W poniedziałek 31 sierpnia w Europejskim Centrum Solidarności odbędzie się posiedzenie senackiej komisji kultury. To właśnie tego dnia w roku 1980 podpisano Porozumienia Sierpniowe, które zakończyły historyczny strajk w Stoczni Gdańskiej i dały początek NSZZ "Solidarność".
Według portalu Oko.press jednym z głównych tematów rozmów ma być los tablic z 21 postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z Sierpnia 80.
Informację portalu potwierdzają nam Anna Godzwon, wicedyrektor Centrum Informacyjnego Senatu oraz senator Koalicji Obywatelskiej Barbara Zdrojewska, przewodnicząca senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu. Jak mówi nam senator Zdrojewska, na spotkanie zaproszono strony konfliktu, przedstawicieli instytucji odpowiedzialnych za Europejskie Centrum Solidarności i Narodowe Muzeum Morskie, w tym m.in. Miasto Gdańsk, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego i Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego. Zaproszono też Macieja Grzywaczewskiego, który w Sierpniu 80 razem z Arkadiuszem Rybickim (zmarłym w katastrofie smoleńskiej) wypisał postulaty Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego na drewnianych planszach. Zaproszeni zostali też członkowie rad programowej i historycznej ECS-u. Nie wszyscy jeszcze potwierdzili obecność.
Przewodnicząca komisji kultury Barbara Zdrojewska liczy, że uda się osiągnąć porozumienie i tablice pozostaną w ECS-ie.
- Mam nadzieję, że dojdzie do porozumienia albo będzie to wstęp do rozmów między stronami i uda się załagodzić ten spór - mówi senator Barbara Zdrojewska. - Nie ukrywam, że jestem zwolenniczką pozostania tablic w ECS-ie, który był tworzony również z myślą o tym eksponacie. Nie widzę lepszego miejsca na to by te tablice mogły być lepiej chronione i pokazane. Głównym założeniem powstania ECS-u było zrobienie z tego miejsca pamięci o Solidarności - dodaje.
Dyrektor Narodowego Muzeum Morskiego Robert Domżał powiedział w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim", że nie przewiduje w tym spotkaniu udziału przedstawiciela kierowanej przez siebie instytucji. Powodem jest udział w innych wydarzeniach organizowanych równolegle.
W swoim artykule Oko.press rzytacza również ekspertyzę, którą na zlecenie ECS-u przygotowali prawnicy z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Pod dokumentem podpisani są prof. Ewa Nowińska i dr Jakub Chwałba z Katedry Prawa Własności Intelektualnej z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Jak czytamy w ekspertyzie, prawnicy dowodzą, że to Maciej Grzywaczewski i Arkadiusz Rybicki są twórcami dzieła, którym są tablice, i przysługuje im prawo własności do obiektu, na którym napisany jest ich "utwór". Z opinii prawnej wynika też, że nie było podstawy do wpisania tablic do inwentarza Narodowego Muzeum Morskiego, a - jak dowodzą - ze stanu faktycznego wynika, że tablice zostały użyczone niegdysiejszemu Muzeum Morskiemu. Zdaniem autorów opinii "nie ma żadnego skutecznego tytułu prawnego do utworu w postaci tablic z Postulatami". Oznacza to, że ich zdaniem, prawo do dysponowania tablicami mają Maciej Grzywaczewski oraz spadkobiercy - żona i dzieci - Arkadiusza Rybickiego, którzy chcą by tablice pozostały w ECS-ie.
Ok. 2 tygodnie temu poseł KO Piotr Adamowicz złożył zawiadomienie do prokuratury związane ze sprawą. Jego zdaniem minister kultury wicepremier Piotr Gliński źle nadzorował Narodowe Muzeum Morskie w kwestii wpisania tablic do inwentarza.
- Powołując się na wpis do inwentarza min. Gliński twierdzi, że tablice są własnością Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku – mówił wówczas "Dziennikowi Bałtyckiemu" Piotr Adamowicz. - Rzecz w tym, że tablice można było wpisać posiadając umowę zakupu, darowizny lub depozytu. Od ponad 7 miesięcy ani ministerstwo, ani nadzorowane przez min. Glińskiego muzeum nie chcą udokumentować praw do tablic. Nie chcą udokumentować, bo żadnych takich umów nie posiadają - dodał.
iPolitycznie - 300 milionów Putina by skorumpować Świat
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?