Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Serhij Bartczuk: Ukraina może zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską za pomocą duńskich Harpoonów

Hubert Rabiega
Hubert Rabiega
Harpoon to amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych, przeznaczony do zwalczania celów nawodnych.
Harpoon to amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych, przeznaczony do zwalczania celów nawodnych. Fot. U.S. Navy
W ramach zagranicznej pomocy wojskowej, ukraińska armia otrzymała w ostatnim czasie nie tylko ulepszone haubice samobieżne M109, ale także bardzo groźne dla rosyjskiej floty pociski przeciwokrętowe Harpoon. Zdaniem rzecznika władz obwodu odeskiego, Ukraina może teraz "zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską".

O tym, że Dania przekazała Ukrainie nowoczesne pociski przeciwokrętowe Harpoon, informował jako pierwszy ukraiński minister obrony Ołeksij Reznikow. Ocenił, że dzięki nim "obrona wybrzeża naszego kraju zostanie wzmocniona".

Produkowane w USA pociski Harpoon mają być używane wraz z ukraińskimi pociskami manewrującymi Neptun w celu obrony m.in. portu w Odessie.

Serhij Bratczuk, rzecznik regionalnej administracji wojskowej w Odessie, stwierdził, że "przekazano nam tak wiele Harpoonów, że możemy zatopić całą rosyjską Flotę Czarnomorską".

Od początku trwania wojny, siły ukraińskie zniszczyły już 13 jednostek pływających Rosjan. Wśród zatopionych jest m.in. najpotężniejszy okręt wojenny rosyjskiej Floty Czarnomorskiej - krążownik rakietowy "Moskwa", który 13 kwietnia został dwukrotnie rażony ukraińskimi pociskami Neptun, co spowodowało eksplozję amunicji znajdującej się na okręcie.

Harpoon to amerykański przeciwokrętowy pocisk manewrujący krótkiego zasięgu, wystrzeliwany z platform nawodnych, podwodnych i powietrznych. Jest stosowany do zwalczania celów nawodnych, w tym okrętów przeciwnika. Harpoon jest pociskiem jednogłowicowym, napędzanym na całej długości lotu przez silnik turbowentylatorowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki