Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Seniorzy wraz z dziećmi budują "perpetum mobile". Wszystko to w ramach unijnego programu Erasmus +

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Mówi się, że człowiek uczy się przez całe życie. Projekt edukacyjny unijnego programu Erasmus +, łączący generacje dziadków i wnuków udowadnia, że nie jest to jedynie pusty frazes. Jak się okazuje fizyką można zajmować się już od przedszkola.

Od 21 października do 25 października na gdańskiej Akademii Sztuk Pięknych trwają międzynarodowe warsztaty edukacyjne w ramach unijnego programu Erasmus +. Ich celem jest propagowanie idei "chain experiment" w przedszkolach i szkołach oraz zachęcanie seniorów do aktywnego udziału w tego typu przedsięwzięciach.

Idea tego projektu zrodziła się w Słowenii. Polega na budowaniu konstrukcji, które można później złączyć w łańcuch (ang. chain), gdzie akcja wywołuje reakcje. Dla przykładu - wprawiona w ruch kulka uderza w wahadło, które następnie uruchamia kolejny element konstrukcji itd.

Seniorzy wraz z dziećmi budują

Realizacja takich projektów popularyzuje technologię i naukę, a w szczególności fizykę. Przed czterema laty Słoweńcy w ten sposób uczcili właśnie światowy rok fizyki. W ich kraju organizuje się nawet takie zawody, zarówno na szczeblu regionalnym jak i ogólnokrajowym.

Projekt „Chain Experiment in pre-school”, czyli Łańcuchowy Eksperyment Przedszkolny, to partnerstwo europejskich instytucji z Polski, ale także Włoch, Słowenii i Chorwacji. Nasz kraj reprezentowany jest przez sopockie przedszkole "EU Kids" oraz szkołę językową International College.

Seniorzy wraz z dziećmi budują

Uczestnikami przedsięwzięcia są mentorzy i nauczyciele z czterech krajów partnerskich, a samo wydarzenie wspaniale realizuje ideę uczenia międzypokoleniowego, łącząc pokolenie dziadków i wnuków, a także upowszechniając naukę fizyki wśród najmłodszych.

W ramach projektu dzieci z pomocą dorosłych (dziadków, rodziców, nauczycieli) budują różne konstrukcje służące do zabawy i uczące podstawowych praw fizyki i techniki. Tego typu zajęcia mają na celu pobudzenie dziecięcej kreatywności, zainteresowanie ich eksperymentami, techniką, podstawowymi prawami fizyki, a także nauczenie umiejętności manualnych.

- Mamy za sobą pierwszy rok projektu i dwa warsztaty szkoleniowe dla seniorów we Włoszech i w Słowenii - mówi Justyna Limon, dyrektor przedszkola EU Kids. - Takie zajęcia dla seniorów i dzieci odbywały się przez cały ubiegły rok w przedszkolach instytucji parnerskich projektu: w Słowenii, Chorwacji, Włoszech i w Polsce, w Sopocie w przedszkolu EU Kids. Znakomicie się sprawdziły. Dzieci były autentycznie zainteresowane budową konstrukcji z pomocą dorosłych.

Przewidziane są również warsztaty szkoleniowe dla dorosłych odbywające się w Polsce, jak i zagranicą. Są one całkowicie finansowane ze środków Unii Europejskiej.

Seniorzy wraz z dziećmi budują

Przedsięwzięcie to powstało również z myślą o aktywizacji seniorów, którzy w ten sposób mogą pomóc pokoleniu swoich wnuków, realizować własne pasje i dzielić się wiedzą. To znakomity sposób na łączenie generacji dziadków i wnuków.

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki