późniejsze lata jej życia i sam schyłek, kiedy zmagała się nie tylko z chorobą alkoholową, ale także z rakiem jelita grubego.
Jak zapowiada TVP, zobaczymy przeżycia artystki "od edukacji w komunistycznej szkole przez studia na łódzkiej Szkole Filmowej, kolorowy świat studenckich teatrzyków - warszawskiego STS-u i gdańskiego Bim-Bomu, aż po spektakularne sukcesy oraz porażki". Produkcja miała być pierwotnie pokazana w marcu tego roku, ale premierę przesunięto ze względu na pandemię koronawirusa. Aktualny termin emisji pierwszego odcinka to 25 grudnia o godz. 20.15. Dzień i dwa dni później o tej samej porze widzowie zobaczą drugi i trzeci odcinek. Kolejne będzie można oglądać od stycznia w niedziele o 20.15.

Jeszcze przed emisją serialu "Osiecka" w telewizji trzy pierwsze odcinki można przedpremierowo zobaczyć odpłatnie w serwisie vod.tvp.pl.

Serial "Osiecka". Zdjęcia powstawały także na Pomorzu

Scenariusz serialu napisali Maciej Wojtyszko i Maciej Karpiński, przy współpracy z Henryką Królikowską i reżyserem Robertem Glińskim. Oparli go o dostępne biografie Agnieszki Osieckiej oraz poświęcone artystce materiały archiwalne. Pomysłodawczynią projektu, a także jego producentem realizującym jest Joanna Ochnik. Za zdjęcia odpowiada Adam Bajerski, za scenografię - Ryszard Meliwa, a za kostiumy - Ewa Gronowska

Większość zdjęć zrealizowana została w Łodzi i w Warszawie, ale w scenariuszu nie mogło zabraknąć też sopockiego epizodu w życiu artystki. Ważnym miejscem na mapie Sopotu w ostatnich latach życia Agnieszki Osieckiej stał się Teatr Atelier. Po raz pierwszy pojawiła się w nim w 1994 roku.

- Wtedy jednak zastała raczej barak, niż dzisiejszy budynek - możemy przeczytać na stronie www Teatru Atelier. - A jednak - to właśnie z niego postanowiła uczynić centralny punkt swojego świata w ostatnich latach życia. Dla Atelier napisała najlepsze songi i przedstawienia, mówiła, że wzbiła się w nich ponad wszystko, co dotąd udało się jej stworzyć. Artystkę zafascynowała atmosfera wielonarodowościowej i bujnej twórczości otaczająca Teatr Andre Hübnera-Ochodlo.

Jednak Trójmiasto w życiu artystki to nie tylko lata 90. i Teatr Atelier. Osiecka bywała tu od wczesnej młodości, na ogół podczas wakacji. Interesujący obraz kurortu oraz życia samej Osieckiej przynoszą jej dzienniki z lat 50.

Świąteczne iluminacje w Parku Oliwskim zachwycają zwłaszcza ...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki