Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Senior na wakacjach. Jak uchronić się przed wysokimi temperaturami i oparzeniami? 10 zasad zdrowego i bezpiecznego odpoczywania latem

Sandra Janikowska
Sandra Janikowska
Senior na wakacjach. Jak uchronić się przed upałami?
Senior na wakacjach. Jak uchronić się przed upałami? Pixabay
Wakacje to czas wypoczynku dla każdego - także dla osób starszych. Bez względu na to, czy planujecie wyjazd w góry, nad morze, na pobliską działkę czy w dalekie zakątki świata, powinniście przestrzegać kilku ważnych zasad. To właśnie dzięki nim Wasz urlop będzie przyjemny, zdrowy i bezpieczny! Powszechnie wiadomo, że szczególnie narażeni na niepożądane działania słoneczne są dzieci i seniorzy. Dlatego w trosce o zdrowie naszych dziadków przygotowaliśmy 10 żelaznych zasad, którymi należy kierować się podczas upałów. Jak uchronić się przed słońcem i nie dopuścić do poparzeń słonecznych? Sprawdźcie niżej!

Lato to czas, kiedy walizki pakują zarówno osoby młode, jak i seniorzy. Każdy z nich wybiera inne miejsce wypoczynku - niektórzy za destynację obierają Mazury, inni udają się do ośrodków wypoczynkowo-rehabilitacyjnych, a jeszcze inni wylatują do egzotycznych krajów. Jeśli mowa o lecie, nie sposób nie wspomnieć o upałach. A z tymi nie ma żartów. Podaje się, że co roku z powodu zbyt wysokiej temperatury i konsekwencji posłonecznych umierają setki osób. Głowa do góry!

Nie ma znaczenia, gdzie wybieracie się na wakacje, ważne jest, abyście mieli na uwadze kilka ważnych aspektów. To dzięki nim zdrowo i bezpiecznie spędzicie ten letni czas! Jak zadbać o siebie w trakcie upałów?

Seniorzy grupą szczególnie narażoną na upały

Powszechnie wiadomo, że grupą wiekową, która jest szczególnie narażona na niepożądane działanie promieni słonecznych są seniorzy. Eksperci z amerykańskiego Instytutu Zdrowia stworzyli listę czynników, które mogą zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów zdrowotnych związanych ze zbyt wysoką temperaturą. Oto najważniejsze z nich:

  • Choroby serca, płuc i nerek, a także wszelkie choroby powodujące ogólne osłabienie lub gorączkę,
  • Odwodnienie organizmu,
  • Problemy z utrzymaniem należytej wagi - nadwaga lub niedowaga,
  • Przyjmowanie silnych leków,
  • Spożywanie napojów alkoholowych i innych używek,
  • Zmiany skórne związane z wiekiem,
  • Wysokie ciśnienie krwi lub inne ograniczenia zdrowotne wymagające zmian w diecie

ZOBACZ TAKŻE: W tych polskich miastach seniorom żyło się najlepiej w 2019 roku! Które miejscowości znalazły się na podium? Raport

10 żelaznych zasad, których powinni przestrzegać seniorzy podczas upałów

Poniżej prezentujemy 10 zasad, którymi osoby starsze powinny się kierować podczas upalnych dni.

UWAGA NA SŁOŃCE

Słoneczne i gorące dni to czynniki, które sprawiają, że coraz więcej osób wychodzi z domów i udaje się w letnie podróże. Warto jednak pamiętać, że silne i nader intensywne promieniowanie słoneczne może być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Od dawna wiadomo, że zbyt długie opalanie może zwiększyć ryzyko rozwoju nowotworów skóry. Z tego typu schorzeniami spotykamy się także w Europie, a nawet w Polsce.

Oczywiście, jeśli udaliście się na urlop z rodziną na Mazury to korzystajcie z wakacji, ale z rozwagą. Wakacje to okazja do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Pamiętajmy jednak, że przy każdym naszym wyjściu na dwór narażamy skórę na promieniowanie słoneczne. Jak uchronić się od poparzeń słonecznych?

W kosmetyczce każdego seniora powinien znaleźć się krem lub olejek do opalania z wysokim filtrem przeciwsłonecznym, najlepiej SPF50. Warto go zaaplikować na 15–20 minut przed wyjściem na słońce. Czynność tę należy powtarzać po każdym wyjściu z wody. Jeśli wolisz zapobiegać niż leczyć - zaopatrz się także w balsam po opalaniu, który nawilży i ukoi skórę.

Ważne! Olejek do opalania nałóż także na dłonie, usta i... uszy!

PIJ DUŻO WODY

Podaje się, że dorosła osoba podczas upałów powinna dostarczać organizmowi od 3 do 4 litrów wody. Należy ją pić w małych ilościach, ale za to regularnie. Powszechnie mówi się o tym, że seniorzy odczuwają mniejsze pragnienie niż osoby młodsze - dlatego też szczególnie muszą mieć na uwadze odpowiednie nawodnienie. Najlepiej wybrać wodę niegazowaną.

Latem, gdy organizm wydziela ogromne ilości potu, przez co wyzbywa się cennych mikroelementów, wskazane jest spożywanie napojów zawierających elektrolity, jednakże - z rozwagą!

UNIKAJ ALKOHOLU, KAWY I UŻYWEK

Jeśli to możliwe to ze swojej codziennej diety wyeliminuj alkohol i wszelkie inne używki. Mogą one znacznie osłabić Twój organizm. Co więcej, spożywanie napojów wysokoprocentowych latem może zaskutkować bólami głowy, nudnościami czy utratą przytomności.

Pijesz kawę 3 razy dziennie? Może najwyższa pora ograniczyć ją do jednej filiżanki! Kawa w nadmiarze może wypłukiwać mikroelementy i osłabić Twoje kości.

NIE ZAPOMNIJ O ODPOWIEDNIEJ DIECIE

Dieta w trakcie upałów powinna uwzględniać nie tylko zapotrzebowanie kaloryczne, ale także dostarczać niezbędne witaminy i mikroelementy. Ważne, aby była obfita w wodę i elektrolity. Podczas gorącego lata każdy z nas szybciej traci z organizmu wodę oraz elektrolity - wszystko to za sprawą wzmożonego pocenia. Niedobór wody, jak i elektrolitów może doprowadzić do senności, apatii, drżenia mięśni, zawrotów głowy czy nawet zaburzeń rytmu serca. Do swojej letniej diety warto wprowadzić dużą dawkę owoców i warzyw. Nie żałuj sobie także produktów pełnoziarnistych, roślin strączkowych czy suszonych owoców i orzechów.

Zadbaj o regularność posiłków. Do minimum ogranicz potrawy tłuste i smażone.

BĄDŹ OSTROŻNY Z PRZYJMOWANIEM LEKARSTW

Od lat przyjmujesz pewne lekarstwa? Zadbaj o ich przechowywanie, bowiem nie powinny leżeć na słońcu. Co istotne, powinieneś zapoznać się z dołączonymi do nich ulotkami, bowiem po zażyciu pewnych substancji, nie powinniśmy przebywać na słońcu. W przeciwnym razie doprowadzimy do poważnych problemów zdrowotnych.

Ważne! W powyższym przypadku opalanie się jest wykluczone.

Pamiętaj, że podczas wysokich temperatur możesz poczuć się gorzej. W takich sytuacjach należy się pilnie skontaktować z lekarzem. Upały to nie przelewki!

KIEDY NAJLEPIEJ WYJŚĆ Z DOMU?

Jeśli istnieje taka możliwość to wyjścia z domu podczas upałów ogranicz do minimum. Zaleca się, aby tzw. sprawy na mieście seniorzy załatwiali do godziny 11. Nie możesz usiedzieć w domu i tylko czekasz aż będzie można wyjść na dwór? Na spacer wybierz się najlepiej wieczorem, kiedy słońce przestanie prażyć i temperatura powietrza zejdzie trochę w dół.

W sytuacjach, kiedy musisz wyjść z domu - staraj się wybierać takie trasy, gdzie będzie można przechodzić w zacienionych miejscach.

Przypominamy, że najintensywniejsze promienie słoneczne występują pomiędzy godz. 11:00 a 16:00.

PRZYGOTUJ SWÓJ DOM NA UPAŁY

Podczas upałów zostanę w domu i jestem bezpieczny - jakże mylne jest to myślenie! Nie wystarczy pozostać w mieszkaniu - trzeba je jeszcze odpowiednio przygotować. Co mamy na myśli?

Jeśli posiadasz okna od strony południowej to na pewno wiesz, że latem temperatura w tak nasłonecznionych pokojach czy domach może przekroczyć nawet 40 stopni! W tej sytuacji najlepsze będzie załanianie okien w ciągu dnia. Pomieszczenia najlepiej wietrzyć w godzinach wieczornych i nocnych.

Warto latem zaopatrzyć się w wentylator lub klimatyzator. Ale ostrożnie! Pamiętajmy, że skrajne temperatury mogą przyczynić się do wystąpienia przeziębienia!

POSTAW NA LUŹNE I PRZEWIEWNE UBRANIA

W upalne dni najlepiej ubierać się w luźne i przewiewne materiały. Zaleca się unikanie tkanin, które nie przepuszczają powietrza. Najlepiej latem sprawdzi się len lub bawełna. Co istotne, w wakacje postaw na jasne kolory, bowiem te mniej się nagrzewają! Podczas słonecznych dni najlepiej sprawdzą się przewiewne koszule z długim rękawem, spódnice, a także lniane spodnie. Nie zapomnij o nakryciu głowy – czapce z daszkiem czy kapeluszu.

PRZEDE WSZYSTKIM: WYPOCZYNEK

Na piątek zaplanowałaś sobie porządki na działce? Już od samego rana termometr wskazuje Ci niechybne 28 stopni? Odpuść sobie i przenieś prace porządkowe na inny dzień. Jeśli uparłeś się i chcesz mieć to już za sobą to postaraj się wykonać prace w godzinach porannych.

Wykonywanie wysiłku fizycznego w okolicach południa może stanowić zagrożenie dla Twojego zdrowia. Odpocznij. Włącz ulubiony film, poczytaj książkę czy zaproś swoich bliskich na lemoniadę. Możliwości jest wiele! Praca nie zając - nie ucieknie.

BĄDŹ CZUJNY

W okresie letnim osoby starsze powinny szczególnie zwracać uwagę na jakiekolwiek objawy, mogące sugerować udar słoneczny. W sytuacji, gdy zaobserwujemy coś niepokojącego, należy bezzwłocznie wezwać pogotowie ratunkowe. Drodzy Państwo, drzemka w tym przypadku nie pomoże. Trzeba jak najszybciej zareagować. Czekając na pogotowie należy osobę, u której podejrzewa się udar, przenieść w chłodne miejsce i zastosować zimne okłady.

Do objawów udaru słonecznego zalicza się m.in.:

  • wysoką gorączkę,
  • suchość w ustach,
  • mroczki przed oczami,
  • suchość skóry,
  • nudności i wymioty,
  • zawroty głowy,
  • spadek ciśnienia krwi

Zaobserwowaliście któryś z powyższych objawów u siebie lub bliskiej Wam osoby? Nie zwlekajcie i dzwońce pod 999 lub 112!

Dodalibyście coś do naszej listy zasad? Jak znosicie upały? Piszcie w komentarzach!

ZOBACZ TAKŻE: Wiek emerytalny w Polsce. Opinie są podzielone, ale rząd mówi kategoryczne „nie” podwyższeniu wieku emerytalnego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki